Чому забагато сну також шкідливо, як його нестача – дослідження
Фото: pixaby.com

Здоровий спосіб життя – це не лише про регулярну фізичну активність та збалансований раціон, але й про якісний сон. 

Підписуйтесь на корисний легкий контент в Instagram

Нові дослідження показують, що занадто багато сну настільки ж шкідливо, як і його нестача.

У рамках дослідження, представленого на нещодавній щорічній науковій конференції Американського коледжу кардіологів, вчені проаналізували поведінку 14 000 учасників Національного обстеження здоров’я та харчування.

Вчені збирали інформацію про раціон, виконання фізичних вправ, шкідливі звички, медичні діагнози та кількість сну учасників. За ними спостерігали близько семи років.

Ті, хто повідомляв про серцевий напад, серцеву недостатність або інсульт за цей час, оцінювались на наявність факторів ризику, включаючи рівні С-реактивного білка (СРБ) – ключового запального маркера, пов’язаного з серцевими захворюваннями.

Вчені також оцінили ризик розвитку атеросклеротичних серцево-судинних захворювань (ASCVD). Вони взяли до уваги вік, расу, рівень кров'яного тиску, стать та рівень холестерину учасників. Адже усі зазначені фактори грають певну роль у прогнозуванні серцевих хвороб.

Дослідники виявили, що існує U-подібна форма тривалості сну: ті, хто спав менше шести годин, зазнали найбільшого ризику ASCVD. Ті, хто спав понад сім годин також мали підвищений ризик.

З’ясувалося, що люди, які спали щоночі 6-7 годин мали найнижчий ризик розвитку атеросклеротичних серцево-судинних захворювань.

Те саме було з рівнями С-реактивного білка (СРБ). Вони були вищими у тих, хто отримував недостатньо і занадто багато сну.

Що про це думають експерти

"Підвищений рівень СРБ є маркером запалення в організмі. Дослідження доводять, що забагато сну так само як і його нестача, провокують стресовий стан і підвищують рівень СРБ", – пояснює Крістофер Вінтер, доктор медичних наук, президент Charlottesville Neurology and Sleep Medicine та автор The Sleep Solution, в інтерв'ю для ресурсу Bicycle US.

За словами експерта, люди, які ігнорують якість сну, можуть деякий час не помічати негативних наслідків. Проте вони неодмінно їх відчують у віці після 50 років.

Рекомендація щодня спати від семи до дев’яти годин є середнім показником. Вінтер заявляє, що ця порада підходить не всім.

Адже люди, які сплять протягом дев'яти годин можуть мати погану якість сну, прокидаючись серед ночі. У результаті, їхня сумарна кількість сну значно менша.

Щоб визначити, скільки вам насправді потрібно спати Вінтер радить оцінити ступінь сонливості вдень. Якщо він високий, то ви отримуєте недостатньо якісного сну.

Також ви можете порахувати, скільки часу вам потрібно, щоб заснути. Якщо ви протягом години або більше намагаєтесь зануритися в сон, це знак того, що ви проводите занадто багато часу в ліжку.

Отже, експерт рекомендує слідкувати за своїм сном вночі та бадьорістю вдень. А також застосовувати усі необхідні стратегії для покращення якості сну: відмова від телефону за годину до сну,  встановлення щоденної конкретної години засинання та прокидання, а також створення сприятливої атмосфери для засинання.

Читайте також:

Підписуйтесь на LIGA.Life в Telegram: тільки корисна інформація для українських родин

Подбати більше про своє тіло і стати спортивнішими допоможуть як правильне харчування, так і професійні тренери. Наприклад, у мережі Спортлайф. Спортлайф є партнером Ліга.Лайф у матеріалах щодо здорового способу життя. Вони підтримують цю тематику фінансово, однак не втручаються у редакційні матеріали.