У Помпеях знайшли пекарню, яка є "найбільш разючим прикладом римського рабства"
Фото: Pompeii archaeological park

На руїнах Помпеї виявили пекарню, в якій виготовляли хліб поневолені люди. Археологи назвали її найбільш разючим прикладом рабства в давньоримському місті. Про це йдеться на сайті Археологічного парку Помпеї.

Долучайтесь до нас на Facebook та беріть участь в дискусіях

Тісна пекарня з маленькими вікнами й залізними ґратами була частиною будинку, який виявили під час розкопок у районі Regio IX археологічного парку Помпеї на півдні Італії.

Фото: Pompeii archaeological park
Фото: Pompeii archaeological park

У центрі кімнати було кілька жорен, які використовували для перемелювання зерна на борошно. В'ючні тварини, які були зачинені всередині приміщення, тягнули жорна годинами поспіль щодня. Виконували віслюки таку роботу із зав’язаними очима, щоб запобігти паніці або спробам втекти.

Тісну кімнату завжди ділили тварини та раби. Останні наглядали за віслюками, збирали борошно й додавали свіже зерно до жорен, щоб вони працювали безперервно.

Однією з найвизначніших архітектурних особливостей пекарні є серія неглибоких круглих позначок, вирізаних у базальтовій підлозі, які використовувалися для координації руху поневолених робітників і тварин із зав’язаними очима.

Фото: Pompeii archaeological park
Фото: Pompeii archaeological park

Будинок був поділений на житлову частину, прикрашену розкішними фресками, і пекарню, де раби змушені були молоти зерно. Пекарня була відрізана від зовнішнього світу, єдиний вихід вів у головну залу будинку.

"Іншими словами, це простір, у якому ми маємо уявити присутність людей підневільного статусу, свободу пересування яких власник відчув за необхідне обмежити. Це найбільш разючий бік стародавнього рабства, позбавлений довірчих стосунків і зведений до жорстокого насильства. Це враження підтверджує закриття кількох вікон залізними ґратами", — сказав Габріель Цухтрігель, директор археологічного парку Помпеї.

Археологи стверджують, що під час виверження Везувію будинок був у процесі ремонту. Однак в одній із кімнат пекарні знайшли останки трьох жертв. 

Це археологічне відкриття дає можливість дізнатися більше про повсякденне життя поневолених людей Помпей. Історичні джерела про них часто забувають, хоч вони й становили більшу частину населення міста. Тяжка праця рабів підтримувала економіку міста, а також культуру та структуру римської цивілізації.

15 грудня в археологічному парку відкриється виставка, присвячена поневоленим жителям Помпеїв.