Зміст:
  1. Що сталося
  2. Чому така реакція на Аліну Паш
  3. Літала чи їздила 
  4. Чому не KALUSH – пояснюють журі
  5. "Не той стовпчик з балами". Що з голосами глядачів
  6. Що буде якщо
  7. Ціна Євробачення-2022

Цей розбір був опублікований 14 лютого. Ми вирішили нагадати послідовність подій після того, як переможницю фіналу нацвідбору Аліну Паш дискваліфікували від участі в Євробаченні.

Напередодні стало відомо, що довідку про поїздку в окупований Крим, яку її команда надала Суспільному, не видавала Держприкордонслужба. Тепер у ДПСУ кажуть, що таку інформацію вже не дістануть, бо минуло понад п'ять років.

У співачки кажуть, що не знають, як та звідки член команди отримав документ. В команді це з'ясовують.

Тим часом, в мережі дістали фото з Москви учасника Kalush Orchestra, опубліковане в 2015 році. Ось як це пояснюють в гурті.

Минуло три роки і на нацвідборі на Євробачення знову скандал через поїздки в Росію та окупований Крим. Після оголошеної перемоги Аліни Паш у фіналі соцмережі не дають цій темі охолонути. 

Суспільне, яке організовує нацвідбір, звинувачують у фальсифікації голосів та умисному просуванні артистки. Інша частина учасників соцмережної дискусії вважає, що Паш заслужено перемогла і її номер більше підходить для участі в Євробаченні.

LIGA.Life склала усе до купи, що відбувається на цьогорічному конкурсі.

Що сталося

12 лютого в Україні обирали, кого відправлять на Євробачення-2022. Загалом було вісім претендентів. Серед головних фаворитів виділяли співачку Аліну Паш, яка виступила з піснею "Тіні забутих предків", та гурт Kalush Orchestra з піснею "Stefania".

Після голосування журі та глядачів переможцем оголосили Аліну Паш. Вісім балів від журі та сім балів глядацьких голосів проти шести та восьми, відповідно.

Прихильників Калуша та противників Паш обурив не просто результат, а те, що відбувалося на самому нацвідборі.

Чому така реакція на Аліну Паш

Якщо коротко – ті, хто вважають, що співачка не повинна представляти Україну (і взагалі бути допущеною до конкурсу), посилаються на історію з її поїздкою в Росію та окупований Крим, що суперечить правилам нацвідбору. 

Після оголошення фіналістів у мережі дістали інтерв’ю Аліни Паш Каті Осадчій, де, як складається з розмови, Паш у 2015 році літала в окупований Крим через Москву. Там же вона й зробила фото на фоні Кремля в худі з надписом KYIV (що є відсилом, за її словами, на правильну транслітерацію назви столиці замість Kiev).

Діалог журналістки зі співачкою звучав так:

- З'явилася інформація, що ти була в Москві у 2015 році, ти була в Криму і залітала в Крим через Москву, що суперечить закону України.

- Їздили ми туди з музикантами на весілля до української дівчини і на той момент я собі подумала: "Я хочу поїхати до української дівчини і заспівати українські пісні". На рахунок того, як ми туди летіли – на жаль, я не могла коригувати цей момент і була безсила в цьому випадку. Будучи тоді не такою медійною персоною, я не могла думати про такі наслідки.

Чи звернули на цю поїздку увагу? Звісно. Як відреагували в Суспільному? Сказали, що в них немає доказів порушення. Що відповіла Паш? Що запитання Осадчої звучали нечітко, а через довколишній шум співачка їх не так зрозуміла.

В соцмережах дорікають співачці тим, що вона не визнає свою провину ні за фото біля Кремля, ні за поїздку в окупований Крим, ні за пост в інстаграмі, стилізований під російський прапор, ні за лояльність до українських артистів, які їздять виступати в Росію, поки остання веде війну в Україні. 

За темою: Аліна Паш їде на Євробачення. Соцмережі гудять проти – через її поїздки в Росію та Крим

Літала чи їздила 

За словами Паш, вона була в Москві під час пересадки зі Стамбула, а до Криму їздила з України автобусом, через український КПВВ.

"Склалося помилкове враження, що я туди залітала, але це неправда. А там, де Катерина Осадча мене запитує, що з'явилася така інформація в інтернеті. Тоді я неправильно зрозуміла запитання і відповіла скомкано... Зробили мене якоюсь ненависницею, сепаратисткою, яка підтримує політику агресора. Ви здуріли?" – прокоментувала Паш в ефірі радіо "Промінь".

13 лютого Суспільне заявило, що співачка сама надала докази законного перетину кордону. Адже під час перевірки заяв на участь у нацвідборі в Державній прикордонній службі відмовилися надавати мовнику через конфіденційність даних.

"Суспільний мовник отримав від команди учасниці документ щодо перетину кордону з Кримом зі сторони України від ГЦОСІ Державної прикордонної служби України", – йдеться в заяві.

14 лютого активіст Сергій Стерненко, посилаючись на свої анонімні джерела в ДПСУ, звинуватив Паш у підробці довідок.

Тепер Суспільне просить прикордонників підтвердити або спростувати факт підробки наданої довідки.

А поки угоду з нею не підписуватимуть.

У співачки поки не реагують на це звинувачення, ми звернулися до неї за коментарем. 

Зазначимо, після фіналу Паш із Осадчою знову мали розмову, де співачка сказала: "Нічого більше не може спливти, за що мене могли б судити".

А також вона звернула увагу на те, що в Україні багато виконавців співають російською і їздять в Москву, просто не світять фотографії звідти. 

"Агов, Аліна Паш співає українською мовою, говорить українською мовою, вона із Закарпаття, вона творить культуру, традиції і буде це робити. У вас половина країни співає російською мовою, бляха муха, давайте говорити по-чесному, якщо ви вже так Аліну Паш не любите, якщо вона вже така нечесна. "О, Боже, вона сфоткалася на Червоній площі з KYIV. А скільки не фоткається, але туди їздить?", – коментувала співачка.

Але до інтерв’ю, опублікованому в Світському житті, увійшов неповний коментар Паш. Ось цю емоційну частину вирізали.

Доповнення:

15 лютого речник ДПСУ заявив, що довідку, яку показало Суспільне, як доказ невинуватості Паш, прикордонники не видавали.

Чому не KALUSH – пояснюють журі

Ті, хто в скандалі з нацвідбором підтримують гурт, вважають, що Суспільне сфальсифікувало глядацьке голосування. А журі звинуватили у заниженні оцінки для KALUSH, буцімто, з метою просунути Паш. (В журі були співачки Джамала і Тіна Кароль та член правління ПАТ "НСТУ" Ярослав Лодигін).

Особливо в несправедливості звинувачують Лодигіна за його висловлювання про "людей з гір". 

Лодигін розкритикував виступ Kalush Orchestra через використання етномотивів. І поставив гурту три бали.

"Найбільше моє переживання, як ми репрезентуємо себе… мені здається, що ми уже декілька разів представляли себе таким чином як Україна, як люди з лісів, з гір в даному випадку. Так? Мені здається, що настав час іншої репрезентації. Ми не маємо повторювати цей образ і робити його стереотипним, що люди сприймали нас тільки як людей природи", – сказав він у прямому ефірі.

У виступі Kalush Orchestra є сопілка, а учасники одягнені у костюми з елементами традиційного одягу.

Як пояснив Лодигін на пресконференції 14 лютого, йому "не вистачило точності у формулюванні".

"Звичайно, я говорив не про якісь етнічні, регіональні або географічні фактори, які стоять на перешкоді у того чи іншого учасника, щоб представляти Україну на Євробаченні. Мова не про те, що хтось зі степів і річок може, а з гір і лісів – не може. Я свою оцінку давав як член журі, митець, продюсер. Ця оцінка суб'єктивна і я на це маю право. Як продюсер, мій фокус направлений на фінал Євробачення, як ми представляємо країну в фіналі", – сказав він.

Соцмережі зауважили, що Паш теж у своєму виступі мала подібні елементи. Та на це судді не звернули увагу. Номер Паш Лодигін оцінив найвище – вісім балів.

Лодигін відповів і на це. В номері Аліни, на його думку, закладений інший меседж, з відсилкою до європейських письменників. 

"Я не бачу архаїчності у виступі Аліни. Цей спосіб сказати про Україну досить новий і модерний з точки зору музики, і оригінальний. Мені не здається, що те саме можна сказати про Калуш. Це моя особиста думка і з точки зору музики, і картинки", – додав він.

Фанати Калуша закидали Лодигіну і суперечність в його оцінюванні номеру Wellboy, адже, за його словами, "це більше внутрішній продукт, ніж продукт на експорт", а також засудив виступ за об'єктивізацію жінок. Та йому журі поставили сім балів.

Також Лодигін заявив, що готовий піти у відставку, якщо є аргументована недовіра до нього.

Джамала, попри поставлені шість балів гурту, коментуючи виступ гурту вже після фіналу, сказала, що їм завадила пройти фінал схожість із Go_A.

"Kalush зі Stefania дуже схожі на Go_A. Мені здається, це класно, але хочеться, щоб прийшла людина і змінила повністю цей напрям, тому що ставити на те, що вже пролунало, – це референс", – заявила Джамала, пише 24 канал.

На думку культурної оглядачки Олени Чиченіної, нічого нового Лодигін не сказав, але з формулюванням міг би бути розсудливіший.

"У нашій музичній тусовці ця проблема обговорюється давно. Те, що ми постійно у музиці репрезентуємо себе через фолк – це справді недобре. Настав час, коли цього стало забагато… Фольклор і його вкраплення поступово почали перетворюватися на кліше", – зазначила Чиченіна.

Найвище Калуш оцінила Тіна Кароль – сім балів. 

"Я ваша землячка. Я з Івано-Франківщини. Всі інші мають хвилюватися", – сказала вона після виступу.

Більше після нацвідбору вона не коментувала нічого.

"Не той стовпчик з балами". Що з голосами глядачів

Момент із оголошенням результатів голосування глядачів розсердив багатьох. Справа в тому, що на сцені відбулася плутанина з балами – ведучий Тимур Мірошниченко ледь не на старті не зміг за порядком озвучити оцінки від глядачів.

Керівник компанії, яка займалася виробництвом телеверсії нацвідбору на Євробачення-2022, Олексій Гончаренко, каже, що помилка сталася через редакторку, яка дублювала результати в навушник ведучому Мірошниченку. Вона почала йому диктувати підсумкові результати, а мала – глядачів.

Чому результати голосування мав не лише ведучий – Гончаренко пояснює технічною процедурою. Є один основний конверт і два технічні, каже, всі вони звірені, один йде на сцену, другий – людині, яка виводить бали на таблицю, третій – редакторці, яка "на вусі" у ведучого. Ім’я редакторки, яка припустилася помилки, відмовилися оголошувати. Зазначили лише, що вона недобре почувалася того дня.

Чому результати голосування не з’явилися на таблиці наприкінці? Технічна помилка, кажуть організатори. 

"Таблицю почали змінювати в прямому ефірі (під час плутанини з балами. – Ред.) і вона лягла. Бо так не можна. Тому вона зникла і більше не з'явилася", – сказав Гончаренко на пресконференції.

Він запевняє, що в кімнаті з редакторкою були представники аудиторської компанії PricewaterhouseCooper і, буцімто, саме вони вказали на її помилку під час оголошення.

Чому Калушу не показали результати після завершення фіналу? Бо такого немає в правилах, каже Гончаренко.

"Немає такого, що ми не вимогу комусь маємо щось показувати. Не було підстав, щоб показувати команді Калушу ці папери", – каже він.

Після фіналу ж лідер гурту Олег Псюк розповідав: "Коли ми хотіли перевірити результати протоколу, перед нами закрили двері. І купа охорони тримала двері. Після того, як двері відкрили, усі порозбігалися, все, що ми могли зробити, це силою їх тримати. Ми хочемо справедливості, покажіть тільки нам цю карточку і все. Мені здається, дуже дивна позиція. Якби там було б усе добре, то не було б таких дій".

За словами Миколи Чернотицького, голови правління Суспільного мовника, аудиторська компанія підтвердила, що всі опубліковані дані є достовірними і правдивими.

Партнерка PwC в Україні Олена Волкова ж заявляла: "PwC в Україні провела перевірку правильності результатів глядацького, суддівського та загального голосування нацвідбору на Євробачення-2022, які опубліковані на офіційному сайті Суспільного мовника. Ми провели процедури, щоб впевнитись, що результати голосування глядачів з системи SMS-голосування, суддів та загальний бал правильно передані ведучим в конверті, а також що загальний рейтинг учасника визначено на основі суми отриманих балів та відповідно до правил Національного відбору".

Kalush у своєму офіційному телеграм-каналі опублікували скриншот допису експертки з фінансів Ганни Муріної про те, що Волкова має сумнівну репутацію.

Аліна Паш чи Kalush. Зібрали все, що відомо про фінал відбору на Євробачення. Картки
Скриншот

Нагадаємо, за голосами глядачів Калуш отримав вісім балів, а Аліна Паш – сім. Що і викликало підозри у фальсифікації, буцімто співачку "підтягнули" до перемоги.

LIGA.Life намагалася отримати коментарі в низки людей, які так чи інакше обізнані з процесами нацвідбору на Євробачення та в музичній галузі – колишні члени журі, продюсери – і всі, до кого ми звернулися, або відмовилися коментувати, або не відповіли.

Що буде якщо

"У випадку, якщо ця довідка недійсна – компанія буде ухвалювати нове рішення. Якщо дійсна – питання буде зняте. До того моменту я відмовляюсь підписувати договір з переможцем нацвідбору, оскільки є великий сумнів. Тому ми наразі чекаємо відповіді ДСПУ", – заявив на пресконференції Микола Чернотицький.

Як додав Ярослав Лодигін, у разі підтвердження інформації Паш дискваліфікують.

"Якщо буде підтверджений факт обману, ми будемо змушені дискваліфікувати Аліну і тоді вже будемо розмовляти з артистом, який посів друге місце", – заявив він.

Тепер справа за Держприкордонслужбою.

На думку Діани Дуцик, виконавчої директорки ГО "Український інститут медіа та комунікації" та членкині Комісії з журналістської етики, Суспільне після цього скандалу мало би переглянути політку відбору на Євробачення.

"Дуже прикро, що це трапилося. Бо це створює додаткові негативні інформаційні хвилі та дозволяє нашим ворогам вкотре сказати – подивіться, вони навіть не можуть нормально провести конкурс на Євробачення, що органічно лягає в багаторічний пропагандистський наратив, що "Україна – це failed state", – вважає експертка.

Суспільний мовник повинен ще ретельніше перевіряти інформацію про потенційних учасників, вважає Дуцик.

"Бо ж проблема виникає не вперше, а це означає, що вона системна, а не разова. І в умовах війни, в яких живе Україна, будь-яка дрібниця може перетворитися на інформаційну бомбу", – каже вона.

Чи розглядатиме випадок із скандалом Комісія з журналістської етики – навряд, бо це не мандат комісії, каже вона.

"Але якщо буде скарга до КЖЕ, то тоді члени Комісії будуть визначатися, чи розглядати її", – додала Дуцик.

Продюсер Ігор Кондратюк вважає, що Суспільний мовник мав ще до початку нацвідбору з’ясувати, чи можна допускати Паш до участі, з огляду на досвід з MARUV.

"Це їхня помилка, хай когось карають, штрафують, звільняють. А якщо одна державна установа іншій не дає довідки і вважає це конфіденційною інформацією – це на мій погляд якась дурня. Я цього не розумію. Думаю, що це в якомусь ручному режимі по дзвінку відбувалося", – пояснив Кондратюк у коментарі LIGA.Life.

Так, на його думку, НСТУ не випереджає події, а "тихенько плетуться" за ними.

Що стосується технічної накладки на голосуванні – таке може бути у кожного, вважає Кондратюк. 

"Я якраз на технічні моменти звертаю менше уваги. А люди, які кажуть, що була фальсифікація – це треба довести", – пояснив він.

Те, що організатори відмовилися показати гурту Kalush результати голосування – це могло бути прописане в правилах, каже продюсер.

"Чому останні роки в нацвідборі беруть участь артисти, які не є дуже топовими, з погляду касових зборів? В тому числі через те, що деякі положення договорів ще до участі в нацвідборі такі, на які вони не підуть. Наприклад, історія про замовчування протоколів голосування. На мій погляд, протоколи голосування це має бути абсолютно прозора історія", – каже Кондратюк.

І додає: "Не думаю, що Олексій Гончаренко, а він досить адекватний хлопець, просто би показав їм дулю, знаючи, що він не має права цього робити. Навіщо підставлятися під якісь юридичні роздачі. Значить такі договори, вони їх підписали, а потім почали уточнювати. Після драки кулаками не махають. Наймайте юристів, судіться".

Наразі продюсер не впевнений, що ситуація дуже зміниться.

"Я боюся що це нічим не закінчиться, Аліна Паш поїде. Я думав, що вони (Суспільне. – Ред.) цю історію закрили ще після Марув. Артист, який відвідував Росію – не може виступати, який порушив перетин кордону з окупованим Кримом – не може. Але, виявляється, ні", – зазначив продюсер.

Ціна Євробачення-2022

У січні стало відомо, що участь в Євробаченні Україні обійдеться в 20,28 млн грн, пише видання Наші Гроші, посилаючись на дані в системі Прозорро.

У цю суму входить:

  • формування довгого списку учасників Національного відбору та супутні послуги – 6,35 млн грн; 
  • виробництво прямоефірної трансляції Національного відбору – 11,88 млн грн;
  • створення резервної телеверсії виступу представника від України для показу під час проведення конкурсу в Італії на випадок локдауну – 267 000 грн;
  • постановка номеру виконавця – 1,77 млн грн.

Постановка номеру включає ідею, сценарій, номер, образ виконавця, ескізи костюмів, сценографічне і світлове рішення, розкадровку, відео режисерського бачення, графіку.

Конкурс виграла компанія "Френдс Про ТВ" ("Friends Production") продюсера Олексія Гончаренка.

Спершу фірма запропонувала послуги за 50 млн грн. Але НСТУ сказала, що гуляти на таку широку ногу не можуть і наявний бюджет більше ніж удвічі менший. Тому запропонувала оптимізувати вартість, фірма погодилась і зменшила вартість до 20,28 млн грн.

Олексій Гончаренко з 2003 року очолював компанію "Мелорама продакшн", із 2006 року був директором з теле- та кіновиробництва "Стар Медіа", а в 2009 році заснував "Френдс Продакшн". 

Найвідоміші проєкти Гончаренка як продюсера такі: "Вечера на хуторе близ Диканьки", "За двома зайцями", "Їсти подано", "Снігова королева", "Три мушкетери", "Професор в законі", "Танці з зірками", "Фабрика зірок 2-3", "Від пацанки до панянки", "Богиня шопінгу", "Дивовижні люди", "Панянка-селянка", "Одруження наосліп". Також він продюсував "Вечірній квартал".

Підписуйтесь на LIGA.Life в Facebook: тільки корисна інформація для українських родин