Змінювати кар’єру чи ні: 10 запитань, які варто поставити собі перед цим рішенням
Ілюстративне фото: Freepik

Синтія Понг, докторка юридичних наук, засновниця та генеральна директорка Embrace Change, авторка книги Don’t Stay in Your Lane: The Career Change Guide for Women of Color, ділиться 10 запитаннями, які варто поставити собі перед тим, як змінити кар’єру. Про це пише CNBC.

"Перш ніж зробити кардинальний крок, уважно проаналізуйте ситуацію", – каже експертка та зауважує, що, можливо, різкі дії непотрібні, а варто лише зробити невеликий поворот чи змінити мислення.

1. Які у вас пріоритети зараз

Кар’єра не існує окремо від життя, адже вона пов’язана з усіма його аспектами. Понг пропонує поміркувати, чого ви прагнете наразі: кар’єрного розвитку, фінансової стабільності, балансу між роботою та життям чи творчого самовираження. Чітке визначення поточних пріоритетів допоможе ухвалювати правильні рішення щодо кар’єри.

2. Що йде добре

Визначення позитивних аспектів допоможе тримати фокус не лише на проблемах, а й дасть можливість стратегічно підійти до питання зміни кар’єри.

3. Що саме не влаштовує

Крім позитивних аспектів, варто також звернути увагу на проблемні моменти. Пані Синтія рекомендує поставити собі конкретні запитання, що не задовольняє: "Чи це сама робота, культура компанії, керівник, низька заробітна плата?".

Це допоможе зрозуміти, чи варто повністю змінювати професію, чи достатньо лише знайти нового роботодавця або змінити посаду.

4. Що каже інтуїція

Під час того, як ви уявляєте, що залишаєтеся у своїй сфері чи змінюєте її, зверніть увагу на реакцію тіла та емоції, коли розглядаєте ці варіанти, радить експертка.

5. Скільки часу ви думали про зміну професії минулого тижня

Розчарування і роздратування на роботі – це нормально. Однак якщо думки про "втечу" з роботи – постійні, це є "дзвіночком" глибшої проблеми. Регулярні фантазії про зміну кар’єри можуть бути сигналом розуму, що на фундаментальному рівні щось не так.

6. Чи спробували ви працювати на різних посадах у своїй сфері

Якщо ви змінювали роботодавців, команди та посади у своїй сфері, але відчуття незадоволення не зникає, проблема, ймовірно, криється у самій галузі, каже Понг і додає: "Коли невдоволення переслідує, мов тінь, це може бути вагомим сигналом про необхідність більш значущих змін".

7. Чи погіршилося фізичне та ментальне здоров’я через роботу

Хронічний стрес, тривожність, депресія чи виснаження – серйозні "дзвіночки". Жодна кар’єра не варта здоров’я, підкреслює експертка. "Якщо ваша професійна сфера несумісна з вашим здоров’ям, цього вже достатньо, аби замислитися над змінами"

8. Ви мрієте про щось інше

"Вас приваблюють інші сфери або галузі? Ви "ловите" себе на думці, що досліджуєте альтернативні кар’єрні шляхи чи заздрите людям з іншими професіями?" – запитує пані Синтія.

Жінка каже, що це може бути не просто випадком, коли "у сусіда трава зеленіша", а підказкою внутрішнього покликання. Зокрема, вона додає, що наявність привабливої альтернативи робить зміну кар’єри більш обґрунтованою, ніж просто бажання втекти з поточної сфери.

9. Що каже ваше близьке оточення

Інколи погляд з боку дає змогу краще оцінити вашу ситуацію, ніж ви самі. Якщо близьке оточення неодноразово натякало на те, що зміна професійної сфери зробила б вас щасливішими, варто звернути на це увагу.

Сім’я, друзі чи родина можуть помічати закономірності – хронічне незадоволення, недостатнє використання вашого потенціалу або проблеми у взаєминах із керівником чи колегами, які ви могли не помічати. Погляд з боку може підтвердити або спростувати ваші здогади.

10 Які навички, таланти й погляд ви можете застосувати у новій сфері

Перед змінами слід обміркувати, які ваші сильні сторони можуть бути цінними в іншій галузі, зокрема, які перспективи ви можете запропонувати. Визначення сильних сторін допоможе підійти до нового етапу з впевненістю та усвідомленістю, а не із сумнівами.

"Якщо ви переживаєте складний період у професійному житті, пам’ятайте: зміна кар’єри – не єдина опція. Іноді менші, але суттєві зміни у робочому житті можуть значно підвищити ваше задоволення та щастя", – каже експертка та наголошує: "Яким би не було ваше рішення, пам’ятайте: взяти відповідальність за свою кар’єру та контролювати наступні кроки – це вже перемога".