Зміст:
  1. Чого не скаже хороший стоматолог?
  2. Чого не робить хороший стоматолог?
  3. Як і коли шукати хорошого стоматолога?
  4. Як лікує хороший стоматолог?
  5. Як хороший стоматолог комунікує з пацієнтом?

LIGA.Life продовжує регулярну рубрику, в якій, залучаючи експерта, розповідає про те, як обрати фахового лікаря й переконатися, чи не потрапили ви на поганого фахівця. Ми розглянули уже педіатра, невролога та гінеколога. Свої побажання щодо майбутніх тем залишайте у коментарях, редакція їх обов’язково розгляне. 

Чого не скаже хороший стоматолог?

Досвідчений стоматолог під час первинної консультації не даватиме 100% гарантію легкого та успішного лікування. Не скаже: "Зараз все швидко полікуємо, встановимо пломбу, триматиметься все життя, гарантую".

Що більше практичного досвіду у лікаря, то більше він знає про варіанти ускладнень і що робити в разі їхнього виникнення. 

Не треба вводити людей в оману. Жодна маніпуляція в стоматології не може бути виконана без попередньої якісної діагностики. Все, що зробив стоматолог і встановив в ротовій порожнині, має свій термін служби.

Не кидатиметься маркетинговими пропозиціями на кшталт: "Лікуємо зуби мікроскопом". Лікує не мікроскоп, а лікар. І тут набагато важливіша кваліфікація лікаря, ніж модель дентального мікроскопа. Лікар вирішуватиме щодо методики лікування, які інструменти та матеріали використовувати. Дентальний мікроскоп – не більше ніж збільшувальний прилад для діагностики та роботи під час виконання певних стоматологічних маніпуляцій: препарування каріозних порожнин, обробки кореневих каналів, препарування зубів під вініри тощо. 

Стоматолог, який піклується про ваше здоров’я, ніколи не скаже: "Давайте видалимо зуб і зробимо вам новий красивий на дентальному імплантаті". Він максимально намагатиметься продовжити термін служби власного зуба в розумних межах. Адже власний зуб завжди краще, ніж дентальний імплантат.

Як зрозуміти, що стоматолог хороший, а які ознаки поганого? Пояснює доказовий лікар
Олексій Біда, стоматолог-ортопед, доктор медичних наук, професор

Чого не робить хороший стоматолог?

Кваліфікований стоматолог не займається симптоматичним лікуванням, результати якого недовготривалі. Він займається підтриманням/відновленням функції та естетики всієї зубо-щелепної системи. 

На жаль, це типова ситуація: у пацієнта, наприклад, випала пломба. Він йде до стоматолога, щоб її замінити. Водночас у пацієнта можуть бути дефекти зубних рядів, патологія прикусу, захворювання тканин пародонту чи інші захворювання, про які він не знає. Лікар цього пацієнтові не сказав, взявшись за встановлення пломби – це і буде симптоматичним лікуванням.

Лікарі часто так роблять, щоб задовольнити негайну потребу пацієнта і не втратити його (як клієнта. – Ред.). Та/або таким лікарям не вистачає досвіду і кваліфікації, щоб визначити причини основного стоматологічного захворювання.

Якщо в клініці немає злагодженої командної роботи стоматологів різних спеціальностей (за це має відповідати головний лікар) – для пацієнта це може обернутись трагічно.

Наприклад, якщо людина звернеться до стоматолога-терапевта такої клініки, щоб замінити пломбу, то терапевт, намагаючись догодити пацієнту, таки встановить пломбу на зуб, який показано або відновити протезною конструкцією, або взагалі видалити. Якщо ж людина піде до стоматолога-хірурга, той видалить зуб, який кваліфікований терапевт міг би вилікувати.

Показово, що і терапевт, і хірург можуть бути гарними спеціалістами у своїх галузях, але лікують пацієнта так, як вміють, покладаючись лише на власні сили.

Підкреслю: головним у роботі кваліфікованого стоматолога має бути визначення та усунення причини основного стоматологічного захворювання. Щоб з’ясувати, чому людина втрачає зуби або змінюється колір зубів, лікар має встановити причинно-наслідковий зв'язок. 

Моя порада: якщо давно не були у стоматолога – зверніться із запитом повного chek-up здоров’я порожнини рота, а не з побажанням замінити пломбу. Так ви зможете оцінити кваліфікацію лікаря, адже досвідчений і кваліфікований стоматолог зробить первинну діагностику та перевірить стан твердих тканин зубів, ясен і тканин пародонта, діагностує аномалії прикусу і дефектів зубних рядів, у разі необхідності долучить профільних спеціалістів-стоматологів, скерує на додаткову апаратну діагностику.  

Кваліфікований стоматолог не робитиме уколи антибіотиків в ясна. Захворювання тканин пародонту – це захворювання не лише ротової порожнини, а всього організму людини, яке має свої причини виникнення. Локальна антибіотикотерапія тільки тимчасово усуне симптоматику запалення, не усуне причину захворювання тканин пародонту. За два тижні все повернеться сторицею і загострення зросте.

Сучасний стоматолог не лікуватиме кореневі канали без 3D дослідження.

Як свідчить практичний досвід, у бічній групі зубів переважно по чотири кореневі канали, інколи – п’ять-шість, хоча профільна література вчить студентів-стоматологів, що в таких зубах по три кореневі канали. Без 3D лікар, знайшовши три канали, вважає зуб пролікованим.

Кожен не знайдений і не пролікований кореневий канал – міна сповільненої дії, яка призведе до запального процесу на верхівці кореневого каналу, а через деякий час – до втрати кісткової тканина, а це – до втрати зуба. 

Якщо запальний процес у неякісно пролікованому зубі зруйнував кістку навколо нього, то матимемо відносні протипоказання до безпосередньої дентальної імплантації. Спочатку треба буде видалити зуб разом із вогнищем запалення, потім нарощувати об’єм кісткової тканини. Лікування стає складнішим.

Досвідчений стоматолог не встановлюватиме людині вініри, не усунувши причини її основного стоматологічного захворювання.

До нас часто звертаються пацієнти зі зубо-щелепними деформаціями, патологіями прикусу чи захворюваннями тканин пародонту, яким в умовній клініці естетичної стоматології "легким помахом руки" накрили зуби вінірами. 

Приклад класичної ситуації: пацієнт хотів біліші зуби, тому зробив відбілювання. Оскільки ефект відбілювання не завжди довготривалий, пацієнт вирішує покрити зуби вінірами. При цьому основне захворювання ротової порожнини не лікується. Адже умовна клініка естетичної стоматології банально спеціалізується лише на естетичній стоматології, тож, наприклад, за відсутності профільних спеціалістів із захворювань тканин пародонту, таке захворювання не діагностують і не лікують. 

Естетична корекція кольору і форми зубів за допомогою коронок, вінірів – це завершальний етап лікування. Насамперед необхідно вирішити першочергові проблеми: стабілізувати тканини пародонту, усунути зубо-щелепні деформації, дефекти зубних рядів, патологію прикусу та інше.

На нижній щелепі не заміщені дефекти зубних рядів, на верхній щелепі – перевантаження опорних зубів нераціональним мостоподібним протезом
Приклад нераціонального протезування

На знімку спостерігаємо: на нижній щелепі не заміщені дефекти зубних рядів, на верхній щелепі – перевантаження опорних зубів нераціональним мостоподібним протезом.

До нас також часто звертаються пацієнти, яким лікарі виготовили незнімні мостоподібні протези з перевищенням показань до незнімного протезування. Найгірше, що це призводить до перевантаження опорної групи зубів зі збільшенням дефектів зубних рядів. 

Природним є те, коли кожен зуб працює сам за себе. У разі появи дефектів зубних рядів відбувається перевантаження зубів, що залишились. Встановлюючи мостоподібні протези у разі дефектів зубних рядів, лікарі підвищують жувальну ефективність, але опорні зуби страждають. 

Перевантажені зуби тріщать, ламаються і врешті видаляються. Отримуємо ситуацію, коли пацієнт не хотів маленький знімний протез, але тепер потребує більшого знімного протезу, менш ефективного. 

Як зрозуміти, що стоматолог хороший, а які ознаки поганого? Пояснює доказовий лікар
Перевищені покази у разі виготовлення незнімних мостоподібних зубних протезів

На знімку спостерігаємо: внаслідок перевищення показів у разі виготовлення незнімних мостоподібних зубних протезів через пів року після протезування довелось видаляти опорні зуби та виготовляти ортопедичну конструкцію (фото нижче).

Як зрозуміти, що стоматолог хороший, а які ознаки поганого? Пояснює доказовий лікар
Бюгельний знімний протез із замковою системою фіксації.

Якщо у пацієнта немає великої кількості зубів і коштів на дентальну імплантацію, треба робити знімні протези. Сучасні знімні протези – естетичні та функціональні. На жаль, пацієнти часто їх не хочуть і знаходять лікарів, які погоджуються виготовити однобічні консольні мостоподібні конструкції. На мою думку, в сучасній стоматології – це злочин.

Кваліфікований стоматолог не навантажить дентальний імплантат протезною конструкцією відразу після його встановлення. Навантажувати дентальний імплантат ортопепедичною конструкцією рекомендовано лише після його остеоінтеграції (приживлення) в кістковій тканині. Цей процес триває від двох до шести місяців. Тимчасове протезування на дентальних імплантатах відразу після операції має розглядатись як виняток.

Підписуйтесь на LIGA.Life в Facebook: тільки корисна інформація для українських родин

Як і коли шукати хорошого стоматолога?

Майже всі приватні стоматологічні клініки оснащені сучасним обладнанням, якісними інструментами і матеріалами. Тому на місці пацієнта, шукаючи стоматолога, я б насамперед, звертав увагу на кваліфікацію головного лікаря і команди лікарів у клініці. Лікарі – основний актив і основна відмінність стоматологічних клінік. Важлива саме команда лікарів, бо у ротовій порожнині рідко зустрічається одне захворювання, з яким може впоратися один фахівець.

А майстрів на всі руки, які б діагностували та якісно виконували усі стоматологічні маніпуляції, немає. Недарма в стоматології вісім спеціальностей (терапевтична, ортопедична, ортодонтична стоматології, хірургічна стоматологія, дитяча тощо).

Ідеальний варіант – коли в клініці співпрацюють п’ять-десять фахівців з різними стоматологічними спеціальностями. Тоді вони зможуть скласти раціональний план лікування пацієнта, щоб досягти комплексної реабілітації. Кожен відповідатиме за свою ланку. 

Лікарі в командній роботі ніколи не робитимуть того, в чому вони не фахівці. 

Слід також звертати увагу, чи продовжує навчатися лікар та підвищувати кваліфікацію. Стоматологія стрімко розвивається. Переважно, цей розвиток нам диктують сучасні фундаментальні дослідження разом з виробниками сучасного стоматологічного обладнання та матеріалів. 

Також не радив би пацієнтам шукати клініку чи лікаря за ціновим параметром. Пошук клініки за ціною пломби чи дентального імплантата за принципом "де дешевше, там і лікуватимусь" не завжди врешті буде дешевшим. Якість лікування оцінюється у довгостроковій перспективі.

Наприклад, була зроблена дешева пломба з дешевого стоматологічного матеріалу недосвідченим лікарем у разі, коли було показання до протезування зуба. Висока ймовірність, що через якийсь час у пацієнта зламається стінка цього зуба чи сам зуб нижче рівня ясен, і його доведеться видаляти і встановлювати дентальний імплантат. 

Якби пацієнт відразу зуб накрив коронкою замість пломби – він би йому прослужив 10 і більше років. 

Раджу шукати стоматолога тоді, коли зуби не болять. Повірте досвіду: витрачати кошти на профілактичні візити та маніпуляції (професійна гігієна порожнини рота) набагато приємніше: кожна гривня вкладена у профілактику – у майбутньому окуповується у 100-кратному розмірі.

Як зрозуміти, що стоматолог хороший, а які ознаки поганого? Пояснює доказовий лікар
Олексій Біда. Фото з особистого архіву героя

Як лікує хороший стоматолог?

Прийом у стоматолога починається зі збору анамнезу. Тому завдання пацієнта – надати правдиву інформацію про хронічні захворювання, перенесені операції, будь-які алергічні реакції. Далі вмикається сучасна складова діагностики – комп’ютерна томографія (КТ). На сьогодні не можна лікувати кореневі канали – не тільки бічної групи зубів, але й фронтальної – без комп'ютерної томографії. Так само без КТ не можна планувати і встановлювати дентальний імплантат. 

Комп’ютерна томографія допомагає побачити "підводні камені" під час діагностики та скласти план лікування. За допомогою КТ можемо діагностувати будь-яке захворювання на початкових стадіях, за винятком, можливо, слизової оболонки ротової порожнини. Для цього є первинний огляд.

Раніше рекомендувалося робити панорамний знімок раз на два роки. Але ці апарати дають тільки двомірне зображення. Сучасні комп’ютерні томографи більш інформативні. Існує багато сучасних діагностичних приладів, які мають вузький спектр показань, але без них неможливо скласти раціональний план лікування і втілити його в життя.

Радив би обов’язкове КТ пацієнтам, які не були у стоматолога два-три роки. 

Приклад з практики: часто пацієнти звертаються на видалення "вісьмірок" або для лікування карієсу – скеровуємо на КТ і діагностуємо низку захворювань. Наприклад, приховані каріозні порожнини між зубами, які ще можна пролікувати. Якщо цього не зробити – карієс закінчується пульпітом, потрібне лікування кореневих каналів. 

Після діагностики перший крок до реабілітації – професійна гігієна ротової порожнини. Тільки після цього можемо розпочинати лікування кореневих каналів, встановлювати пломби, видаляти зуб, адже хірургічне втручання супроводжується травмою, і загоєння рани залежить, зокрема, від стану ротової порожнини. Інакше ймовірні високі ризики вторинного інфікування.

Якщо пацієнт десятки років не був у стоматолога, доцільно виключити негативну реакцію на введення стоматологічних анестетиків, скерувавши пацієнта в алергологічний центр. Інколи первинне введення анестетика провокує багато ускладнень і навіть невідкладні стани, з якими не кожен стоматолог може впоратися. 

Молодим пацієнтам, яким мають вперше робити знеболення у стоматолога, треба робити алергопробу у 100 % випадках. 

Кваліфікований і досвідчений стоматолог комплексно оцінює стан порожнини рота, діагностує причини захворювання та пропонує лікування, спрямоване на підтримання/відновлення функції та естетики всієї зубо-щелепної системи, а не займається симптоматичним лікуванням. 

Якщо причиною захворювання є множинний дефект зубного ряду, основною задачею має бути його заміщення знімними чи незнімними протезами з опорою на дентальні імплантати. 

Якщо причиною захворювання є зубо-щелепні аномалії або деформації, то основні зусилля мають бути спрямовані на усунення патології прикусу (показане ортодонтичне лікування: пластинки, берекет-системи, елайнери тощо).

Якщо основним захворюванням є захворювання тканин пародонту, то насамперед має працювати лікар-пародонтолог – зняти зубні відкладення, задіяти комплекс заходів з медикаментозної терапії. 

Як хороший стоматолог комунікує з пацієнтом?

Передусім – вислуховує скарги та побажання пацієнта. Після огляду і діагностики складає декілька планів лікування та реабілітації, спрямовані і на вирішення "болю" пацієнта, і на відновлення функції та естетики всієї зубо-щелепної системи. Якщо з певних причин (часових, фінансових) пацієнта більше цікавить симптоматичне лікування – завдання лікаря спрогнозувати можливі ускладнення у разі невтручання. 

Простими словами: що буде, якщо не пролікуватись. Бо часто пацієнти не усвідомлюють наслідків, їм про це не розказують. І звичайно ж, пояснити віддалені результати лікування.

Наприклад, неправильний прикус. Для пацієнта – це естетична складова і не для кожного є проблемою. Але для досвідченого лікаря-стоматолога – це щонайменше п’ять захворювань у віддаленому майбутньому пацієнта: захворювання тканин пародонту, карієс зубів, дисфункція скроневого нижньощелепного суглобу, захворювання ШКТ, руйнування емалі. Тому лікар має не лінуватись і це пояснювати.

Якщо лікар-стоматолог пропонує лікування, спрямоване на підтримання/відновлення функції та естетики всієї зубо-щелепної системи – цей лікар дійсно дбає про ваше здоров’я.

Стоматологічне лікування (пломби, ортопедичні конструкції, лікування тканин пародонта тощо) є гарантійним лише за умови завершеного комплексного плану лікування. А також за умов дотримання пацієнтом щоденних правил гігієни порожнини рота, регулярних профілактичних оглядів у свого лікаря-стоматолога та регулярної професійної гігієни порожнини рота. Саме тому, стоматолог, який дійсно піклується про ваше здоров’я говорить про довгострокові стосунки – це про профілактичні огляди та підтримувальну терапію, а не про постійне симптоматичне лікування.

Пацієнт має чітко розуміти кінцеву мету лікування та вартість лікування. 

Наприклад, бажання пацієнта – "голівудська усмішка", але через патологію прикусу її можливо зробити лише після ортодонтичного лікування. Тобто пацієнт має носити приблизно півтора роки брекет-систему (що зовсім не входило в його плани). Завдання кваліфікованого лікаря – пояснити надважливість ортодонтичного етапу лікування. 

Лікар пропонує декілька альтернативних за вартістю планів лікування. Є випадки, коли пацієнт може обрати систему імплантації чи матеріал протезної конструкції, брекет-систему. Про це він теж має знати. Банально, вартість відновлення одного зуба може відрізнятися в 10 разів. 

Наприклад, сучасний крутий знімний протез може коштувати від 5000 до 15000 грн. А один зуб на дентальному імплантаті – від 20 000 грн. А якщо треба десять зубів? Пацієнти мають знати про доступні варіанти.

Лікар-стоматолог спокійно працює лише тоді, коли пацієнту не боляче, комфортно.

Стоматологічні маніпуляції надточні, тому пацієнт має спокійно сидіти та виконувати прохання лікаря. Якщо пацієнту некомфортно, він має казати про це і стоматолог допоможе здолати дискомфорт. 

Є пацієнти, у яких візит до стоматолога викликає страх. У такому разі доцільно надати кваліфіковану стоматологічну допомогу під медикаментозним сном. Це стосується і лікування дітей, які не можуть спокійно сидіти у стоматологічному кріслі.

Підписуйтесь на LIGA.Life в Facebook: тільки корисна інформація для українських родин