"Просто будь собою": чому ця фраза не працює та може бути шкідливою – які є альтернативи

Психотерапевтка Брітт Франк зазначає, що поширена порада "просто будь собою" – це не ключ до успіху у спілкуванні з іншими людьми чи в кар’єрі. "Постійний тиск бути "справжнім" може завдати більше шкоди, ніж користі", – стверджує експертка. Про це пише CNBC.
Пояснюючи, у чому недосконалість цієї поради, Франк звертає увагу, що у людей зазвичай є безліч різних "я". До прикладу, одна зі сторін вас прагне піти в спортзал, тоді як інша бажає залишитися на дивані та переглядати серіал.
Ці внутрішні дебати свідчать, що мозок – складна екосистема думок, почуттів та бажань, а не єдина, фіксована сутність. Зокрема, у цьому процесі важливу роль відіграє й нервова система, яка також впливає на поведінку.
Ефективна стратегія – усвідомлювати всі різноманітні "я" всередині власного розуму: як злі, так і добрі, егоїстичні та дружні частини. Водночас це означає свідомо обирати, які частини себе слід проявляти в тій чи іншій ситуації. "Коли ви керуєте собою, ви стаєте менш імпульсивними й краще відповідаєте на подразники", – каже експертка.
Чотири способи практикувати самоконтроль:
Зосередження на багатогранності, а не на єдності. Ідея одного автентичного "я" надто спрощує людську психіку. Крім того, дотримання однієї жорсткої версії себе може лише здаватися захистом, однак часто перетворюється на "броню", що стримує розвиток. Усвідомлення власної багатогранності означає, що людина розуміє, як переключатися між різними "я", залежно від обставин.
Узгодженість замість автентичності. Фахівчиня радить зосередитися не на пошуку "справжнього" себе, а на побудові зв’язків між своїми внутрішніми частинами. Це може виглядати як внутрішній діалог із різними частинами вас – ніби всі вони сидять за одним столом переговорів. Коли ви визнаєте кожну з цих частин, вам легше діяти відповідно до власних цінностей.
Пріоритет – самоусвідомлення, а не самовираження. Не потрібно бути "справжнім" постійно, важливо не бездумно озвучувати кожну думку чи емоцію, а розуміти, що намагаються сказати різні частини вас – і свідомо обирати, як діяти.
Вибір – відповідальність, а не "сира" емоційність. Прояв "сирих" емоції чи висловлювати "свою правду" не завжди мудро. "Справжність" без фільтрів може стати причиною непотрібних конфліктів. Відповідальність означає обирати, коли і як ділитися своїм справжнім "я" так, щоб зміцнювати довіру, а не руйнувати її.
Коментарі (0)