Рослини вдома чи в офісі можуть заспокоювати та забезпечувати відчуття комфорту, йдеться в дослідженні. А догляд за ними може покращувати відчуття захищеності у людей з тривогою та депресією. Інші невеликі дослідження доводять позитивний вплив рослин в інтерʼєрі на увагу та концентрацію, а також продуктивність та креативність.
Однак побутує міф, що рослини – це складно, відповідально та суттєва витрата часу. Щоб розвінчати це твердження й довести, що вазони – стильно й легко навіть для активної людини, яка вдома лише спить, LIGA.Life поспілкувалась з Тетяною Коноваленко, колекціонеркою екзотичних рослин та адепткою екотерапії.
Диджиталізація та урбанізація віддаляють жителів великих міст від природи. Однак кожен з нас може підтримати цей звʼязок, озеленивши власні домівки та офіси.
"Проведіть експеримент: у вихідні поїдьте за місто та погуляйте на лоні природи. Що відчуваєте? Ймовірно, нервозність та недосип замінять спокій та легкість, ніби відпочивали не один день, а тривалий час. Це і є вплив природи на нас", – пояснює Тетяна.
Щоб мати таку "віддушину" завжди поруч, облаштуйте вдома чи в офісі зелений куточок. По-перше, підберіть рослини відповідно інтерʼєру. Це буде естетично виглядати. По-друге, це додаткова мотивація вставати під час перерви, підходити до рослини, приділяти їй увагу, роздивлятися листя та відпочивати очима від компʼютера.
"Раджу обовʼязково озеленити спальню, якщо ви там проводите найбільше часу. А на кухні можна посадити трави замість квітів. Наприклад, у шеф-кухаря Джеймі Олівера на кухні ростуть базилік та орегано. Саджання, вирощування, поливання та догляд і є екотерапією, корисною для ментального здоровʼя. Додатковий бонус – можна виростити собі смаколик до салату", – підсумовує Тетяна.
Однак не забувайте, що вони також потребують освітлення, інакше тягнутимуться у бік вікна. Тож прикрасьте ними підвіконня, а не стіл з компʼютером.
"Це міф, що сукуленти забирають на себе погану енергетику від техніки. Насправді вони гинуть біля компʼютерів через брак світла", – запевняє експертка.
Обираючи рослину в інтерʼєр, спирайтесь на декілька критеріїв:
"Якщо подобаються, наприклад, монстери, але простір не дозволяє придбати великий вазон, то придивіться до інших сортів. Наприклад, монстери мініма та Анаднсона займають небагато місця", – зазначає колекціонерка.
А як же штучні рослини?
Вони можуть бути частиною інтерʼєру темних приміщень або ж тих, де хтось категорично проти живих рослин з особистих причин. Однак слід не забувати, що вони також вкриваються пилом. Тож час від часу протирайте листя.
"Навколо домашніх рослин не треба бігати 24/7. Тож не бійтесь відповідальності чи складнощів у догляді", – запевняє Тетяна.
Вона знає, про що говорить, адже у самої вдома ціла оранжерея з понад 100 рослин. Догляд за ними сумарно займає не більше ніж чотири години на тиждень. Але, за словами експертки, щоб почати свої стосунки з домашніми вазонами, слід правильно обрати першу рослину. Адже умовно вони діляться на "прості" та "складні" у догляді.
На роль першої рослини підійдуть:
Монстера нині на піку популярності. Ви могли її зустрічати на естетичних фото з Pinterest, де велике мʼясисте листя прикрашає куток кімнати. Новачкам Тетяна радить почати з класичної зеленої монстери, яка невибаглива у догляді й швидко росте. Наступним рівнем може стати монстера варієгатна, що має біло-зелене рябе листя.
Однак є рослини, які потребують досвідчених господарів. Тож для першого досвіду точно не підійдуть:
"Якщо вам подобаються фікуси, але ви – новачок, оберіть еластік (з лапатим зеленим листям) або бенджаміна (кущ з дрібним листям)", – радить Тетяна.
Деякі види антуріумів. Звичайний квітучий антуріум – простий у догляді, тож може підійти для першого досвіду. Але сортові види потребують 70-80-відсоткової вологості, специфічних умов вирощування та додаткового освітлення. Тобто якщо взимку у квартирі 30% вологості, то як мінімум – листя буде сохнути та відпадати, як максимум – рослина загине.
Тренди на рослини не такі швидкоплинні, як на одяг. Однак, за спостереженнями Тетяни, часи пандемії та ізоляції відчутно змінили відносини людей з рослинами.
"Перебуваючи більшу частину часу вдома, люди почали звертати увагу на рослини. І це не просто – поставили вазон на підвіконня і забули. Ні, зараз люди цікавляться додатковим освітленням, експериментують з вирощуванням рослин у мохові та практикують ґнотовий полив (зволоження ґрунту за допомогою спеціального шнура)", – ділиться спостереженнями Тетяна.
Сьогодні серед трендових рослин:
"Однак є бегонії, які потребують виключно тепличних умов. Тож раджу спочатку якомога більше дізнатися про рослину, а потім купувати", – наголошує колекціонерка.
Попри легкість у догляді, з моди виходять сингоніуми. Нині Тетяни помічає, що багато господарів продають або обмінюють різноманітні його сорти.
Також у тренд повертаються настільні флораріуми – домашні мініоранжереї у скляних контейнерах, наприклад акваріумах. Такі можна створити власноруч: на дно покладіть трошки моху та посадіть бегонію або дорогоцінні орхідеї.
Декілька порад від Тетяни:
"Вдома в них буде тривала складна адаптація. Без гормонів "карета перетвориться в гарбуз" – або рослина буде скидати листя, або коріння почне хворіти. Краще пошукайте рослини, наприклад, на OLX. Вони адаптовані до домашніх умов: води, повітря тощо", – радить експертка.
Кашпо чи горщик?
Найкращий варіант – посадити в прозорий горщик та поставити у гарне кашпо, яке впишеться в інтерʼєр. Такий горщик дозволить перевіряти вологість ґрунту та стан кореневої системи, що зручно для регуляції поливу.
"Але на холодний період року обирайте пластикові, а не керамічні чи бетонні кашпо. Інакше ґрунт і коріння охолоджуватимуться, і рослина почне хворіти. Або, як варіант, підкладіть утеплювач під керамічні кашпо", – зазначає Тетяна.
"А щоб не витрачати багато часу на перевірку стану квітів, зробіть графік догляду. Наприклад, виділіть трошки часу – два дні на тиждень, щоб полити, підгодувати чи протерти листя рослини", – підсумовує Тетяна.
Коментарі