Чому ліки такі дорогі – дослідження
Фото: pixabay.com

Високі ціни на ліки не пов'язані з витратами на їхнє дослідження та розробку.

Долучайтесь до нас на Facebook та беріть участь в дискусіях

Про це йдеться у нещодавному дослідженні доцента Лондонської школи економіки та політичних наук Олів'є Воутерса та його колег зі Школи фармації та фармацевтичних наук Університету Каліфорнії у Сан-Дієго.

Витрати компаній та ціни на ліки

Високі ціни на ліки необхідні для компенсації витрат на дослідження та розробки, стверджують фармацевтичні компанії. Дослідники вирішили перевірити, чи дійсно ці два фактори взаємопов'язані.

Вони порівняли інформацію про ціни на ліки та витрати на дослідження та розробки. Результат – ціни на 60 нових ліків, схвалених US Food and Drug Administration у 2009-2018 роках, не мають зв'язку з витратами фармацевтичних корпорацій.

Дослідники також оцінили терапевтичну цінність продукту, але не виявили взаємозв'язку з ціною.

"Наші результати свідчать, що фармацевтичні компанії не встановлюють ціни на основі витрат на дослідження та розробки або якості препарату. Натомість вони стягують те, що витримає ринок", – стверджує старша авторка дослідження Інмакулада Ернандес, доцентка Школи фармації та фармацевтичних наук.

Ситуація у цифрах

  • За оцінками Бюджетного управління Конгресу, у 2019 році фармацевтичний сектор витратив $83 млрд на дослідження та розробки.
  • Компанії витрачають у середньому від $1 млрд до $3 млрд, щоб вивести на ринок один новий продукт.
  • За даними компанії Statista, у 2019 році фармацевтична промисловість США заробила понад $490 млрд від продажу, що становить майже половину світового фармацевтичного ринку.
  • Американці витрачають на ліки за рецептом більше, ніж громадяни будь-якої іншої країни. У 2019 році це становило понад $1200 на людину.

Останніми роками законодавці Конгресу внесли численні пропозиції щодо зниження цін на ліки. Фармацевтичні компанії та торгові групи виступили проти цих реформ. Аргументація: високі ціни на ліки необхідні для відновлення інвестицій у дослідження та розробки.

"Компанії повинні надати додаткові дані для підтвердження своїх заяв, що високі ціни на ліки необхідні для відновлення інвестицій у дослідження та розробки, якщо хочуть використовувати цей аргумент для виправдання високих цін і протидії заходам щодо скорочення витрат на ліки, які продаються за рецептом" - додає Ернандес.

Нагадаємо, що, за даними дослідження Індексу здоров'я, у 2017 році витрати на медикаменти є значною частиною усіх витрат українських сімей.

У 2017 році у разі амбулаторного звернення пацієнти витрачали в середньому 660 грн, а у випадку госпіталізації – 2525 грн. Але 26% витрат українців на медикаменти пішли на ліки без доведеної ефективності. 

Причина – реклама, поради знайомих чи в мережі, а також рекомендації лікарів.

Читайте також: Як всього 8000 кроків щодня можуть зменшити ризик ожиріння, проблем зі сном та інших хвороб