Зміст:
  1. Що таке ортопедичне взуття?
  2. Який матеріал обрати?
  3. Як обрати правильний розмір?
  4. Якою має бути підошва?
  5. Що краще: шнурівка чи блискавка?
  6. Якою має бути передня частина зимового взуття?
  7. Як правильно фіксувати п’ятку?
  8. На що слід звернути увагу всередині взуття?

Часто ми обираємо взуття за естетичним виглядом. Проте головне – не краса, а зручність. Адже взимку взуття має захищати від холоду, ковзання та травм, а не провокувати втому, біль чи проблеми з суглобами та кістками. 

У інтерв’ю для LIGA.Life лікар ортопед-травматолог Ігор Змисля пояснив, чому не всім потрібно ортопедичне взуття та на що слід звернути увагу під час вибору зимових чобіт для дітей та дорослих.

Що таке ортопедичне взуття?

Маркетологи дуже гарно маніпулюють словом "ортопедичне взуття". У їхньому розумінні це гарант якості. Проте насправді ортопедичне взуття потрібне далеко не всім. 

Існує три види взуття:

  • Ортопедичне лікувальне

Його мета – вплинути на певні зони стопи, корегуючи їхнє положення під час ходи. Тобто воно потрібне для лікування деформацій стопи. Зазвичай воно некомфортне у носінні.

Ортопедичне лікувальне взуття призначається лікарем, який у процесі діагностики визнав потребу пацієнта у корекції. Наприклад, у випадках плоскостопості 2-3 ступенів, плоско-вальгусної деформації, вроджених вад розвитку стопи.  

Індивідуальну модель або замовляють на виробництві, або купують у спеціальних ортопедичних салонах.

Самим купувати таке взуття не потрібно! Воно не несе такої користі, як вважають маркетологи. Воно призначене лише на певний час та для певних випадків. 

  • Ортопедичне профілактичне

Таке взуття має спеціальну устілку з амортизувальними властивостями та супінатором, який підтримує поздовжні склепіння. Окрім цього, його форма відповідає формі стопи: п'яткова кістка опущена і допомагає п'ятковій ділянці органічно входити у взуття. 

Велике значення матиме підошва, адже це захист, амортизація стопи та її підтримка. 

Профілактичне взуття потрібне людям зі схильностями до розвитку різних ортопедичних проблем. Підбирайте його лише за рекомендаціями лікаря.

  • Звичайне взуття

Взуття, яке не має лікувальної або профілактичної мети, матиме не дуже тонку устілку, але й не жорстку. Супінатор буде перевагою. Він підтримує ступню, особливо внутрішнє поздовжнє склепіння, і дає можливість носити взуття з комфортом.

Внутрішня частина підошви має бути рівною. Часто в магазинах можна зустріти взуття з пластмасовою решіткою під устілкою. Від такого слід одразу відмовитись. Адже це може призвести до підп’яткового бурситу (п'яткової шпори) та хронічного болю в ділянці п’ятки.

Будь-яке взуття, навіть ортопедичне, потрібно приміряти на обидві ноги та ходити в ньому магазином, щоби відчути, чи воно дійсно комфортне саме для вашої стопи.

Який матеріал обрати?

Обирайте взуття з натуральних матеріалів, наприклад, шкіри чи нубуку. У внутрішній частині також має бути натуральне хутро та текстиль. Ніякої синтетики, шкіро- та хутрозамінників.

По-перше, натуральна шкіра дозволяє гарно пристосовуватися до перепадів температур. Вона зберігає тепло, не розтріскується на морозі та дозволяє ногам дихати. Через це ноги не пітніють. 

Штучна шкіра також непогано зберігає тепло, але на цьому її корисні властивості закінчуються. Замша – можливий варіант, але не для зими. Адже сніг та вода після його танення може призвести до швидкого зношування, розмочування та відсутності головної функції взуття – захисту.

Також є варіант "дутиків" – взуття з синтетичних матеріалів. Вони гарно зберігають тепло, але шкіра в них практично не дихає. Нога пітнітиме, виникатимуть подразнення шкіри та дискомфорт. 

Ба більше, за умов переходу з одного температурного середовища в інше (наприклад, з вулиці до магазину, а потім знову на вулицю) ноги мокрітимуть та мерзнутимуть. У результаті це може призвести до застуди, переохолодження або захворювань стоп.

Як обрати правильний розмір?

Жодного взуття на виріст або замалих розмірів! Взимку взуття як для дорослих, так і дітей має обиратися з запасом щонайменше на 0,5 см. Воно не має бути занадто вільним, адже  розтоптуватиметься та швидко втрачатиме свою форму. 

Трішки більше простору дозволить одягнути теплу шкарпетку під взуття та пристосуватися до змін геометрії стопи впродовж дня.

Якщо дитина не може пояснити, чи тисне їй взуття, чи їй комфортно, дістаньте устілку з осіннього взуття і поміряйте довжину. Устілка передає реальний розмір внутрішнього простору взуття. 

У зоні носака має бути натуральна м’яка шкіра, яка пристосовуватиметься до форми дитячої стопи. Тобто якщо взуття зручне по довжині, то в ширину воно може трішки піддатися у процесі носіння.

Якою має бути підошва?

Підошва має бути достатньо жорсткою, щоби захищати стопу від пошкодження під час контактуз нерівними поверхнями.

Також важлива гнучкість. Це не означає, що під час вибору взуття потрібно взяти його та зігнути так, щоб носак торкався п'ятки. Проте в ділянці пальцю вона має згинатися під кутом 45-60 градусів. Це дозволить комфортно ходити будь-якими поверхнями, захищаючи ноги від травмування за умов наступання на каміння чи певні нерівності. 

У дорослому взутті підошва має бути товщиною приблизно один сантиметр. Це забезпечить теплопровідність та можливість ходити холодною поверхнею, не охолоджуючи ступню. 

Підошва має захищати від ковзання. Найкращий матеріал для такої цілі – з використанням гуми. Велике значення має малюнок протектора. Якщо він неглибокий, а всі лінії спрямовані в однин бік, то взуття буде слизьким. Масивний, глибокий протектор з візерунком у різні боки – гарант безпеки на слизьких поверхнях.

На жіночому зимовому взутті підбори мають бути широкими та довжиною від 4 до 6 см. Адже це надасть широку площу зчеплення з землею, а отже – стійкість. 

Що краще: шнурівка чи блискавка?

Шнурівка – найкраща застібка для фіксації ноги. Адже вона надає діапазон стискання стопи. Ми можемо самотужки контролювати його: зав’язати тугіше чи навпаки легше. Адже стопа людини змінює свою геометрію протягом доби. 

Наприклад, протягом дня ви багато стояли або сиділи нерухомо. Це призвело до того, що стопа та гомілка набрякли. Це можна побачити, знявши шкарпетку. На вашій стопі залишиться відбиток її малюнку.

Тому не рекомендую обирати взуття рано вранці. До вечора стопа дещо збільшиться в об’ємі, а взуття може стати затісним.

Шнурівка не має стискати стопу, натирати чи призводити до болю. Ви маєте відчувати комфорт. Проведіть експеримент: зав’яжіть шнурівку якомога тугіше і спробуйте походити кімнатою. Зручно? Вам одразу захочеться зупинитися та розслабити застібку. Має бути помірне натягування, потреби в тугій шнурівці немає.

Єдиний недолік шнурівки – потрібен час для її зав’язування. У цьому випадку блискавка значно зручніша. Проте прослідкуйте, щоби між блискавкою та підошвою був один сантиметр відстані. Інакше вода потраплятиме у взуття через неї.

Якою має бути передня частина зимового взуття?

Вузькі носаки або завужені – це проблема. Адже стискання пальців може призвести до болю,  натирання в ділянці основної фаланги та першої плеснової кістки. У гіршому випадку – до вальгусного відхилення першого пальця або поперечної плоскостопості.

Тому передній відділ взуття має підходити під ширину саме вашої стопи. Також нагадую, що у носаку зимового взуття має бути запас щонайменше 0,5 см, щоби був вільний простір для шкарпетки.

Як правильно фіксувати п’ятку?

П’яткова ділянка має бути жорсткою, як у дорослих, так і у дітей. Адже це опора для стопи. Крок починається з п’яти, тому важливо, щоб вона була міцно зафіксована.

Коли задня частина взуття зроблена з нещільних матеріалів, то п’ята ковзає з боку в бік. Якщо взуття її охоплюватиме та утримуватиме під час ходи, то це даватиме стабільну позицію стопи, правильний перекат з п’ятки на носак під час ходьби та рівномірне розподілення навантаження.

Незафіксована п’ята може призвести до розвитку плоско-вальгусної деформації стопи у дітей – відхилення п’яти назовні. Якщо не лікувати плоскостопість, то є ризик розвитку інших захворювань, наприклад, артрозу таран-човноподібного суглоба.

Це потребує лікування в ортопеда і не може залишатися без уваги, тому що наслідки доволі неприємні. Коли з'являються перші симптоми, людина починає викривляти стопу, щоб уникнути болю і відповідно з'являються нові проблеми. Адже у викривленому положенні стопа не пристосована до навантаження. 

Порада: взимку краще мати дві пари взуття. Наприклад, у жінок одна пара може бути на підборах, а інша – у вигляді черевиків з більшим протектором. Адже кожна пара взуття розподіляє точки навантаження на різні відділи стопи, суглоби та місця у кістках. 

Якщо людина даватиме навантаження на одні й ті самі місця тривалий час, то це може призвести до дискомфортних відчуттів та перенапруження певної ділянки. Саме тому потрібно чергувати дві різні форми взуття. Це також зменшуватиме втому стопи.

На що слід звернути увагу всередині взуття?

Якщо взуття виконано не дуже якісно, то шви можуть бути нерівними. Виступання швів пошкоджуватиме шкіру, натиратиме та призводитиме до дискомфорту. Шви мають бути рівними.

Також зверніть увагу на хутро. Воно має бути натуральним. Хутро, яке дуже блищить, – штучне. Воно не надасть потрібного комфорту під час носіння.

Існує модель "європейка", де стопу захищає хутро, а далі йде тканина – байка. Таке взуття зношуватиметься нерівномірно. Тому краще не віддавати перевагу такій моделі.