Зміст:
  1. Якщо погано – йдіть
  2. Не терпіть брехню
  3. Почніть з одного кроку вперед
  4. Станьте впевненими
  5. Читайте

Якщо погано – йдіть

Їй 72. І вона посміхається – на обкладинках найвизначніших журналів, у рекламі косметики, на своїй Instagram-сторінці… Та в юності картинка була цілком інакшою – синці від побоїв, пригнічення, заїдання стресу та невпевненість у собі. Модель, дієтологиня, мати Ілона Маска Мей Маск провела 10 років з аб’юзером, і це навчило її, що насилля не треба терпіти.

У мемуарах "Жінка, яка має план" (Vivat, 2021) Мей трансформувала цей досвід у правила життя. І вона дуже хоче, щоб десь там її слова почули, і зважались змінити все.

"Моя мама завжди казала: "Якщо з чоловіком тобі гірше, ніж самій, утікай від нього. Якщо ж ти щасливіша, коли він з тобою, то підтримуй ці взаємини".

Більшість жінок не наважуються піти, бо їм страшно, особливо коли у шлюбі вже є діти. Але з часом Мей зрозуміла, що йти, коли час щось змінити, – нормально, і не лише у стосунках, в роботі теж. Вона покинула агентство, яке відмовляло клієнтам, що прагнули із нею працювати, – і відразу ж на неї посипалися замовлення. А перед цим таки зважилася покинути чоловіка, який міг вдарити навіть у публічному місці.

І хоч було нелегко та доводилося працювати одночасно на кількох роботах, у Мей зник страх та відразу жити стало легше. Часто вона з дітьми їла лише хліб з арахісовою пастою і бобовий суп, бо на щось більше не вистачало: "То й що? Ми любили одне одного. Нам було весело разом. І це найважливіше".

Не терпіть брехню

Шлюб Мей був побудований на брехні – коли вона була на зйомках в іншому місті, хлопець, з яким вона вже хотіла припинити зустрічатися, раптом їй освідчився. Вона відмовила, бо добре пам’ятала його зради. Аж раптом отримала телеграму: вдома всі вже готуються до весілля і чекають її повернення: юнак збрехав батькам Мей, ніби дівчина погодилася.

Як можна буде помітити з мемуарів, Мей часто наштовхувалася на тих, хто їй брехав у вигоду собі, чи скептично ставився до її успіху. Та чи залишилися ці люди в її житті? І ким вони врешті стали, на відміну від неї? Питання риторичне.

Почніть з одного кроку вперед

Важливо мати план – бачити перед собою картинку життя, якого прагнете. Заздалегідь спланувати усі дії може бути важко, але якщо потроху продумати траєкторію руху, зможете почати жити наново:

"Життя може готувати для нас безліч несподіванок. Ви намагаєтеся дбати про себе, піклуватися про рідних і друзів, мати фантастичний вигляд і так само почуватися, будувати кар’єру й наповнювати своє життя пригодами. Думати водночас про все це надто складно. Але якщо ви почнете з першого кроку, а потім подбаєте про наступний, то неодмінно рухатиметесь уперед".

У Мей проблеми нашаровувалися одна за одною. Відчуття невдоволеності і страху переростали в непевність у тому, що буде завтра, а вона, своєю чергою, – у проблеми з харчуванням, відмовою дбати про себе та втрату роботи, яка подобалася. Чоловік до того ж перешкоджав її кар’єрі супермоделі – його з’їдали ревнощі, він приходив на знімальний майданчик, а потім вчиняв скандал через випадкові погляди інших на Мей. Тож вона зважилася на свій перший крок – як тільки у Південній Африці ухвалили закон про "безповоротне розірвання шлюбу", вона відразу ж подала на розлучення.

"Найважливіше – просто вирватись", – підсумовує Мей.

Як дієтолог вона наразі радить своїм клієнтам змінити стресову ситуацію – і дотримуватися здорового способу життя стане значно легше. Як і в цілому його змінити. Тож ті, кого вона консультує, сприймає прийоми у Мей корисними на рівні психотерапії; вони приходять за порадою, як розпочати ці зміни, і вона ділиться не лише раціоном, а й особистим досвідом.

Станьте впевненими

"Життя часто збиває нас із ніг, і ми почуваємося невпевнено. Іноді доводиться просто вдавати впевненість, постійно нагадуючи собі тримати голову вище. Це гра".

Мей радить згадати, що змушує вас почуватися впевненішими у собі. Можливо, було хобі, яке прекрасно у вас виходило, але ви його чомусь забули. А, можливо, варто підібрати правильний одяг (у Мей це хороший костюм правильного крою)? І не варто забувати про поставу і ввічливість, які додають вам ваги та звертають на вас увагу (у хорошому сенсі).

Страх неприйняття чи образ з часом можна подолати. Жінка зізнається, що і досі має моменти невпевненості, але з віком вони стають все коротшими. Вона забуває про них – і натомість йде вивчати щось нове, наприклад, функції Instagram чи навіть магію відеомонтажу в TikTok.

Читайте

"Коли я опинялась у складних життєвих ситуаціях, то багато читала, зокрема любовні романи й книжки із саморозвитку. Вони давали мені надію. Можливо, розповівши про своє життя, я зможу поділитися цією надією і з вами".

На диво, Мей менше читає про моду (вона слідкує за власним стилем, однак зізнається, що не любить витрачати на це забагато часу). Однак про свою професію та те, що справді її захоплює, готова вивчати чисельні матеріали – і радить робити це тим, хто тільки шукає свій новий шлях. Адже завжди можна відкрити в собі новий талант, прочитати про можливості його застосування і подальшого розвитку.

Любов до читання у Мей – ще від батька, який був настільки вражений книжкою одного мандрівника, що щороку зі всією сім’єю вирушав на пошуки загубленого міста. Цю ж любов вона передала дітям, зокрема сину Ілону, який, за її словами, ідеально міг запам’ятати прочитане. Тепер вона обов’язково виділяє час, щоб почитати онукам.

У найгірші моменти Мей рятувала теж книжка – під назвою "У мене все гаразд, у тебе все гаразд". Чоловік навіть намагався її у неї відібрати, розуміючи, що читання додає Мей сил боротися. І ці сили таки перемогли.