Чи можна пити матчу людям із дефіцитом заліза і яка користь від напою – розповідає нутриціологиня
Ілюстративне фото: Freepik

Нутриціологиня Фарзана Нассер розповідає про небезпеки та користь популярного напою матча. Зокрема, вона пояснює, чи слід виключити цей продукт з раціону людям із дефіцитом заліза. Про це пише Vogue.

Матча – це перемелене листя зеленого чаю Camellia sinensis. Його вирощують у затінку, надаючи глибокий зелений колір. Це також допомагає рослині розвивати більше корисних речовин і покращує смак, каже фахівчиня.

Згідно з маркетинговими дослідженнями, лише за минулий рік продажі зросли на 202%. Напій не лише популярний, а й багатий на поліфеноли – рослинні сполуки з протизапальними властивостями, які також підтримують розвиток корисних мікробів, зокрема біфідобактерій, у кишківнику, пояснює Нассер.

Один із найвідоміших поліфенолів – ґаллат епіґаллокатехіну (EGCG) – має заспокійливу дію на нервову систему. "Саме тому ті, хто п’є матчу, рідше відчувають тремтіння або тривожність, які часто викликає кава, хоча обидва напої містять кофеїн", – каже нутриціологиня та додає, що вживання напою може також покращити настрій і когнітивні функції, знизити рівень поганого холестерину та підтримати детоксикацію печінки.

Однак експертка радить не зловживати напоєм, адже горнятко матча еквівалентне близько трьом чашкам зеленого чаю, тож його варто вживати в помірній кількості, щоб забезпечити збалансований раціон.

Зокрема, фахівчиня звертає увагу, що цей напій впливає на засвоєння заліза. "Матча містить таніни, які зв’язуються з негемовим залізом – тим, що міститься в рослинах, – і перешкоджають його засвоєнню. Також у матчі є катехіни – потужні антиоксиданти, які теж можуть заважати засвоєнню заліза", – пояснює Нассер.

Та попри це, від матча не потрібно повністю відмовлятися. Натомість експертка пропонує поєднувати продукти, багаті на вітамін C, з основним прийманням їжі, щоб поліпшити засвоєння заліза з рослинних джерел, а саму матчу пити між прийманнями їжі – окремо від залізовмісних продуктів. Це схоже на поєднання заліза та вітаміну C у харчових домішках, що підвищує їхню біодоступність.