Не поспішайте рахувати до десяти. Як гнів допомагає вирішити складні завдання
Здебільшого гнів вважають емоцією, яку потрібно контролювати і стримувати. Однак насправді він може допомагати людині справлятися зі складними викликами та вирішувати комплексні завдання. Тобто те, чого ми зазвичай уникаємо, може бути корисним.
Підписуйтесь на корисний легкий контент в Instagram
Аби перевірити цю гіпотезу, вчені з Техаського аграрно-технічного університету (Texas A&M University) дослідили поведінку 233 студентів, які відчували різні емоції: гнів, смуток, бажання та радість. Піддослідні взяли участь у шістьох експериментах, у яких складали пазли, шахраювали, аби отримати призи, грали у відеоігри тощо. Наприкінці вчені порівняли виконання завдань студентами і прийшли до висновку, що учасники, які відчували гнів, краще справлялися зі складними викликами, на відміну від решти.
Про результати експериментів та загальні висновки, опубліковані в журналі Journal of Personality and Social Psychology, розповіло американське видання Huffpost. LIGA.Life переказує найцікавіше із дослідження.
Як проводили дослідження?
233 студентам коледжу випадковим чином навівали одну із чотирьох емоцій:
- для відчуття гніву учасники мали спостерігати за образами на адресу своєї футбольної команди;
- аби викликати бажання, перед учасниками ставили десерт;
- відчуття радості в учасників викликали переглядом зображень або відео з милими кошенятами та усміхненими дітьми;
- учасникам, які мали відчувати смуток, показували похорони або хвороби.
В одному з експериментів учасникам запропонували за 20 хвилин виконати якомога більшу кількість головоломок. Для цього надали чотири набори по сім анаграм різного рівня складності — піддослідні мали знайти і виписати якомога більше слів. Виявилося, що студенти, які відчували гнів, впоралися краще проти інших учасників — вони розшифрували на 39% більше анаграм, ніж ті, хто відчували смуток, радість чи бажання.
"Ми не знаємо напевне, але є теорія, що реакції, пов’язані із гнівом — такі, як концентрація уваги, підвищена збудженість та схильність шукати підхід до проблеми, — були допоміжними у цих ситуаціях. Однак у виконанні легших завдань ці зміни можуть бути менш важливими", — пояснює Хезер Ленч (Heather Lench), провідна авторка дослідження та професорка психології та нейронауки Техаського аграрно-технічного університету.
Чому гнів допомагає вирішити складні завдання?
Результати дослідження Техаського університету сходяться з тими, які отримала Сорая Чемалі (Soraya Chemaly) — активістка та авторка книги "Гнів їй личить: сила жіночої агресії". Вона пояснює такі результати тим, що гнів допомагає людині бачити ситуацію чіткіше.
"Гнів — це емоція, яка прояснює мислення. Коли люди відчувають гнів, то часто йдеться про методологічне, стратегічне і досить ясне мислення, адже гнів "дистилює" складні емоції, так само як і складні ідеї", — зазначає вона.
Коли відчуття смутку може змусити замкнутися у собі, гнів підштовхує до активних дій. Також під впливом цієї емоції людина заохочує інших змінювати обставини, які викликають у неї гнів. У дев’яти із десяти випадків, додає активістка, такі дії спрямовані на тих, хто визнає загрозу чи несправедливість і має можливість допомогти розгніваній людині.
Як приклад користі від гніву Сорая Чемалі наводить дослідження про кліматичний активізм, де людський гнів був найпотужнішим передвісником активності суспільства та політичної підтримки:
"Зміни клімату — це один із суттєвих, великих і складних викликів. Однак є щось в ідеї, що чим більшими будуть виклик і перешкода, тим сильніший гнів люди відчуватимуть".
Чи варто стримувати гнів?
Професорка Хезер Ленч зазначає: чимало інших досліджень вказують на те, що перед вступом у конфронтацію люди цілеспрямовано намагаються пережити гнів. Інтуїтивно вони відчувають, що в такій ситуації це буде корисно.
"Наше дослідження дозволяє припустити, що така поведінка має підґрунтя. Контрольована інтенсивність гніву може мати переваги під час подолання складних викликів", — пояснює науковиця.
Інші дослідження показують, що гнів допомагає людині швидше творчо розв'язати проблему.
"Всі емоції важливі. Якщо ви можете їх назвати, визначити і помітити, то вони можуть бути корисними для досягнення цілей. Якщо ви відчуваєте гнів, який для багатьох не є комфортною емоцією, — не варто приглушувати його. Не намагайтеся пригнічувати цю емоцію, адже із гнівом приходить багато знань та інформації", — зазначає Сорая Чемалі.