Зміст:
  1. Чого не робить хороший лікар-дієтолог?
  2. Коли і як шукати хорошого лікаря-дієтолога?
  3. Як проводить першу консультацію хороший лікар-дієтолог?
  4. Як коммунікує з пацієнтом хороший лікар-дієтолог? 

LIGA.life продовжує регулярну рубрику, в якій, залучаючи експерта, розповідає про те, як обрати фахового лікаря й переконатися, чи не натрапили ви на поганого фахівця. Ми розглянули вже педіатра, невролога, гінеколога, стоматолога та отоларинголога. Свої побажання щодо майбутніх тем залишайте у коментарях, редакція їх обов’язково розгляне.

 

Чого не робить хороший лікар-дієтолог?

Ніколи не обіцяє швидкий результат, коли пацієнт скаржиться на вагу. Не призначає будь-які препарати, навіть вітаміни, без результатів обстеження. Можна почути: "Вітамін D корисний для всіх". Але хороший лікар знає: якщо вітаміну D достатньо, дозування вище фізіологічних потреб шкодитиме. 

Не проводить першу консультацію, не зібравши детальний анамнез, не  пропальпувавши живіт пацієнта, не подивившись склєри очей, язик. Бо для лікаря це – важлива інформація. 

Не встановлюватиме діагнози без клінічного та інструментального обстеження. 

Якщо вам просто, помацавши животик, ставлять діагноз "камінь у жовчному міхурі", і фахівець не відправляє на УЗД це підтвердити, час сумніватися у його фаховості.

Якщо ви прийшли до фахівця зі скаргою на спрагу та часті походи в туалет "по-маленькому", це ще не привід встановити діабет. Для діагногностування діабету існують клінічні критерії, рівень глюкози, інсуліну в крові, глікований гемоглобін. 

Діагноз неможливо встановити без додаткового обстеження. 

Має насторожити, якщо вам на першій консультації призначають безглютенову дієту без жодної аргументації аналізами чи клінічною картиною (буває, що "клініка" яскрава – людина з'їдає булочку і в животі неймовірне відбувається).

Бо виключати глютен всім без розбору не потрібно. 

Хороший дієтолог спрямовує пацієнта перевірити  аллергію до глютену, якщо є симтоматика. Справжня алергія на глютен (а це серйозне захворювання – целіакія) зустрічається всього в 1% випадків.

Не ставитиме фейкові діагнози "симптом дірявого кишківника", "зашлакованість", комерційні діагнози з метою винятково заробітку. Бачила такі висновки нутриціологів, які потім не підтверджувалися. 

Приклад з практики: пацієнту встановили діагноз "глистяна інвазія" (глисти), прописали антипаразитарні програми, які коштують купу грошей. А потім ми почали діагностичний пошук і не знайшли жодної глистяної інвазії.

Хороші дієтологи не користуватимуться у встановленні діагнозу методами недоказової медицини, наприклад, "методом Фоля". 

Або методом біорезонанстної діагностики. Це коли потрібно потриматися за якісь "штучки" металеві, ковпак на голову надягнути. А потім цей апарат видає інформацію про все, що відбувається в організмі – від дефіцитних станів до наявності хронічних захворювань. Такий чекап у клініках, але справжній, триває не один день.

Якщо ви привели до лікаря підлітка, щоб вирішити питання із зайвою вагою, а вам прописують дослідження з "непереносимості їжі" за 7000 грн – можете вставати та йти. Це дослідження доцільно робити тількі тоді, коли є харчові алергії, висипи на шкірі неясної генези, проблеми зі шлунково-кишковим трактом але ніяк не для вирішення питань із вагою. Схуднути це дослідження не допоможе. 

Хороший лікар-дієтолог не пропонуватиме прокомоди для купівлі БАДів: "От за цим номером вам буде знижка 5%". Це відвертий маркетинг, який нічого спільного не має з лікуванням. Такий "фахівець" замовчує, що отримує від вашого замовлення ще більші відсотки. 

Не радитиме далекі від здорового глузду дієти: "Їжте раз на день" або "почистіть організм смузі". 

Інстаграм-нутриціологи без медичної освіти, за плечима яких – двотижневі онлайн-курси, часто радять урізати раціон. Звичайно, сидіти на їхніх дієтах постійно неможливо і люди щонайменше "зриваються" після марафонів і стають пацієнтами лікарів-дієтологів. Гірше, коли потребують допомоги гастроентерологів, ендокринологів чи хірургів. 

Бачила пацієнтку, якій прописали "здорове харчування" виключно продуктами рослинного походження – шість приймань їжі з великою кількістю вуглеводів. Її харчування було перенасичене фруктами, сухофруктами, цукрозамінниками, вівсяними пластівцями. Раціон був несбалансованим, адже лише вуглеводи не здатні зробити людину здоровою. Після такого харчування у жінки підвищився рівень глюкози в крові. 

Інший приклад – нутриціолог посадила дівчинку на детокс, щось там "чистили в молодому організмі". Через 20 днів це обернулося загостренням панкреатиту, дівчина потрапила в лікарню з неймовірним болем. Адже панкреатит – серйозна патологія, якою займаються навіть лікарі-хірурги.

Була у мене пацієнтка, якій до цього необґрунтовано обмежили раціон, повністю прибрали м'ясо та призначили десь 18 препаратів, в третині яких була однакова діюча речовина – фолієва кислота. Можна було щонайменше алергічну реакцію отримати чи навіть передозування. Ми її спямували на обстеження і виявили, що фолієва кислота не потрібна. Далі вирішували інші дефіцитні стани, повернули м'ясо до раціону, додали смаку до життя, зробили їжу смачною та різноманітною.

Хороший дієтолог не радитиме "очищення від шлаків". Шлаків не існує. Це взагалі не медичне поняття. Наш організм мудро влаштований і здатний самоочищатися за допомогою здорової їжі. Якщо в раціоні є клітковина, найчастіше цього достатньо, особливо у молодому віці.

Не радитиме "детокс анти-age". Запитайте у фахівця, який вам це прописує, які є фази детоксикації (в медицині таке поняття є) – побачите, як язик почне заплітатися… Це "лакмусовий папірець" – відразу видно, що людина гадки не має про медицину.

Не призначатиме занадто багато препаратів. Я намагаюся, наприклад, обходитися не більше ніж п'ятьма. Решту питань вирішувати за допомогою такого потужного інструменту як їжа.

Якщо лікар-дієтолог призначає вам 25 препаратів – гріш ціна такому фахівцю. Адже ви прийшли вирішувати проблеми з їжею, а не таблетками. У своїй практиці зустрічала пацієнтку, всі потреби організму якої нутриціолог без медичної освіти вирішив покривати за допомогою БАДів. Жінка вживала близько 60 добавок – її пігулки, вітаміни, мікроелементи кілограмами вимірювалися. Доприймалася до токсичного гепатиту.

Якщо маєте сумніви щодо дієтолога, раджу запитувати про диплом. У лікаря-дієтолога має бути вища медична освіта. Лікар повинен мати клінічне мислення, бути терапевтом, ендокринологом  або гастроентерологом. Просто спеціалізація "дієтологія" – ні про що. Дієтологія має бути другою чи навіть третьою спеціалізацією. Я, наприклад, за першою освітою ендокринолог. Загалом у мене чотири спеціалізації – терапія, ендокринологія, санологія та дієтологія.

Сімейний лікар також може бути дієтологом, якщо вивчиться на кафедрі дієтології в Академії післядипломної освіти. Це не секретні знання, будь-який медичний фахівець може пройти ці курси. Ба більше, було б добре, якби терапевти ставали паралельно дієтологами. Адже дієтологія – на стику різних спеціальностей. Ми можемо допомогти чи, навпаки, завадити процесу лікування пацієнта неправильною дієтою. 

Коли мова йде, наприклад, про шлунково-кишкові захворювання, то успіх лікування десь на 50% залежить від їжі. Добір програми харчування важливий у разі ниркових хвороб, захворюваннь порушеного обміну речовин (цукровий діабет і подагра). В усіх сучасних протоколах лікування атеросклерозу перші пів року виділяють на модифікацію способу життя та харчування. І якщо вже це не допомогло – лікар призначає медпрепарати.

Як впізнати хорошого лікаря-дієтолога і які ознаки поганого? Пояснює Наталія Самойленко
Наталія Самойленко. Фото героїні

Коли і як шукати хорошого лікаря-дієтолога?

Ваші близькі та друзі навряд чи порадять поганого лікаря, тому найкращий метод – "сарафанне радіо". Я працюю лікарем понад 20 років, з яких 15 років займаюся дієтологією – жодного разу не давала реклами, а запис у мене на три місяці наперед.

Зрозуміло, що до лікаря-дієтолога приходять зі скаргами на вагу. Втім, якщо скарг і проблем з вагою немає, але хочете сформувати культуру харчування – також варто йти до дієтолога. 

До речі, таких людей у нас в клініці наразі – більшість. Їх навіть важко назвати пацієнтами. Це здорові люди, які хочуть навчитися правильно харчуватися, відкорегувати дефіцит вітамінів та мінералів за допомогою їжі, щоб жити здоровим, повноцінним та енергійним життям. Це дуже відповідальна позиція щодо свого здоров'я.

Як проводить першу консультацію хороший лікар-дієтолог?

Перша консультація розпочинається з обговорення цілей пацієнта. Якщо мета поставлена не коректно стосовно здоров'я людини, можемо її відкорегувати. 

У мене нещодавно, наприклад, була дівчина з вагою 85 кг, яка хоче важити 55 кг. Запитую, коли востаннє важили 55 кг? У відповідь чую: "Ніколи. Моя найстрункіша вага – 65-68 кг". Але пацієнтка хоче важити на десять кіло менше, щоб був "запас на майбутнє" і можна було дозволити собі зайве. Якщо піду в неї "на поводу", то будемо цілитися не в здоров'я, а в уявні цілі, які не зроблять її енергійнішою та щасливішою. 

Тому лікарю-дієтологу буває важливо з погляду психології пояснити пацієнтові, чому обраний ним шлях неправильний.

Коли визначилися з цілями та завданнями, збираємо докладний анамнез пацієнта – коли і чим хворів, згадуємо родичів (чи є випадки зайвої ваги, діабету, онкології, судинних питань).

Потім переходимо до огляду. Дивимося, як виглядають слизові оболонки, шкірні покриви, мацаємо животик, заглядаємо в рот, дивимося, чи немає нальоту на язиці.

Записуючись на першу консультацію в нашу клініку, пацієнт попередньо здає деякі аналізи – ниркові та печінкові проби, ліпідограму, інсулін та глюкозу, вітамін D, гормони щитоподвбної залози, загальний аналіз крові та загальний аналіз сечі. Тому після огляду відразу дивимося результати обстежень, перевіряємо маркери метаболічні (за жировим, вуглеводним, білковим обміном). Дивимося гормони, що регулюють обмінні процеси.

Після аналізу цих даних переходимо до вибору програми харчування.

Призначена хорошим лікарем-дієтологом дієта має бути персоналізованою.

Адже ми лікуємо конкретну людину за результатами її обстеження, інструментального та лабораторного, з урахуванням симптоматики.

У результаті консультації пацієнт отримує на руки діагноз, список завдань із фармокології, завдання з обстеження для наступного разу (деякі маркери, наприклад, треба контролювати) і програму харчування.

Зважаючи на обсяг даних, який лікар повинен отримати, а потім видати пацієнтові, консультація займає годину або більше. Якісна первинна консультація не може тривати 15 хв, адже лікар – аналітик вашого здоров'я. Йому потрібен час поговорити, подивитися результати обстеження. 

Хороший лікар, незалежно від спеціалізації, має обов'язково стежити за новинками в медичному світі, читати профільну літературу та дослідження. 

Ми, наприклад, слухаємо конференції, щовівторка на "летучці" для лікарів обмінюємося знаннями, відвідуємо українські та міжнародні конференції, де виступаємо також як учасники. Тобто робимо дослідження у клініці та презентуємо їх на різному рівні у колі лікарів.

Якщо лікар не розвивається, то котиться вниз зі своїми застарілими знаннями.

15 років тому я була зовсім іншим лікарем Самойленко, ніж є зараз. Адже за цей час з'явилося багато досліджень та нової інформації. В інституті, наприклад, нас вчили дробному харчуванню: "годувати людей потроху, але часто". Сучасні тенденції змінилися. Тепер вважається, що здоровій дорослій людині не потрібно їсти більше, ніж тричі на добу.

Зміни відбулися і щодо ставлення до певних продуктів. 

Зберігаю як артефакт дієтології книгу німецьких професорів про лікування атеросклерозу, в якій закликають заміняти вершкове масло та яйця маргарином. Аргументація там: маргарин є рослинним продуктом і не містить холестерину (це правда), а вершкове масло та яйця містять холестерин, тому їх їсти не потрібно. Можете уявити, щоб сучасний лікар це рекомендував?

Згодом вчені з'ясували, що вживання маргарину, навпаки, прискорює ризики захворювання на атеросклероз. А яйця – давно реабілітовані. Вчені навіть перепрошували, що демонізували яйця. 

Як впізнати хорошого лікаря-дієтолога і які ознаки поганого? Пояснює Наталія Самойленко
Наталія Самойленко. Фото з особистого архіву

Як коммунікує з пацієнтом хороший лікар-дієтолог? 

Ми не розглядаємо людину як "слабку ланку", яка не може себе контролювати. Для хорошого лікаря будь-яка вимовлена пацієнтом ​​інформація, будь то "хочеться солодкого" або "не можу себе зупинити у вживанні продуктів" – симптом. Підвищений апетит, наприклад – один із симптомів інсулінорезистетності.

Хороший дієтолог ніколи не агресуватиме на пацієнта. Він намагатиметься  розібратися в ситуації, знайти протокол харчування, який пацієнт переносив би максимально легко. 

Адже дієтологія – це про різноманітність їжі, а не про обмеження. 

Хороший лікар-дієтолог повинен навчити пацієнта впливу їжі на організм. Це стосується і вибору продуктів (що можна і не можна у його випадку), і кратності приймань їжі, і навіть структуруванню раціону. 

Наприклад, борщ або вінігрет, з'їдені в обід і в другій половині дня – два різні борщі або вінігрети з погляду впливу на обмінний процес. 

Це чудові страви, але продукти з високим глікемічним індексом та інсуліновим індексом. Саме тому не підходять для споживання о другій половині дня для людей з діабетом 2-го типу або інсулінорезистетністю. 

Пацієнти часто думають, що хороший лікар-дієтолог має бути на відстані витягнутої руки. Це наша профшкідливість – нам пишуть будь-коли: "Ой, лікарю, а можна мені це чи це?". Мені якось об 11-й ночі написав пацієнт із запитанням: "А можна мені м'ясо крокодила?" Хоча, правду кажучи, він був в іншому часовому поясі (сміється. – Ред.). 

Але дієтологи теж люди з сім'ями, тому ми в клініці розбудовуємо рамки взаємодії з пацієнтами. На першій консультації завжди говоримо, що готові відповідати на запитання у будні до 19-20:00, коли в Україні, теоретично, може відбуватися здорова вечеря. На вихідні відпускаємо підопічних на самостійну роботу.

Підписуйтесь на LIGA.Life в Facebook: тільки корисна інформація для українських родин