Зміст:
  1. Твердопаливний котел це… 
  2. Види палива
  3. Потужність котла
  4. Види котлів
  5. Вид тяги
  6. Важливі деталі
  7. Основний чи резервний вид опалення
  8. Де краще встановити котел
LIGA.Life продовжує серію текстів про підготовку до опалювального сезону та зими. Ми вже ділилися експертними порадами, як вибрати обігрівач і бойлер, як уже зараз підготувати тіло до зими, чому не треба поспішати купувати "буржуйку" і що слід знати про сонячні панелі. У наступних матеріалах розкажемо, як утеплити будинок та вибрати термобілизну. Пропозиції щодо наступних текстів серії залишайте в коментарях. 

LIGA.Life розпитала власника ТМ "Майстерня тепла" Ігоря Кіянчука про види котлів та палива, вибір потужності та окремі частини приладу, на які слід звернути особливу увагу.

Твердопаливний котел це… 

Один із методів опалення, які використовують зазвичай у приватних будинках. Проте є системи таких котлів, які можуть забезпечити теплом офісні центри, школи, дитсадки чи цілі квартали.

Головний принцип роботи – тверде паливо згорає всередині котла, виділяє теплову енергію й нагріває теплоносій (воду) в теплообміннику.

Проте якщо принцип роботи твердопаливного котла більш-менш однаковий, то конструкції та види палива бувають різні. Від цього залежить його вибір та ціна.

Види палива

Від вибору палива залежить, який вид котла вам підійде. Серед можливих варіантів:

  • дрова;

  • вугілля;

  • пелети;

  • солома;

  • тріска.

"Вибирати потрібно те паливо, яке найдешевше та найдоступніше у вашому регіоні. Наприклад, якщо ви живете в степовій місцевості, немає сенсу купувати твердопаливний котел на дровах. Доведеться переплачувати за логістику деревини", – пояснює експерт.

Приклад із життя: приблизно 15 років тому в одному з районів Житомирської області адміністрація домовилася з лісовим господарством про використання деревини, яку обрізають, для подрібнення на тріску. Придбали спецобладнання та опалювали тріскою школи і садочки. 

"Є універсальні котли, які працюють на різних видах твердого палива. Але зазвичай їхній коефіцієнт корисної дії низький. Адже від палива залежить конструкція котла. Для соломи, дров та вугілля вони мають бути різними. Тож раджу проаналізувати найближчі 5-10 років і вибрати вид палива, вигідний саме вам", – радить Ігор.

Перевага твердого палива над газом – нижча ціна та екологічність.

За словами експерта, дерево під час горіння виділяє менше вуглекислого газу, ніж поглинає в процесі свого життя. 

"Витрати на енергоносії важко порахувати. В різних регіонах – різні ціни на паливо. Якщо це приватний будинок, то витрати на тверде паливо можуть бути вдвічі-втричі нижчими, ніж на газ", – припускає Ігор.

Потужність котла

Ще один нюанс, який слід врахувати.

"Зазвичай люди думають, що потужність залежить від площі, яку треба обігріти. Проте набагато важливішим є рівень тепловтрати, який залежить від утеплення приміщення. Від цього ж залежить і тривалість горіння. Чим вищі витрати, тим менше горітиме топка. Такий розрахунок можна замовити у спеціалістів, щоб не помилитися з вибором котла", – радить Ігор. 

Наприклад, якщо ваші стіни 1,5-2 цеглини товщиною і не мають утеплення, розраховуйте від 1 кВт на 10 м². На 120 м² знадобиться котел від 12 кВт.

Види котлів

  • Класичний котел, або нижнього горіння

Дрова завантажують у топку, де вони горять. Якщо зникає електрика, припиняється циркуляція теплоносія, але горіння продовжується. Тож слід подбати про захисні системи, які спрацюють у разі підвищення тиску. 

Конструкція доволі проста, немає додаткових електронних компонентів. Головний мінус – висока частота додавання палива – кожні 2-6 год.

Ціна: від 14 000 грн.

  • Котли тривалого або верхнього горіння

"Туди можна завантажити більшу кількість дров, ніж до класичного котла. У топці вони поступово згоратимуть. Тобто власнику не слід бігати кожні 2-3 год, поповнюючи паливо. Зазвичай 1-2 рази на добу. Це доволі зручно. Проте в таких котлах нижчий коефіцієнт корисної дії, ніж у нижнього горіння", – пояснює Ігор.

Серед основних мінусів – спочатку має бути повне згоряння першої партії палива, а вже потім – додавати наступну. Адже котел працює циклічно.

Ціна: від 17 000 грн.

  • Піролізний котел

Має дві камери. До однієї кладуть тверде паливо – якісні сухі дрова. Далі – відбувається процес піролізу (розкладання органічних природних сполук в умовах нестачі кисню). Виробляється піролізний газ, який надходить до другої камери. У процесі згоряння він дає тепло. Через цей процес коефіцієнт корисної дії таких котлів значно вищий, ніж в інших видах.

Частота поповнення палива може варіюватися від 8-9 год до 12-18 год.

Ціна: від 28 000 грн.

  • Пелетні котли

"Вид палива – пелети. Це найбільш популярні котли в Європейському союзі через зручність та простоту у використанні: засипаєте пелети в бункер, і вони автоматично подаються в котел через систему шнеків. Наприклад, у Німеччині популярністю серед літніх людей користуються пелетні каміни", – розповідає Ігор.

Цей вид котла безпечніший, ніж класичний. Адже у разі вимикання електроенергії горіння всередині припиняється через зупинку шнеку. Пелети просто перестають подаватися в топку. Зазвичай до такого котла паливо завантажують раз на добу або навіть рідше.

Ціна: від 28 000 грн.

Який котел вибрати?

"Універсальної поради немає. Все залежить від обставин. Якщо хочете економити час, придбайте пелетний котел. Вам не потрібно рубати дрова, часто чистити його або постійно завантажувати паливо. Але пелети дорожчі, ніж дрова. Тож якщо хочете економити, краще вибирати котли нижнього горіння. Піролізні самі по собі доволі дорогі", – зазначає експерт.

Вид тяги

Існує 2 види тяги:

  • природна;

  • додаткова.

Котли, які працюють лише від природної тяги, не мають вентиляторів, відповідно – не залежать від електрики. Вони будуть особливо доречними в будинках, де є проблеми зі світлом.

"Котли з додатковою тягою працюють від електромережі. Вони мають вентилятор, який нагнітає повітря та направляє до камери згоряння. Додаткова тяга – кращий вибір, тому що це зменшить витрату палива через точність подачі повітря до камери згорання", – пояснює Ігор.

Важливі деталі

Під час вибору котла зверніть особливу увагу на:

  • Матеріал теплообмінника. Він має бути сталевим, не чавунним. Це гарантія тривалого використання та надійності. За словами Ігоря, якісна котлова сталь може прослужити 15-20 років. Товщина стінок теплообмінника має бути щонайменше 4 мм.

  • Наявність теплоакумулятора. Це бочка з водою, яка має 2 входи та 2 виходи. По-перше, це гарант безпеки. За умови припинення циркуляції через систему опалення на теплоакумулятор скидається перегріта вода. По-друге, він допомагає уникнути "перетопу" – коли температура в приміщенні вища, ніж потрібно. Це також сприяє економії палива. Так ви не відкриватимете вікна в міжсезонний період через спеку в будинку.

Основний чи резервний вид опалення

Зазвичай твердопаливні котли використовують як основний вид опалення приміщення. За таких умов Ігор радить не економити та придбати якісну, тобто дорожчу, техніку. 

"Проте якщо ваше помешкання невелике або ви хочете знайти резервний вид опалення, то можна вибрати замість котла, наприклад, пелетний камін. Він буде "догрівати" приміщення і рятувати за морозної погоди", – радить експерт.

Також додатковим опалювальним пристроєм можуть стати котли з природною тягою, які не потребують підключення до електромережі. Це особливо корисно для територій, де взимку часто є перебої електрики.

"Але на такі випадки я б радив також мати джерела безперебійного живлення (акумулятори чи генератори). Це має стати нормою у вашому господарстві".

Де краще встановити котел

"Твердопаливні котли – підлогові, тому що вони достатньо важкі. В ідеалі – виділіть для нього нежитлове приміщення в будинку. Адже коли ви підкидаєте паливо, то певна кількість диму все одно потрапляє до кімнати. Проте пелетні котли або каміни можуть стояти на кухні чи у вітальні. Адже мають дещо іншу конструкцію і навіть спеціальний дизайн", – радить експерт.