Зміст:
  1. Як проводили дослідження? 
  2. Чому гнів допомагає вирішити складні завдання?
  3. Чи варто стримувати гнів?

Здебільшого гнів вважають емоцією, яку потрібно контролювати і стримувати. Однак насправді він може допомагати людині справлятися зі складними викликами та вирішувати комплексні завдання. Тобто те, чого ми зазвичай уникаємо, може бути корисним. 

Долучайтесь до нас на Facebook та беріть участь в дискусіях

Аби перевірити цю гіпотезу, вчені з Техаського аграрно-технічного університету (Texas A&M University) дослідили поведінку 233 студентів, які відчували різні емоції: гнів, смуток, бажання та радість. Піддослідні взяли участь у шістьох експериментах, у яких складали пазли, шахраювали, аби отримати призи, грали у відеоігри тощо. Наприкінці вчені порівняли виконання завдань студентами і прийшли до висновку, що учасники, які відчували гнів, краще справлялися зі складними викликами, на відміну від решти. 

Про результати експериментів та загальні висновки, опубліковані в журналі Journal of Personality and Social Psychology, розповіло американське видання Huffpost. LIGA.Life переказує найцікавіше із дослідження.

Як проводили дослідження? 

233 студентам коледжу випадковим чином навівали одну із чотирьох емоцій:

  • для відчуття гніву учасники мали спостерігати за образами на адресу своєї футбольної команди;
  • аби викликати бажання, перед учасниками ставили десерт;
  • відчуття радості в учасників викликали переглядом зображень або відео з милими кошенятами та усміхненими дітьми;
  • учасникам, які мали відчувати смуток, показували похорони або хвороби

В одному з експериментів учасникам запропонували за 20 хвилин виконати якомога більшу кількість головоломок. Для цього надали чотири набори по сім анаграм різного рівня складності — піддослідні мали знайти і виписати якомога більше слів. Виявилося, що студенти, які відчували гнів, впоралися краще проти інших учасників — вони розшифрували на 39% більше анаграм, ніж ті, хто відчували смуток, радість чи бажання. 

"Ми не знаємо напевне, але є теорія, що реакції, пов’язані із гнівом — такі, як концентрація уваги, підвищена збудженість та схильність шукати підхід до проблеми, — були допоміжними у цих ситуаціях. Однак у виконанні легших завдань ці зміни можуть бути менш важливими", — пояснює Хезер Ленч (Heather Lench), провідна авторка дослідження та професорка психології та нейронауки Техаського аграрно-технічного університету. 

Чому гнів допомагає вирішити складні завдання?

Результати дослідження Техаського університету сходяться з тими, які отримала Сорая Чемалі (Soraya Chemaly) — активістка та авторка книги "Гнів їй личить: сила жіночої агресії". Вона пояснює такі результати тим, що гнів допомагає людині бачити ситуацію чіткіше

"Гнів — це емоція, яка прояснює мислення. Коли люди відчувають гнів, то часто йдеться про методологічне, стратегічне і досить ясне мислення, адже гнів "дистилює" складні емоції, так само як і складні ідеї", — зазначає вона. 

Коли відчуття смутку може змусити замкнутися у собі, гнів підштовхує до активних дій. Також під впливом цієї емоції людина заохочує інших змінювати обставини, які викликають у неї гнів. У дев’яти із десяти випадків, додає активістка, такі дії спрямовані на тих, хто визнає загрозу чи несправедливість і має можливість допомогти розгніваній людині. 

Як приклад користі від гніву Сорая Чемалі наводить дослідження про кліматичний активізм, де людський гнів був найпотужнішим передвісником активності суспільства та політичної підтримки: 

"Зміни клімату — це один із суттєвих, великих і складних викликів. Однак є щось в ідеї, що чим більшими будуть виклик і перешкода, тим сильніший гнів люди відчуватимуть". 

Чи варто стримувати гнів?

Професорка Хезер Ленч зазначає: чимало інших досліджень вказують на те, що перед вступом у конфронтацію люди цілеспрямовано намагаються пережити гнів. Інтуїтивно вони відчувають, що в такій ситуації це буде корисно. 

"Наше дослідження дозволяє припустити, що така поведінка має підґрунтя. Контрольована інтенсивність гніву може мати переваги під час подолання складних викликів", — пояснює науковиця. 

Інші дослідження показують, що гнів допомагає людині швидше творчо розв'язати проблему. 

"Всі емоції важливі. Якщо ви можете їх назвати, визначити і помітити, то вони можуть бути корисними для досягнення цілей. Якщо ви відчуваєте гнів, який для багатьох не є комфортною емоцією, — не варто приглушувати його. Не намагайтеся пригнічувати цю емоцію, адже із гнівом приходить багато знань та інформації", — зазначає Сорая Чемалі.