Диво-дієти, табу на глютен і добавки: як індустрія "легкого схуднення" стала мільярдним ринком
Ринок дієтичних добавок і "чудодійних" методів схуднення продовжує зростати, обіцяючи людям швидкі результати без зусиль. Маркетинг створює ілюзію легкого схуднення, поширюючи міфи про детокс-дієти, антипаразитарні програми та спалювачі жиру.
Шлаки, токсини та диво-пігулки — насправді їх не існує. Чому люди продовжують вірити у псевдонаукові методи схуднення, хто заробляє на цій ілюзії і яка за нею ховається загроза для здоров’я? На ці питання спеціально для LIGA.Life відповіла лікарка-терапевтка, дієтологиня Галина Слобода-Яготенко.
Що нам "втюхує" маркетинг
— Міфи про дієти, які нав’язує нам маркетинг, доволі поширені. Найпопулярнішими є так звані "очищувальні" дієти, детокс-дієти, спрямовані на виведення шлаків і токсинів, та різноманітні антипаразитарні програми. Насправді всі ці методи можуть бути небезпечними для організму, оскільки зазвичай вони надто обмежені, важкі в дотриманні та часто ще й коштують дорожче, ніж збалансоване харчування, — каже дієтологиня.
А ще в нашому організмі взагалі немає шлаків, наголошує Галина Слобода-Яготенко:
Шлаки – це продукти переробки в промисловій індустрії. Наш організм – не металургійний завод, шлаків не виробляє.
Щодо токсинів, то в процесі метаболізму в організмі дійсно утворюються певні речовини, які можуть бути шкідливими, але наш організм чудово справляється з їх виведенням завдяки печінці, ниркам, кишківнику та шкірі. Печінка виконує свою детоксикаційну функцію без необхідності додаткової допомоги ззовні.
Якщо говорити про токсини, то справжні, небезпечні для життя токсини, з якими не можуть впоратися печінка, нирки та інші видільні системи організму, жодна дієта не нейтралізує. Такі стани зазвичай потребують інтенсивної терапії в реанімації.
Тож всі ці "детокс"-дієти, програми очищення та "підтримки печінки" – це лише маркетинговий хід.
Дуже часто до таких програм додається величезна кількість дієтичних добавок. Ті, хто їх пропонує, зазвичай мають фінансовий інтерес:
Чим більше добавок продадуть, тим більше зароблять. Їх мало хвилює, що буде далі з людиною – отримає вона токсичний гепатит на фоні прийому цих добавок чи ні.
І найцікавіший парадокс у тому, що люди, які прагнуть підтримати печінку та очистити організм, у результаті можуть отримати серйозні проблеми зі здоров’ям через токсичний вплив цих речовин і відсутність раціонального харчування.
Тож, перш ніж довіряти комусь, варто перевірити, чи має ця людина медичну освіту і чи не переслідує вона власну фінансову вигоду.
Всім загрожують паразити
— Тема паразитів – ще один об’єкт спекуляцій. Антипаразитарні програми часто вимагають суворих обмежень і супроводжуються прийманням великої кількості дієтичних добавок, які насправді не допомагають боротися з паразитами, якщо вони взагалі є. А в більшості випадків їх просто немає.
Щорічна антипаразитарна профілактика в Україні не є необхідною, оскільки ми не перебуваємо в ендемічній зоні зараження паразитами.
Ми не в Індії, де через антисанітарні умови населення змушене проводити антипаразитарну терапію раз на рік або навіть кожні пів року, щоб позбутися гельмінтів та інших паразитів.
В Україні на державному рівні не затверджено жодних подібних профілактичних протоколів, тому вигадувати собі проблеми та шукати загрози, яких не існує, немає сенсу. Навіть якщо в сім’ї є собака чи кіт, достатньо дотримуватися елементарної гігієни, — пояснює лікарка.
Пігулки для схуднення та спалювання жиру
Пігулки для схуднення та спалювання жиру дійсно існують, проте, за словами Галини Слободи-Яготенко, їх використання може бути небезпечним для здоров’я. Хоча такі засоби іноді допомагають у зниженні ваги, найчастіше вони діють як стимулятори, подібні до енергетиків. Це може негативно впливати на серцево-судинну систему та печінку.
— Наприклад, екстракт зеленого чаю, який є популярним компонентом багатьох пігулок для схуднення, широко застосовується в лікувальних цілях. Однак при неправильному дозуванні він може бути токсичним для печінки. Чи завжди люди, купуючи такі препарати, звертають увагу на дозування? Зазвичай ні, і це робить подібні засоби доволі небезпечними.
Не варто покладатися лише на пігулки, оскільки дієтичні добавки часто не дають очікуваного ефекту. А спеціальні лікарські препарати, які призначають для лікування ожиріння важкого ступеня чи супутніх патологій, мають чимало побічних ефектів, попереджає лікарка:
— Їхнє використання завжди оцінюється з погляду співвідношення ризику ускладнень від лікування та загрози смерті від самого захворювання.
Отже, йдеться не просто про вагу, а про якість життя та запобігання серцево-судинним катастрофам, які можуть мати летальні наслідки.
Інтегративна медицина
— На жаль, у нас доволі поширене таке явище, як інтегративна медицина.
Натуропати та інші подібні спеціалісти часто спекулюють на темах непереносності лактози чи глютену.
Вони намагаються впроваджувати серед людей так звані аутоімунні протоколи — дієти, що передбачають повне виключення з раціону глютену, лактози та казеїну.
Проте такі обмежувальні дієти зовсім не є корисними для здорової людини. Вони показані лише у разі серйозних порушень, які потребують ретельної діагностики та спостереження лікаря. Самостійне застосування таких протоколів без медичних показань може більше нашкодити, ніж допомогти.
Це часто призводить до гіпердіагностики — коли люди самостійно ставлять собі діагнози або довіряють це непрофесіоналам без медичної освіти.
У результаті такі помилкові висновки можуть серйозно погіршити стан здоров’я.
Тому, якщо йдеться про суворі обмежувальні дієти, обов’язково слід обговорювати їх із лікарем. Для цього необхідна відповідна діагностика — і це має бути повноцінне медичне обстеження, а не генетичний тест на непереносність лактози, який сам собою нічого не означає.
Результати такого тесту не є підставою для призначення безлактозної дієти. Навіть якщо він вказує на повну непереносність, діагноз має підтверджуватися іншими методами — зокрема клінічною картиною пацієнта та більш інформативними дослідженнями, наприклад, дихальним тестом. Він набагато точніший за генетичний аналіз.
Схожа ситуація і з безглютеновими дієтами. Це складний і дорогий режим харчування, що вимагає повного виключення глютену з раціону, адже навіть мінімальна його кількість може спричинити запалення та погіршення загального стану. Проте знову ж таки, перш ніж переходити на таку дієту, необхідна адекватна діагностика. Висип на обличчі — це ще не показ до відмови від глютену, і лікар, який робить подібні висновки без належного обстеження, вводить пацієнта в оману.
Для встановлення діагнозу целіакії та призначення безглютенової дієти потрібна серйозна діагностика, зокрема біопсія кишківника. Тільки так можна отримати точну відповідь, а не ґрунтуватися на припущеннях або поверхневих тестах, — пояснює дієтологиня.
Небезпеки "чудодійних" дієт та харчових добавок
Одночасне приймання великої кількості дієтичних добавок може бути небезпечним для здоров’я та призвести до токсичного ураження печінки.
— На жаль, в нас немає належної статистики подібних порушень, але якщо звернути увагу на американські дані, картина виглядає досить сумно.
Багато людей щиро вірять у те, що вітаміни й різні добавки автоматично дорівнюють здоров’ю.
Насправді ж основою здоров’я є раціональне харчування, а не гора пігулок, які часто намагаються використати як заміну нормальній їжі. Тому надмірне захоплення дієтичними добавками може не лише не допомогти, а й серйозно нашкодити.
Якщо все ж таки виникає потреба приймати якісь добавки, варто спочатку проконсультуватися з лікарем або дієтологом. Це допоможе обрати оптимальний і безпечний перелік добавок, які дійсно будуть корисні саме у конкретному випадку, — резюмує Галина Слобода-Яготенко.
Схуднення та здоровий спосіб життя не мають нічого спільного з магічними пігулками чи детокс-програмами, які активно просуваються на ринку. Організм здатний самостійно справлятися з токсинами, а безконтрольне приймання добавок може навіть нашкодити. Найефективніший і безпечний шлях – це збалансоване харчування, фізична активність і науково обґрунтований підхід до здоров’я.