На Хмельниччині у вбиральні інтернату виявили османське панно
Фото: Кам’янець-Подільський державний історичний музей-заповідник

У селі Кривчик Хмельницької області у палаці Крупенських під шаром тиньку виявили два рельєфні панно з написами арабською в’яззю, повідомили у Кам’янець-Подільському державному історичному музеї-заповіднику.

Долучайтесь до нас на Facebook та беріть участь в дискусіях

Наразі у палаці розташований психоневрологічний інтернат. У 2022 році під час ремонтних робіт у лівому крилі палацу, де зараз розташовується туалетна кімната, виявили дві кам’яні плити, на яких є надписи арабською в’яззю.

На схід від неї знайшли сліди ще однієї схожої забіленої плити. За словами дослідників, найімовірніше, раніше приміщення слугувало напіввідкритою верандою.

Фото: Кам’янець-Подільський державний історичний музей-заповідник
Фото: Кам’янець-Подільський державний історичний музей-заповідник

Фахівці розчистили перше панно, провели заміри й сфотографували текст. Далі основним завданням став пошук перекладача з османської мови, якою, як припустили учасники експедиції, були виконані написи.

Одним із перекладачів став професор Мехмета Челєнк з університету Улудаг, що розташований у турецькому місті Бурса. Він надіслав латинську транслітерацію тексту. Вчені припускають, що в тексті згадується султан Ахмед III, який правив на початку XVIII століття, та його візир Сілахдар Дамад Алі-паша.

Фото: Кам’янець-Подільський державний історичний музей-заповідник
Фото: Кам’янець-Подільський державний історичний музей-заповідник

Українською текст переклали так:

"Дорогоцінний султан світу, Полюс часу Ахмед Хан, який був звільнений від світу горя свого часу.
Поки світ наповнений смутком і горем,
не залишилося жодної крупинки горя, всі були повні радості.
[відсутнє] Вічне і дорогоцінне Право
День і ніч мої руки і язик голосили
Стільки ж, скільки труднощів, боїв і битв,
Тепер запанували слухняність і спокій.
[відсутнє] Далеко від будь-якої помилки
Ця молитва у всіх на язиці вранці й ввечері.
Сила долі Королівства свідчить про це
Така освічена людина, як великий візир, була його нареченим
[відсутнє] і його візир Алі-паша
Ім'я його в усіх світах згадують добром.
Своїми доброчесними заходами він зробив мир у світі,
[відсутнє] йому підвладні були всі створіння світу".

Нововідкриті плити є унікальними для України пам’ятками османської писемності. Тепер науковці планують розчистити від шарів тиньку другу збережену плиту. Відкритий у майбутньому текст додасть більшої конкретики щодо згадуваних у поемі історичних постатей та датування.

На думку дослідників, вмонтовані у стіни кривчицького палацу плити спочатку були встановлені в Хотині. Саме за правління Ахмеда III проводилась масштабна перебудова Хотинської Нової фортеці на початку XVIII ст.

Рід Крупенських походить із Бессарабії. Під час побудови палацу в ХІХ столітті, коли панувала мода на орієнталізм, родина могла використати як декор кам’яні османські плити, демонтовані російським гарнізоном з одного з турецьких об’єктів у Хотинській фортеці.

Згодом фахівці планують виготовити гіпсові копії-зліпки, які б можна було розмістити в експозиції Кам’янець-Подільського музею.

Фото: Кам’янець-Подільський державний історичний музей-заповідник
Фото: Кам’янець-Подільський державний історичний музей-заповідник

Палац Крупинських був зведений у II половині XIX століття. Після жовтневого перевороту 1917 року маєток було розграбовано, тоді втік останній нащадок графського роду. Потім у приміщенні облаштували будинок відпочинку на 47 місць, у якому жителі навколишніх сіл мали право відпочивати безоплатно, але по 1 людині від села.

Згодом його було реорганізовано в інтернат для незрячих, також на 47 осіб. У 1943 році німці позбулися 45 із них, живцем закопавши в урочищі Соломинчик, біля Дунаєвець. У 1945 році в колишньому маєтку було створено інтернат на 160 місць для інвалідів війни, яким було нікуди повертатись. Від 1978 року в будівлі розташовано психоневрологічний інтернат.