Суперфуди чи маркетинг: чи можна замінити трендові продукти
Термін "суперфуди" або суперпродукти з'явився на початку XX століття у США. Термін описує продукти з високим вмістом поживних речовин, яким приписують покращення здоров'я та профілактику захворювань. Вперше його використала компанія United Fruit Company, яка почала імпортувати велику кількість бананів. Саме так, першим "суперфудом" стали банани. Компанія акцентувала на їхній поживності, зручності для перекусу, тривалому зберіганні.
З 1990-х почали з'являтися дослідження, які висвітлювали антиоксидантні властивості різних продуктів, розповідає в коментарі LIGA.Life Ольга Дорош, нутриціологиня, співзасновниця школи нутриціології Nodiet School. За статистикою, люди частіше купують і витрачають більше на продукти, позначені як суперпродукти.
Чи є користь від суперпродуктів
Жоден харчовий продукт — навіть суперпродукт — не може забезпечити нас енергією та усіма необхідними поживними речовинами, корисними для здоров'я. Протягом багатьох років дослідження показують, що здорове харчування може знизити ризик високого кров'яного тиску, серцевих захворювань, діабету та деяких видів раку. Такі дієтичні моделі, як дієта DASH (Дієтичні підходи до зупинення гіпертонії) та середземноморська дієта, які здебільшого базуються на рослинній їжі, продемонстрували значні переваги для здоров'я та зменшення хронічних захворювань, пише Harvard Health Publishing.
Приклади суперфудів
Суперфуди не зроблені в лабораторії, але серед них є і продути, наприклад, ягоди, і спіруліна, яка може бути запакована в пігулку, пояснює в розмові з LIGA.Life нутриціологиня Ольга Дорош. До суперфудів належать, зокрема, такі продукти:
- ягоди асаї;
- годжі;
- насіння чіа;
- зелена гречка;
- авокадо;
- морські водорості;
- кіноа;
- матча;
- спіруліна;
- мака;
- комбуча.
Експертка також пояснює, що ці продукти багаті на:
- вітаміни та мінерали;
- антиоксиданти (запобігають пошкодженню клітин): вітаміни C, E, поліфеноли;
- омега-3 жирні кислоти (знижують запалення, підтримують роботу серця та мозку);
- харчові волокна (профілактика закрепів, нормалізація рівнів глюкози холестерину в крові).
Суперпродукти та суперпродажі
Згідно з опитуванням Nielson Global Health and Wellness Report, серед 30 000 онлайн-респондентів у 60 країнах, споживачі готові платити більше за продукти, які сприймаються як здорові, і заяви про користь для здоров'я на етикетках, схоже, допомагають цьому.
Це може бути пов'язано з додатковим підтвердженням знань споживача про здорову їжу, що й збільшує ймовірність того, що він її придбає. Опитування також показало, що близько 80% респондентів розглядають "їжу як ліки" і вживають певні продукти для профілактики таких проблем зі здоров'ям, як ожиріння, діабет, гіпертонія та високий рівень холестерину.
Тож недивно, що продукти рослинного походження, такі як фрукти, овочі та цільні злаки, які зазвичай вважають корисними для здоров'я, часто очолюють списки суперпродуктів.
Наскільки вони популярні в Україні
Суперфуди популярні серед тих, хто в темі здорового харчування, каже нутриціологиня Ольга Дорош. Попит на суперфуди зростає завдяки дедалі більшій обізнаності про здоровий спосіб життя і хочеться "чарівної пігулки", коли випив, з'їв щось — і всі хвороби зникли, вічна молодість настала. Однак, попри підвищений вміст деяких речовин у продуктів з категорії "суперфуди", все ж таки суперфуди — це більше про маркетинговий термін, немає офіційного наукового визначення та регулювання.
На думку експертки, надмірне використання терміну "суперфуд" створює в людей неправильні очікування щодо лікувальних властивостей, фокусує на обмеженій нібито найкращій кількості продуктів, а не на базі з харчування. Але чарівних продуктів немає. Збалансоване харчування — це різноманітні продукти, а не залежність від кількох суперпродуктів.
У кожної групи продуктів є схожі властивості щодо впливу на здоров’я. І важливе саме різноманіття продуктів, а не кілька конкретних.
Більшість суперфудів можна замінити локальними продуктами, які мають схожі поживні властивості.
Наприклад, ягоди годжі відомі завдяки маркетинговим кампаніям як "чудо-продукт", але наукові дослідження не підтверджують їхньої унікальності порівняно з іншими ягодами чи сухофруктами.
Смородина, ожина та інші доступні українцям ягоди теж багаті антиоксидантами, вітамінами, мінералами, а вміст деяких (наприклад, вітаміну С) значно вищий, якщо їсти свіжозібрані.
Льон значно доступніший за ціною і містить більше Омега-3 жирних кислот (22.8 г на 100 г) порівняно з чіа (17.8 г).
Скумбрія та оселедець є доступнішими в Україні та мають рівну, а інколи й вищу концентрацію Омега-3, ніж лосось, який часто теж зараховують до суперфудів.
— До класних українських суперфудів я б віднесла квашені овочі, всі наші локальні сезонні ягоди й зелень, буряк, часник, гарбузове насіння, ягоди шипшини. Всі вони багаті вітамінами, мінералами, фітонутрієнтами, протизапальними жирними кислотами, різними типами харчових волокон, пояснює нутриціологиня Ольга Дорош.