Як поєднання сну та спорту впливає на тривалість життя – дослідження
Розлади сну негативно впливають на здоров'я людини, збільшуючи ризики розвитку серцево-судинних захворювань, інсульту та раку.
Підписуйтесь на корисний легкий контент в Instagram
Це підтверджує дослідження, опубліковане в British Journal of Sports Medicine.
Дослідники вивчили дані приблизно 380 000 чоловіків та жінок середнього віку, які брали участь у британському дослідженні Biobank. Вони також порівняли тижневий рівень фізичної активності учасників з їхньою якістю сну.
Протягом 11 років на підставі аналізу даних вчені оцінили десяток поєднань фізичної активності та сну.
Наприклад, вони порівняли, як на здоров'я впливає:
- поєднання денної сонливості з середнім рівнем щоденної рухливості;
- режим сну "сова" (пізні підйоми та пізній сон) з високим щоденним рівнем фізичної активності.
З урахуванням усіх змінних вчені дійшли висновку: що нижчий показник сну, то вищий ризик ранньої смертності з будь-якої причини. Особливо зростає смертність від серцево-судинних захворювань та раку легень.
Натомість вищий рівень фізичної активності у комбінації зі здоровим сном показали найнижчі ризики розвитку серцевих захворювань та онкології.
Тобто шкода, спричинена поганим сном, посилюється низьким рівнем фізичної активності, і навпаки: користь якісного сну посилюється вищим рівнем рухливості.
Це доповнює численні попередні дослідження, які показують міцний зв’язок між сном і спортом. Адже фізична активність суттєво впливає на добовий ритм людини та регуляцію гормонів, необхідних для глибокого сну.
"Регулярна активність покращує функцію гормонів, включно з мелатоніном і кортизолом, які є невід’ємними елементами регулювання сну. Це пов’язано з низкою переваг, такими як покращення контролю болю, емоційного здоров’я, зменшення накопичення жиру та зниження кров'яного тиску. У міру поліпшення гормональної регуляції внутрішній годинник працюватиме ефективніше. Це матиме значні наслідки для сну", – пояснює в інтерв'ю для Bicycling Шон Янгстедт, професор College of Nursing and Health Innovation в Arizona State University.
Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) рекомендує дорослим у віці 18-64 років виконувати щотижня принаймні 150 хвилин аеробних вправ середньої інтенсивності або щонайменше 75 хвилин високоінтенсивних вправ.
За словами експертів, силових тренувань теж не слід уникати. Приділяйте їм щонайменше 2 дні на тиждень.
Читайте також:
- Як сон впливає на роботу серця – пояснення кардіолога
- TED Talks: шість порад для кращого сну. Чому кофеїн та алкоголь для нього шкідливі
- Як подолати тривогу вночі та покращити сон – поради психологині
Більше спорту та корисних порад – у нашому Telegram-каналі Бути здоровим – просто.