Як правильно та здорово зустріти Новий рік: поради та новорічне меню від дієтологині
- Якщо ви обмежуєте себе в калоріях, краще почати трохи збільшувати кількість їжі за два-три дні до Нового року
- 31 грудня не пропускайте сніданок, обід та вечерю
- Зробіть акцент на зустрічах, а не на їжі
- Змініть підхід до святкового меню
- У гостях оберіть для себе улюблені страви
- Орієнтуйтеся на своє відчуття ситості
- Алкоголь
- Пийте багато води
- Новорічне меню
Традиційний новорічний стіл в Україні – це багато смачних, але жирних страв: море холодцю, ріки алкоголю, гори тортів та салатів, жирне м’ясо. Ми сідаємо за стіл 31 грудня, й святкування продовжується до 7 січня з невеликими перервами на відпочинок та сон. Фізична активність – зазвичай перебіжки з одних гостей до інших.
Після святкування нам важко дихати й важко ходити, а про тренування навіть не йдеться. Через таку новорічну активність нашому організму доводиться проходити процес відновлення, на травну систему припадає величезне навантаження, з яким вона не завжди справляється.
Цього можна уникнути, якщо відступити від традиційного святкування й зробити з Нового року дійсно світле та сімейне свято зі смачними та здоровими смаколиками.
Liga.Life звернулася за порадами до дієтологині Ірини Гудим.
Якщо ви обмежуєте себе в калоріях, краще почати трохи збільшувати кількість їжі за два-три дні до Нового року
У кожного з нас є бажання влізти в улюблену сукню або костюм та покрасуватися на новорічній вечірці. Дотримуватися суворої дієти перед святами – велика помилка.
Якщо ми припинимо обмежувати себе у калоріях за декілька днів до свята, то у святкову ніч не накинемося новорічний стіл й не з’їмо зайвого.
31 грудня не пропускайте сніданок, обід та вечерю
Також 31 грудня краще залишити собі сніданок, обід та легку ранню вечерю або полуденок. Ці страви повинні бути повноцінними. Бажано, щоби там був білок – це дасть вам відчуття ситості. Інакше вже десь о 22:00 ми будемо готові з’їсти що завгодно.
Вранці в цей день Ірина рекомендує на сніданок сир або омлет, на другий сніданок – кефір. На обід краще взяти м'ясо з овочами. На полуденок можна щось невелике солодке (цукерка, полуниця). Вечеря – комбінація зазначених вище страв.
Розмір порцій залежить від вашого апетиту. В основному це повинні бути овочі. Якщо ви вирішите додати м'яса, то приблизно 130-150 г.
Зробіть акцент на зустрічах, а не на їжі
Новорічні свята – це час, коли ми зустрічаємося з близькими та друзями. Тож можна спробувати змістити фокус з культу нарізання салатів на спілкування. Складіть святкову розважальну програму, вигадайте цікаві конкурси або запропонуйте пограти в ігри. Це стане у пригоді, якщо до вас прийдуть люди з дітьми.
Малюки за новорічним столом – це додатковий бонус! Адже ви не зможете довго висидіти з ними. Тож доведеться більше рухатись та менше їсти. Якщо у вас немає власної дитини, напевно, у вас є такі друзі. Допоможіть їм відпочити та трохи побавтеся з дитиною.
Змініть підхід до святкового меню
Якщо олів’є (цікаві рецепти можна знайти за посиланням) для вас – свята святих, можна спробувати додати туди незвичних інгредієнтів. Або приготувати якусь цікаву страву з іспанської, італійської або французької кухні.
Також спробуйте не готувати багато. Порахуйте, скільки буде необхідно для вас та ваших гостей так, щоб не залишалось на наступний день.
На десерт можна зробити страви, які будуть корисні для дітей. Не готуйте для них окреме меню. Якщо діти їстимуть те саме, що й ви, доведеться готувати корисні страви, уникати занадто жирного та копченого. Слідкуйте, щоб на столі було багато овочів та легких страв.
У гостях оберіть для себе улюблені страви
Якщо ж ви святкуєте Новий рік у гостях (особливо у батьків), оберіть для себе страви, які вам найбільше подобаються, або які ви ще не куштували. Не треба їсти багато просто для того, щоб не образити господиню.
Орієнтуйтеся на своє відчуття ситості
Контролюйте кількість з’їденого та орієнтуйтеся на своє відчуття ситості. Інакше ваша підшлункова не витримає навантаження й доведеться користуватися "швидкою допомогою" – приймати ліки, які допомагають травленню.
Алкоголь
Оберіть свій улюблений напій і смакуйте маленькими порціями. Бажано, щоб він був негазований, адже навіть від дуже дорогого ігристого вранці може розболітися голова.
Влаштуйте собі розігрів – випийте келих сухого вина за 2–3 години до початку святкової вечері. Це запустить роботу жовчного міхура й підготує організм до основного навантаження.
Якщо ви знаєте, що у вас є проблеми з жовчним міхуром, краще смакувати щось міцне – коньяк або віскі.
Пийте багато води
По-перше, вода приглушує відчуття голоду, й ви з’їсте набагато менше. По-друге, вона допоможе швидше вивести токсини з організму, особливо якщо ви вживаєте алкоголь. Вранці це врятує вас від головного болю.
Першого січня влаштуйте собі легкий день з пізнім сніданком, легким обідом та якимсь салатом або йогуртом на вечерю.
Новорічне меню
Салат з креветками
Інгредієнти:
300 г очищених тигрових креветок;
½ стиглого авокадо;
5-6 листків салату рукола;
маленький пучок кінзи (якщо любите);
1 столова ложка оливкової олії ExtraVirgin;
½ столової ложки винного оцту;
1 столова ложка апельсинового фрешу;
1 чайна ложка кунжуту (злегка підсмаженого);
сіль та мелений чорний перець за смаком.
Як приготувати.
Розріжте авокадо навколо кісточки, потім наріжте половинки півкільцями.
Розморозьте креветки. Гарненько промокніть їх, щоб вони стали сухими. Посоліть з усіх боків.
Розігрійте в сковороді на середньому вогні оливкову олію, покладіть креветки, смажте кілька хвилин та викладіть їх охолоджуватися.
Порвіть салат на шматочки, дрібно порубайте кінзу.
Приготуйте соус. Для цього змішайте апельсиновий фреш, оцет та оливкову олію. Додайте велику дрібку солі та дрібку перцю. Ретельно перемішайте виделкою або збовтайте в банці з кришкою.
Викладіть усі інгредієнти у салатницю, додайте заправку, перемішайте й подавайте на стіл.
Мільфей з баклажанів та курки
Інгредієнти:
2 баклажани (близько 150 г кожен);
2 помідори (близько 100 г кожен);
1 куряче філе;
улюблені трави;
2 столових ложки соусу песто;
1 столова ложка оливкової олії.
Як приготувати.
Філе відбийте до товщини 1-2 см. Для приготування використовували спеціальні листи для смаження курячого філе Маггі, які дозволяють готувати курку без додавання олії. Але це необов’язково.
Якщо ви не використовуєте такий варіант, тоді просто нагрійте сковороду, додайте трохи олії, покладіть на неї філе й готуйте на середньому вогні до готовності.
Готове філе наріжте тонкими скибочками та тримайте в теплому місці.
У баклажанів відріжте кінчики з обох боків, наріжте тонкими поздовжніми скибочками. Злегка збризніть їх оливковою олією.
Готуйте на гриль сковороді з обох сторін до появи характерних смужок.
Помідори наріжте тонкими скибочками.
Тепер можна зібрати мільфей. Баклажани та курка повинні бути теплими (або гарячими). З одного баклажану – один мільфей. Викладайте шарами скибочку баклажанів, помідори та курки, поливаючи кожен шар соусом песто.
Кролик, томлений у білому вині та йогурті з білими грибами
Інгредієнти:
1 кг м’яса кролика;
300 г знежиреного грецького йогурту;
сіль та мелений чорний перець;
4 зубчики часнику;
1 пучок петрушки;
300 г білих грибів;
3 столові ложки оливкової олії;
3 столові ложки вершкового масла;
1 цибулина;
100 мл білого сухого вина.
Як приготувати.
Порубайте кролика на великі шматки та обсмажте з часником і цибулею в суміші оливкової олії та вершкового масла.
Коли шматочки стануть рум'яними, додайте сухе біле вино та тушкуйте.
Через 20 хвилин додайте йогурт, сіль та перець. Ретельно перемішайте та продовжуйте тушкувати протягом години.
Додайте рубану зелень та білі гриби й готуйте ще двадцять хвилин.
Смачного вам Нового року!
Більше їжі та смачних рецептів – у нашому Телеграм каналі Mood food.