Позіхання може бути небезпечним сигналом дефіциту сну: експерти пояснюють чому

Відсутність якісного нічного відпочинку тривалістю не менше семи-восьми годин пов’язують з розвитком чи загостренням діабету, депресії, хвороб серця і нирок, підвищеного артеріального тиску, ожиріння, інсульту, стверджують експерти. Про це пише CNN.
Часто сонливість, як-от дрімота під час робочої зустрічі, не сприймається як ознака потенційного небезпечного дефіциту сну. "Дрімота на нудних нарадах – ознака недостатньої кількості сну. (...) Надмірна денна сонливість може негативно вплинути на працездатність й бути "дзвіночком" прихованих порушень сну чи інших проблем", – каже фахівчиня зі сну Крістен Кнутсон, доцентка кафедри нефрології та профілактичної медицини Медичної школи Фейнберга при Північно-Західному університеті в Чикаго. Фахівчиня наголосила, що у разі постійної надмірної сонливості необхідно консультуватися з лікарем.
За постійної сонливості організм може поводитися незвично – придушує позіхання й надсилає хибні сигнали, ніби людина справляється з нестачею сну. Про це розповідає докторка Індіра Гурубхагаватула, членкиня ради AASM, співавторка дослідження та професорка медицини сну в Медичному центрі Департаменту у справах ветеранів при Пенсільванському університеті у Філадельфії.
Крім цього, у разі хронічного часткового недосипання здатність тверезо оцінювати власний рівень працездатності є неточним. "Під час реальних тестів для вимірювання функціонування мозку – реакції, здатності запам’ятовувати, тестів на пам’ять і координацію – виявляється, що люди насправді припускаються багатьох помилок. І це страшно, адже вони мають невиправдано високий рівень впевненості, що з ними все гаразд", – каже Гурубхагаватула.
За тривалої сонливості мозок може здійснювати мікдрімоту, яку фахівчиня визначає, як мікросон тривалістю дві, три чи десять секунд. Згодом мозок повертається до активності. "Це може бути дуже небезпечно під час керування автомобілем чи заняття справами, що потребують концентрації. Якщо ви відчуваєте, що можете заснути, зверніть на це увагу", – зауважує Гурубхагаватула.
Як дізнатися, чи сонливість не є небезпечною
Щоб перевірити сонливість, експертка Гурупхагаватула пропонує звернутися до шкали сонливості Епворта. Питання тесту стосуються того, наскільки ймовірним є те, що ви заснете, спокійно сидячи після обіду без алкоголю; лежачи після обіду; сидячи бездіяльним у громадському місці; сидячи і читаючи; сидячи і розмовляючи з кимось; перебуваючи пасажиром в машині протягом години; сидячи в заторі протягом декількох хвилин під час руху; дивлячись телевізор.
"Ми просимо пацієнтів оцінити від нуля до трьох, наскільки ймовірно вони заснуть у восьми пасивних ситуаціях. (...) Максимальна оцінка — 24, що свідчить про дуже сильну сонливість. Зазвичай оцінки понад 10 вважаються клінічно значущими і потребують втручання", – каже Гурупхагаватула.
Коли нестача сну загострюється, небезпечні симптоми можуть посилюватися. "У вас опускаються повіки, тіло опускається, вам важко стояти прямо, а деякі люди навіть помічають запаморочення, кімната крутиться, руки тремтять від сильної депривації. (...) Ви також можете бути нерозважливими та імпульсивними, ніби вам байдуже. Це є ще одним симптомом".