Культура підтримки: як перетворити пам’ять на силу дії
Фото: пресслужба "Культурних сил"

26 березня платформи "Культурні сили" та "Меморіал" об’єднали лідерок громадянського суспільства, представників патронатних служб, військових, волонтерів і митців — усіх, хто піклується про жінок, які втратили своїх близьких через війну. Про це LIGA.Life повідомляє пресслужба "Культурних сил".

Мета заходу – відкритий діалог на тему, як не залишати жінок, які втратили близьких, наодинці з їхнім горем, як навчитися не шкодити, натомість вміти підтримувати й турбуватися.

"Для мене особисто одним із тригерних слів було "тримайся". Нема мені за що триматися, нема за кого триматися. І ще, коли сусіди або хтось кажуть: "Та молода, ще вийдеш заміж", – це саме болюче, що можна сказати жінці, яка втратила свого коханого чоловіка", – розповідає спікерка панелі "Культура підтримки" Катерина Чижик, керівниця Психологічного простору "ПроЖИТИ".

Через нерозуміння та відстороненість оточення часто єдиним виходом було самим шукати рішення. "Всі жінки, які працюють у цій темі, – діють. Вони створюють навколо себе акції, фонди, ініціативи, благодійні й волонтерські проєкти. Є дуже багато прикладів. Це сильні жінки, які показують нам приклад", – каже співзасновниця платформи "Меморіал" Гаяне Авакян.

Для жінок, які втратили своїх близьких, однією з ключових тем є збереження пам’яті про них. Проте у цьому немає універсальних рішень. Ріна Рєзнік, керівниця патронатної служби "Азов.Супровід", розповідає: "Є величезна кількість онлайн-петицій про присвоєння звання Героїв України. І ми, з одного боку, розуміємо, що кожен з загиблих – герой цієї країни, а з іншого боку, також розуміємо, що не можемо забезпечити кожному цю державну нагороду, назву міста, назву вулиці й таке інше. Зараз це є найбільшим випробуванням, як весь цей обсяг горя акумулювати і дати кожній індивідуальній, величезній, серйозній трагедії достатньо простору і місця для того, щоб це вшанування було достатньо гідним і великим".

Культура підтримки може проявлятися у різних формах, зокрема через творчість. На заході платформа "Культурні сили" презентувала кліп на пісню Саші Чемерова "Місто наречених", присвячений жінкам, які пережили втрату. Головну роль у кліпі виконала Таті Сонце (Тетяна Мельник).

"Культурні сили" спрямовують свою діяльність на розвиток культури воїна. Для суспільства, яке шанує своїх захисників, пам'ять і підтримка є ключовими елементами цієї культури.