Про жіночий клімакс з його такими типовими симптомами, як припливи, перепади настрою, зміни маси тіла, знають усі. Зазвичай він проявляється у віці 45-55 років. Однак чоловіки такого ж віку також переживають гормональні зміни, які в народі спрощено прозвали "чоловічим клімаксом".
Що це таке, які симптоми він має та як їх полегшити LIGA.Life розпитала лікаря уролога-андролога та кандидата медичних наук Ігоря Чорнокульського.
Це спрощене пояснення медичного терміну "андрогенодефіцит" – критична точка падіння чоловічих статевих гормонів. Однак, на відміну від жінок, у чоловіків у цей період не закінчується репродуктивна функція. Адже стовбурові клітини, з яких утворюються сперматозоїди в яєчках, існують протягом всього життя чоловіка. Відтак він може зачати дитину і в 70, і навіть у 80 років.
Але чому ж тоді виникає цей дефіцит статевих гормонів? Щоб зрозуміти це, потрібно подивитися на зміну гормональної функції чоловіків протягом життя:
Фізичні:
"8 з 10 чоловіків у віці 60-65 років мають проблеми з передміхуровою залозою, спричинені її ростом, гіпертрофією або аденомою. Тоді у чоловіка починаються такі проблеми, як часті позиви до сечовипускання (навіть вночі), хибне бажання сходити в туалет (позив є, але рідина не виходить), ургентні позиви (чоловік іде вулицею і різко хоче в туалет), затримка сечі через збільшення простати та перекриття простатичного відділу уретри (чоловік хоче в туалет, але не може)", – пояснює Ігор.
За словами лікаря, одні можуть відчувати симптоми більш гостро, інші – в легкій формі. Усе залежить від:
Наприклад, у практиці уролога був 30-річний пацієнт, який хворів на простатит, але не звертався по медичну допомогу. Так залоза перетворилася на рубець, що спричинило порушення відтоку сечі (її хронічна затримка) – чоловік постійно хотів у туалет, але виділялося кілька крапель сечі.
"Він не звертав на це особливої уваги. Все дійшло до того, що переповнений сечовий міхур постійно був перетягнутий. Це підвищувало тиск не тільки в міхурі, а й у сечоводах та нирках. У результаті чоловік отримав ниркову недостатність. Усі ці хвороби викликали дискомфорт, погіршуючи якість життя. В період чоловічого клімаксу симптоми лише загострились, – пояснює Ігор та додає: – Тому важливо вчасно звертатися до лікаря, а у разі виникнення хронічних хвороб регулярно перевіряти свій організм".
Окрім фізичних клімакс має психічні симптоми:
На прояв цих ознак також впливає зниження рівня тестостерону. Та, з іншого боку, подібні симптоми має так звана криза середнього віку. Як їх розрізнити?
"Бажано, щоб протягом життя чоловік відвідував уролога-андролога та слідкував за рівнем тестостерону. Адже він має дуже широкий спектр норми – 8-31 нмоль/л. Якщо цього не робити, то у 50 років урологу буде складно визначити, чи то рівень гормону у чоловіка впав, чи то є характерним для нього", – пояснює експерт.
Кожен чоловік має індивідуальний рівень статевого гормону. Наприклад, якщо для нього в нормі 20 нмоль/л, то 12 нмоль/л буде вже замало. Однак для чоловіка з показником 30 нмоль/л, 18 нмоль/л вже вважається дефіцитним. Загалом всі ці рівні в межах норми, та для конкретного чоловіка можуть бути зниженими і свідчити про певні проблеми.
"Рівень тестостерону може якраз вказати урологу – психічні симптоми повʼязані з фізичними змінами (клімаксом) чи психологічними (кризою). Якщо гормональний фон у нормі, то більш ймовірно, що у чоловіка криза середнього віку. Однак є випадки, коли клімакс збігається з кризою за часом прояву. Проте зазвичай криза починається раніше – з 30 років" – пояснює лікар.
Якщо вони дуже виражені та псують якість життя чоловіка, то лікар може призначити замісну терапію тестостероном. Вона допоможе підтримати рівень гормону та знизити прояв неприємних симптомів.
Є різні варіації такої терапії:
"Клімакс – не хвороба, він не вбиває. Однак його симптоми можуть бути настільки неприємними, що якість життя буде погіршуватися в рази. За кордоном замісна терапія тестостероном під наглядом лікаря доволі популярна. Якщо вийти на європейські пляжі влітку, то можна помітити відпочивальників з гормональними пластирами. Там чоловіки можуть і хочуть слідкувати за здоровʼям", – підсумовує Ігор.
Не хочете мати кардинальний вплив на якість життя в період клімаксу, задумайтесь про свій спосіб життя вже зараз:
Коментарі