29 серпня 2023 року Центр з контролю та профілактики захворювань США повідомив, що австралійський нейрохірург витягнув з мозку 64-річної пацієнтки живого хробака. Його довжина – 8 см. Ним виявився гельмінт, або глист Ophidascaris robertsi, який зазвичай зустрічається у пітонів.
Насправді глисти оточують нас скрізь. Вони бувають різними (від гостриків до ціп’яків) та легко облаштовуються й розмножуються в організмі, а точніше у будь-якому органі (мозку, серці, печінці чи навіть очах).
Часто людина не здогадується, що прихистила у своєму тілі паразитів, які спочатку не дають про себе знати, а згодом знижують якість життя і провокують неприємні симптоми.
Про те, як захистити себе від цих паразитів, LIGA.Life розповіла громадська спілка "Твій сімейний лікар".
Яйця гельмінтів дуже малі, їх неможливо помітити без допомоги лупи чи мікроскопа. Вони можуть бути будь-де: на морквині, долонях чи шерсті домашнього улюбленця.
Коли яйця потрапляють через органи травлення у тіло, з них визрівають гельмінти. Ці паразити швидко кочують органами та знаходять для себе комфортне місце для життя. Найчастіше — це шлунково-кишковий тракт та печінка.
Щоб не заразитися, мийте руки з милом:
Також зверніть увагу на умови приготування їжі та воду, яку п’єте:
Після того, як паразити обрали орган для життя, якийсь час вони не дають про себе знати. Ростуть, розвиваються й міцнішають. Згодом дорослі паразити починають шкодити органам та системам.
Втім є гельмінти, які взагалі не виявляють себе. Вони роками живуть у тілі. Найчастіше це — аскариди та трихінели. На наявність паразита можуть вказувати такі симптоми:
Ці симптоми можуть свідчити й про низку інших хвороб. Тож медична консультація надважлива, аби виявити причину цих проявів.
Вищеперераховані симптоми — не привід бігти в аптеку і купувати пігулки проти глистів. Для початку зверніться до сімейного лікаря. Розкажіть свої симптоми. За необхідності медик призначить аналізи, що підтвердять/спростують наявність паразитів. Так лікар може порадити здати:
Після аналізів діагностика може продовжитись, зважаючи на стан людини. Тож лікар може призначити додаткові обстеження, аби сповна пересвідчитись у наявності паразитів.
Якщо сімейний лікар виявить паразити хоча б в одного члена сім’ї, то лікуватися доведеться усій родині. Адже гельмінти швидко розповсюджуються від людини до людини. Тож саме така схема терапії допоможе швидше їх подолати та не дасть їм розповсюджуватись.
Якщо не впоратись з паразитами, є ризик отримати ускладнення з боку травної, нервової, сечовидільної та серцево-судинної систем. За відсутності лікування є три сценарії:
Тож важливо за перших ознак хвороби звертатись до сімейного лікаря.
Трави, гарбузове насіння, сік цибулі й інші премудрості — не вилікують вас від гельмінтів. Це може лише прибрати симптоми, що провокують паразити, а інколи ще й нашкодити та посилити прояви гельмінтозу.
Паразити не є страшними, якщо знати, як від них захищатись. Чисті руки, миті фрукти та овочі знизять рівень інфікування гельмінтами. Не менш важливо вживати лише очищену або кип’ячену воду. Не забувайте слідкувати й за домашніми улюбленцями, аби вони не стали джерелом інфікування.
ГС "Твій сімейний лікар"
Коментарі