Зміст:
  1. На закарпатську каву до Ужгорода
  2. Мукачево – місто з гігантським замком на горі
  3. Берегове – місцева столиця вина
  4. Рахів – найвисокогірніше місто в Україні
  5. Хуст – місто з морським кліматом 

На закарпатську каву до Ужгорода

Закарпаття ще називають Срібною Землею. Тут найвища гора країни – Говерла. Найбільше гірське озеро Синевир. 

Найдовший залізничний тунель в країні – Щербин-Сянки, що має 908 метрів, також тут. На Закарпатті розташована найпівнічніша місцевість у світі, де вирощують чай – гора Красна Горка, біля Мукачева. 

Більшість території краю – гори. Оскільки регіон лежить за Головним Карпатським хребтом, сполучення з Україною забезпечують карпатські перевали, проїжджаючи які, можна побачити неймовірні краєвиди за вікном.

На Закарпатті збереглися 12 середньовічних замків, серед яких Ужгородський та

Мукачівський, багато міської історичної архітектури та церков. Тому це може бути хорошим вибором для зимової відпустки. Розповідаємо про 5 містечок, вартих уваги.

Ужгород – найменший облцентр України та найбільше прикордонне місто: у передгір'ї Карпат, на річці Уж, з усіх боків оточене лісами – природа на п'ятірку. Водночас Ужгород має значну архітектурну спадщину. 

Зимові свята на Закарпатті: 5 колоритних містечок
Ужгород. Фото Сергія Фороса

Центральна частина міста – житлові квартали, забудовані ще до XIX століття. Більшість будинків до трьох поверхів. Місцеві хваляться своєю кавою. Кажуть, якщо ви приїхали до Ужгорода, але не спробували закарпатської кави, не відчули її смаку – ви не були в Ужгороді. Після Києва та Львова, наприклад, ціни приємно здивують. 

А ще в Ужгороді народився відомий український кондитер Валентин Штефаньо, в місті ви зможете знайти його знамениті кондитерські. Він же автор торта "Ужгород".

Міста з річками приваблюють пішохідними мостами та набережними. Уж маленька, ділить місто на дві частини. Правобережна (Старе Місто) трохи більша за лівобережну. Раджу також пройтися набережною Незалежності (правий берег річки), де розкинулася липова алея. Понад два кілометри різних сортів лип (близько 300), найдовша в Європі та третя у світі липова алея. 

Зайдіть на площу Фенцика, там майже всі будинки мають історичну цінність. Зокрема, найбільша єврейська синагога Закарпаття. Сьогодні це приміщення використовує Закарпатська обласна філармонія. 

Не пропустіть пішохідну вулицю Корзо. Погуляйте найдавнішою вулицею міста – Капітульною, яку раніше називали Замковою.

Пройдіться старими замковими сходами до середньовічного Ужгородського замку, де зараз працює краєзнавчий музей. Там є дегустаційна зала з винною пивницею.

Поруч із замком знайдете Закарпатський музей народної архітектури та побуту. Просто неба побачите старовинне закарпатське село з садибами, школою, церквою, млином, корчмою. 

Ботанічний сад Ужгородського університету називають одним із найкращих в Україні. Понад три тисячі видів рослин, зокрема – едельвейс. В місті також є альпінарій, дендропарк Лаудона, Боздоський парк, який займає 50 га. 

Туристичною принадою Ужгорода стали мініскульптури, яких близько 30.

Зимові свята на Закарпатті: 5 колоритних містечок
Фото Мініатюрні скульптури – ще одна родзинка Ужгорода. Особливо багато їх з'явилося на набережній річки Уж. На сьогоднішній день на вулицях міста оселилися вже 15 незвичайних робіт скульптора Михайла Колодко (РБК-Україн

Можете взяти навіть спеціальну екскурсію місцями маленьких пам'ятників: сім'я маленьких їжачків, Швейк, помічник святого Миколая, маленька Свободка, Ейфелева вежа, бронзовий телевізор із вічним "лебединим озером", кубик Рубіка та інші.

Ще більше дізнатися про Ужгород та його пам'ятки можна на туристичному сайті міста. 

Мукачево – місто з гігантським замком на горі

За 40 кілометрів від Ужгорода на річці Латориця розташоване друге за величиною місто Закарпаття – стародавнє Мукачево (населення – 86 тисяч людей).

Головною туристичною принадою міста є середньовічний замок Паланок. Але насправді у Мукачево багато інших привабливих історичних місцин. У центрі пішохідна площа з міською ратушею, а поруч знаходиться Кафедральний костел Святого Мартіна – покровителя міста.

Зимові свята на Закарпатті: 5 колоритних містечок
Мукачево, грудень 2020. Фото mukachevo.net

Також варто побачити готичну каплицю Святого Йосипа, оздоблену середньовічними розписами. Вам сподобається гуляти центральними вуличками та відкривати для себе цікаві споруди. А ще у місті придумали для туристів "гусячий маршрут": планують встановити 11 пам'ятників цим птахам. На вулицях вже можна знайти гуску-фотографа, гуску-туриста та гусака-пивовара.

Замок Паланок видно ще за кілька кілометрів до Мукачева, бо стоїть він на 68-метровому згаслому вулкані. Його площа – майже 14 000 кв.м). 

Паланок поділений на три рівні. Верхній замок – найдавніша будова. На шість метрів нижче молодший – Середній. Нижній побудований на 10 метрів нижче від Середнього. Сьогодні в будівлі розташувався історичний музей. Якщо вас цікавлять усі роки, нюанси, історії та легенди фортеці, то беріть екскурсовода. Він нього ви також дізнаєтеся, що Паланок витримав багато облог. Екскурсія триває майже 2 години, тому не дивно, що в замку працюють кав'ярні. 

Зимові свята на Закарпатті: 5 колоритних містечок
Фото aero.uzhhorod.ua

Паланок – не єдиний замок в околицях. Неподалік Мукачева є селище Чинадійово із замком Сент-Міклош. Радять оцінити вечірню екскурсію замком зі смолоскипами. Неподалік є ще село Карпати, там є палац Шенборнів. Нині там санаторій. 

У регіоні також пропонують тематичні екскурсії, зокрема, винний чи сирний туристичні маршрути Закарпаття. 

Берегове – місцева столиця вина

Перенесемося за 33 кілометри від Мукачева, де на берегах ще річки Верке

на кордоні з Угорщиною розкинулося старовинне Берегове, яке називають місцевою столицею вина. Місто маленьке, всього 24 000 жителів, але затишне – навколо гірські схили, засаджені виноградниками. 

Берегове має три опції, якими заманює туристів: приваблива історична архітектура, смачне вино та термальні води. 

Зимові свята на Закарпатті: 5 колоритних містечок
Берегово. Фото karpaty.info

Вам сподобається гуляти вулицями міста та милуватися невисокими старими будинками. Варто піти у костел Воздвиження Святого Христа, який є найдавнішою кам'яною спорудою на Закарпатті. 

Костел стоїть на площі Ференца Ракоці. А на площі Героїв ви побачите перший угорський готель і національний театр. Хто любить музеї, зацікавиться музеєм Берегівщини, що знаходиться у колишньому палаці трансильванських князів. 

У місті можна цілорічно потрапити на різні дегустації. Наприклад, у "Старому підвалі", де туристам пропонують різні сорти вин, додають закуски.

Знане Берегове і термальними водами – це гарячі джерела з температурою води від 20 градусів. Сюди можна приїжджати як влітку, так і взимку, бо температура води не залежить від пори року. Але не на всіх базах відпочинку хороший сервіс, тому перед вибором обов'язково почитайте коментарі про те чи інше місце.

Зараз на Закарпатті розвивається такий вид дозвілля, як спостереження за життям птахів у природному середовищі – бьордвотчинг. Кажуть, добре він прогресує в Берегові та навколишніх селах – спостерігають за совами. Там гніздяться різні види сов – сичі, пугачі, навіть рідкісні сови-сипухи. Більше дізнатися про Берегове можна на туристичному сайті.

Рахів – найвисокогірніше місто в Україні

З Раховом я познайомилася на фестивалі Гуцульська бриндзя. Навколо гори, а ти наче в маленькому затишному акваріумі посеред величі природи. 

Місто розташоване в гірській улоговині на висоті 430 метрів над рівнем моря і є найвисокогірнішим в Україні. 

Живе тут 15 500 людей. А ще Рахів є одним із найбільш грозових місць України – 43 грозові дні на рік. Місто розмістилося на найвищій території Українських Карпат, тому може похвалитися близькістю до найвідоміших українських вершин. 

Зимові свята на Закарпатті: 5 колоритних містечок
Рахів. Фото Karpaty.info

Тут і знаменита Чорногора, і мальовничі Гуцульські Альпи (Рахівські гори), і Свидовецький масив. Про них ми вам розповідали у матеріалі "Гори Карпати кличуть:10 атмосферних вершин і поради маршрутів". 

У горах Рахівщини є багато гірськолижних підйомників та маркованих трас. Тут знайдете й інструкторів, і прокат усього необхідного для катання на лижах чи сноуборді. 

Можна відправитися в екскурсію до озер, водоспадів або в гори. Але обов'язково візьміть провідника, бо зимові гори непередбачувані.

Крім красивої природи, Рахів запропонує захопливі музеї і цікаві історичні будівлі. У серці міста – пам'ятник Гуцулу з написом: "Знаймо – хто смо". 

Чи знаєте ви різницю між сиром, бринзою та вурдою? Якщо ні, раджу Рахівський музей гуцульської бриндзі, де можна не тільки дізнатися історію, але й скуштувати смачний місцевий сир. Адже гуцульська овеча бриндзя – це перший український продукт, що має географічне зазначення походження товару та право на визнання в ЄС. Географічне зазначення – це назва продукту, який виробляється на конкретній території. Ніхто інший не має права випускати продукт з такою назвою.

Зимові свята на Закарпатті: 5 колоритних містечок
Рахів. Фото Karpaty.info

Також у цій місцевості є дерев'яні церкви, деякі з яких занесені до історичної спадщини ЮНЕСКО. Більше про красу цього краю та його пам'ятки можна дізнатися на туристичному сайті міста. 

Хуст – місто з морським кліматом 

Ще одне мальовниче закарпатське містечко розташувалося за 9 кілометрів від румунського кордону. Живе там понад 28 000 мешканців. За однією з найпоширеніших кліматичних класифікацій, клімат Хусту є морським. 

Місто зачарує архітектурою на фоні гір. Воно приваблює туристів руїнами середньовічної фортеці та церквами, варто відвідати храм святої Єлизавети, який є найдавнішим у місті.

Зимові свята на Закарпатті: 5 колоритних містечок
Хуст. Фото Сергія Кузнєва

Залишки колись величного Хустського замку знайдете на горі вулканічного погодження на краю міста. З цього місця роспочалася історія Хуста, фортеця пережила багато навал, що було звичним для того часу. 

Раджу погуляти Замковою горою – це парк біля замку, звідки відкриваються гарні краєвиди на місто. В історичній частині міста зацікавить Чеський квартал – колишнє житло для військових в архітектурному стилі "шале". Дорогу туди підкаже кожен місцевий.

В околицях Хуста знайдете і страусину, і буйволячу, і оленячу ферми, куди можна податися з дітьми. 

Для зимового відпочинку можете поїхати на курськолижний густський курорт в село Велятин, десь за 20 хвилин від центру міста. 

Більше дізнатися про колоритне Закарпаття – туристичні маршрути, де зупинитися, де оздоровитися, що подивитися – можна на туристичному сайті регіону

Мирослава Шульгевич, для LIGA.Life