Дослідження: Люди, які сплять менше ніж шість годин на добу, мають вищий ризик розвитку діабету
Фото: Pexels

Науковці з Технологічного університету Сіднея провели дослідження, в якому виявили прямий зв’язок між недосипанням і ризиком розвитку діабету 2 типу. За їх словами, тривалість сну менш як п'ять годин пов'язана з підвищеним ризиком розвитку діабету 2 типу, тоді як ризик для людей, які спали три-чотири години — є ще вищим. Про це пише The Conversation.

Долучайтесь до нас на Facebook та беріть участь в дискусіях

Дослідники використали дані з великої біомедичної бази даних, що слугує глобальним ресурсом для охорони здоров'я й медичних досліджень. Вони проаналізували інформацію про 247 867 дорослих, спостерігаючи за станом їхнього здоров'я протягом десяти років.

Дослідники хотіли зрозуміти зв'язок між тривалістю сну та діабетом 2 типу, а також з'ясувати, чи здорова дієта зменшує вплив короткого сну на ризик розвитку діабету.

У межах експерименту учасники мали розказати скільки годин вони сплять на добу. Середній показник становив сім-вісім годин і вважався нормальним сном. Короткочасний сон був розділений на три категорії: легкий (шість годин), помірний (п'ять годин) і екстремальний (три-чотири години).

Для точнішого результату, дослідники також проаналізували дані про раціон людей.

Протягом періоду спостереження у 3,2% учасників було діагностовано діабет 2 типу. Вчені зазначили, що здорові харчові звички були пов'язані з нижчим загальним ризиком діабету. Проте, якщо люди, які харчувались правильно спали менш ніж шість годин на добу, ризик розвитку діабету 2 типу збільшувався.

За результатами дослідження, тривалість сну менш як п'ять годин пов'язана з підвищеним на 16% ризиком розвитку діабету 2 типу. Тоді як для людей, які спали три-чотири години — ризик отримати діабет становив 41%.

За словами дослідників, у людей з діабетом 2 типу організм стає стійким до дії гормону, який називається інсулін, і поступово втрачає здатність виробляти його достатню кількість у підшлунковій залозі. Інсулін важливий, тому що він регулює рівень глюкози (цукру) в крові, що надходить з їжею, допомагаючи переміщати його по всьому тілу.

"Люди, які недосипають, часто мають підвищений рівень маркерів запалення й вільних жирних кислот у крові, що погіршують чутливість до інсуліну, й це призводить до інсулінорезистентності. Це означає, що організм не може належним чином використовувати інсулін для регулювання рівня глюкози в крові, а отже, підвищується ризик розвитку діабету 2 типу", – йдеться в дослідженні.

Окрім того, у людей, які не сплять достатньо, порушується природний ритм організму, відомий як циркадний ритм.

Це може перешкоджати виділенню таких гормонів, як кортизол, глюкагон і гормони росту. Ці гормони виділяються протягом дня, щоб задовольнити мінливі енергетичні потреби організму, і зазвичай підтримують рівень глюкози в крові на належному рівні. Якщо вони порушені, це може знизити здатність організму справлятися з глюкозою протягом дня.

Науковці кажуть, що сім-вісім годин сну можуть бути "золотою серединою" для відпочинку. Однак на зв'язок між тривалістю сну і ризиком діабету можуть впливати й інші фактори, такі як індивідуальні відмінності в якості сну та способі життя.