Превентивний удар. Які медогляди слід проходити щороку дітям і дорослим
Початок року – вдалий привід запланувати профілактичний щорічний чекап у сімейного лікаря. Серед його переваг – попередження або виявлення серйозних захворювань на ранній стадії.
LIGA.Life розпитала педіатра та дитячого алерголога Марію Пилипко, а також сімейну лікарку ГС "Твій сімейний лікар" Анастасію Михайловську про те, які щорічні чекапи та скринінги мають проходити дорослі та діти.
Медичний огляд дітей
За словами Марії, частота чекапів для дітей залежить від їхнього віку. Зазвичай відбувається за схемою:
- протягом першого місяця життя огляд – раз на тиждень;
- наступні місяці до одного року – раз на місяць;
- 1-3 роки – раз на пів року;
- 3-18 років – раз на рік.
Профілактичний медогляд дітей може проводити і педіатр, і сімейний лікар.
Діти до 3 років
Під час профілактичного чекапу лікар перевіряє загальний стан здоровʼя дитини, оцінює фізичний і психомоторний розвиток, а також харчування/вигодовування.
"Огляд передбачає вимірювання зросту та ваги, а також перевірку зору. Інколи педіатр може направити на окреме офтальмологічне обстеження. На противагу, слух перевіряють одразу після народження в пологовому будинку, а згодом у віці двох-трьох та шести-семи років, коли дитина йде в садочок, школу чи іншу установу", – пояснює педіатр.
У дев'ять місяців лікар може порадити здати загальний аналіз крові для перевірки рівня гемоглобіну та виявлення латентної анемії. Водночас бажано здати аналіз на рівень феритину для вчасного виявлення залізодефіциту, додає Марія.
Діти віком 3+ років
У такому віці діти мають проходити обовʼязковий профілактичний огляд у педіатра та дитячого стоматолога раз на рік. До вузьких спеціалістів педіатр може направити лише за конкретними скаргами або у разі виявлення певних проблем під час первинного огляду.
До 2023 року перед зарахуванням до садочка та школи дітей направляли на огляд до вузьких спеціалістів: хірурга-ортопеда, офтальмолога, отоларинголога, стоматолога, логопеда, психіатра, психолога та ендокринолога.
Однак за наказом МОЗ України від 25 липня 2023 року №1351, перед вступом в навчальні заклади слід пройти медогляд лише у педіатра і стоматолога та зробити:
- вимір зросту та маси тіла;
- дослідження гостроти зору та слуху;
- оцінку ключових показників розвитку;
- перевірку постави та склепіння стопи;
- загальний аналіз крові;
- загальний аналіз сечі;
- аналіз калу на яйця гельмінтів (глистів).
Діти, які йдуть в перший клас, додатково мають здати аналіз крові на цукор. За наказом 2010 року, подібні аналізи можуть призначатися дітям 10-11, 15-17 (хлопці) та 15-17 років (дівчата). У віці 15-17 років також радять пройти флюорографію.
Адже сучасні діти багато користуються гаджетами, що може негативно вплинути на їхній зір.
"Загалом батьки та діти частіше звертаються до педіатра, ніж раз на рік. Адже малеча часто хворіє або потребує довідки для школи, гуртків чи літніх таборів. Тож потреба профілактичного огляду у дітей зазвичай завжди закривається, на відміну від дорослих", – підсумовує Марія.
Вакцинація дітей
В Україні щеплення діляться на дві категорії: обовʼязкові та рекомендовані. Перші включені в календар профілактичних щеплень. Туди входять вакцинації проти:
- гепатиту B (три дози) – перша доба життя, два місяці, шість місяців;
- туберкульозу (одна доза) – третя-п'ята доба життя;
- кору, паротиту, краснухи (дві дози) – в один, шість років;
- дифтерії та правця (шість доз + кожні 10 років у дорослому віці) – 2, 4, 6 місяців; 1, 5, 6, 16 років;
- кашлюка (чотири дози) – 2, 4, 6 місяців; півтора року;
- поліомієліту (шість доз) – 2, 4, 6 місяців; 1, 5, 6, 14 років;
- хіб-інфекції (три дози) – 2, 4 місяці; 1 рік.
Вони безкоштовні та робляться педіатром. До рекомендованих (платних) вакцин входять:
- Проти ротавірусу – до 24-32-го тижнів життя, залежно від вакцини. Марія наголошує: діти до одного року дуже складно переносять зараження цим вірусом (блювання, діарея, висока температура). Тож батькам слід не ігнорувати цю вакцину.
- Проти пневмокока (бактерія, що провокує отити, синусит, пневмонію і навіть сепсис) – з двох місяців. Кількість доз залежить від віку дитини. Наприклад, немовлятам 2-11 місяців роблять три дози, дітям 1 рік – 1 рік і 11 місяців – дві дози; з двох років – одну.
- Проти менінгокока (захист від запалення мозкових оболонок, які покривають головний і спинний мозок) – з двох або дев'яти місяців, залежно від виду вакцини.
- Проти вітряної віспи.
"Імунітет не стає стійкішим, якщо дитина перехворіла на вітряну віспу. Після двох доз вакцини дитина на 98-99% захищена від хвороби, а у разі 1-2% зараження перенесе її у легкій формі. Тож краще вакцинуватися!" – радить педіатр.
- Проти гепатиту А – дві дози з інтервалом у шість місяців.
- Проти вірусу папіломи людини – і хлопцям, і дівчатам з дев'яти років.
- Проти грипу – першу вакцинацію можна провести вже з шести місяців. До дев'яти років колють дві дози з інтервалом в один місяць. Всі наступні роки після дев'яти років – одна доза.
- Проти COVID-19 – з п'яти років.
Медичний огляд дорослих
На відміну від дітей, дорослі зазвичай звертаються до лікарів, коли симптоми значно псують їм якість життя. Натомість профілактичний щорічний огляд, принаймні у сімейного лікаря, допоможе вчасно виявити чи зупинити розвиток хвороб, які з віком можуть проявлятися сильніше.
Анастасія Михайловська
За словами Анастасії, кожна людина з 18 років (незалежно від статі та віку) має проходити базовий первинний скринінг:
- перевірка зросту, ваги та окружності талії;
- вимірювання артеріального тиску;
- загальний аналіз крові;
- загальний аналіз сечі;
- перевірка рівня холестерину;
- перевірка рівня глюкози в крові;
- флюорографія;
- аналіз на вірусні інфекції: гепатити, ВІЛ, сифіліс.
Все це допоможе вчасно виявити збій в організмі. Наприклад, низький гемоглобін (покаже аналіз крові) може свідчити про потребу перевірити шлунок. Скринінг на рівень глюкози допоможе розпізнати переддіабет. А перевірка зросту, ваги та окружності талії вкаже на ожиріння, що підвищує ризик інших хвороб, як-от серцево-судинні.
"Часто молоді люди ігнорують вимірювання тиску, але даремно. Адже навіть у 18-20+ років бувають приховані артеріальні гіпертензії, наприклад, як наслідок хронічного захворювання нирок або щитоподібної залози", – стверджує сімейна лікарка.
Дорослі віком 18-39 років
Окрім первинного огляду, в цьому віці слід раз на рік проходити чекап в офтальмолога та стоматолога. Навіть якщо зір та зуби вас не турбують!
"Наприклад, людина може не помітити, що через постійний головний біль погіршився зір. А карієс може збільшувати частоту ГРВІ. Адже хронічне запалення в ротовій порожнині знижує місцевий імунітет. На запалену слизову легше "чіпляються" віруси", – додає Анастасія.
Це допоможе виключити ризик інфекційних захворювань, які передаються статевим шляхом, а також ризик онкології.
"Усі інші огляди у профільних лікарів – справа індивідуальна і можуть призначатися сімейним лікарем за особливої потреби (скарги або наявність хронічних хвороб). Наприклад, у людини діагностований предіабет. Сімейний лікар пропише модифікацію способу життя та за потреби – деякі препарати. Також додатково може направити до ендокринолога", – запевняє лікарка.
Дорослі віком 40-55 років
До первинного, офтальмологічного та стоматологічного оглядів додаються онкологічні скринінги. Важливо проговорити з сімейним лікарем історію хвороб батьків, братів/сестер та бабусь/дідусів.
Окрім базового первинного скринінгу, рекомендованими є:
- колоноскопія – для вчасного виявлення раку кишківника;
- мамографія (для жінок) – для виявлення раку молочної залози;
- скринінг шийки матки (для жінок) – для виявлення відповідної онкології;
- перевірка на вірус папіломи людини (для жінок);
- аналіз на онкомаркер простат-специфічного антигена (ПСА) – виявлення раку передміхурової залози у чоловіків.
"Усі інші огляди та скринінги залежать від наявності хронічних захворювань, про які людина в такому віці вже знає. З власної практики можу сказати, що зазвичай люди 40-55 років потребують окремого регулярного чекапу у кардіолога", – додає сімейна лікарка.
Дорослі віком 55+
Весь багаж оглядів та скринінгів, які мали попередні вікові групи, переходить і в цю. Однак аналізи на рівень холестерину та цукру можуть стати частішими, ніж раз на рік, у разі виникнення потреби.
"Загалом в такому віці кількість оглядів у лікарів збільшується не з метою профілактики, а через наявні захворювання та симптоми. Якщо проблем немає, то профілактичні огляди залишаються рекомендованими раз на рік", – підсумовує Анастасія.
Вакцинація дорослих
Як і дітям, дорослим також рекомендують вакцинуватися проти певних хвороб:
- дифтерії та правця – раз на 10 років з 16-річного віку. Якщо ви не знаєте, чи вакцинували вас у підлітковому віці, зробіть повторну вакцинацію;
- гепатиту А – одна доза, яка дає довічний імунітет. Але якщо вам робили таке щеплення в дитинстві, то повторно робити не потрібно;
- гепатиту В (три дози), якщо вам понад 20 років. Адже людям, народженим після 2001 року, це щеплення робили в пологовому;
- вітряної віспи (дві дози), якщо ви не хворіли або перебуваєте в групі підвищеного ризику (вчителі, лікарі, вихователі в садочку);
- кір, краснуха, паротит (дві дози), якщо не вакцинували в дитинстві. Особливо важливо зробити це щеплення жінкам, які планують вагітність;
- пневмококу (одна доза);
- менінгококу (одна доза);
- вірусу папіломи людини – і жінкам, і чоловікам;
- грипу – раз на рік, бажано в період жовтень-листопад;
- COVID-19.
Вакцини проти дифтерії-правця, гепатитів, корі, краснухи та паротиту, а також COVID-19 проводять безкоштовно в українських поліклініках. Усі інші вакцини слід купувати в аптеках. Щеплення робить сімейний лікар.