Зміст:
  1. Психологічні бар'єри, які блокують фінансовий успіх
  2. Як розпізнати та подолати страх перед фінансовими ризиками
  3. Як "заткнути" внутрішнього критика
  4. Як не скласти руки перед труднощами
  5. Практичні поради

Здається, все робите правильно: ставите цілі, працюєте, плануєте… Але щось тримає на місці, і бажаний фінансовий успіх не приходить. Знайомо? Часто проблема не в зовнішніх обставинах, а у внутрішніх бар’єрах — таких як страх невдачі, синдром самозванця або перфекціонізм.

Як розпізнати ці бар’єри та подолати їх, спеціально для LIGA.Life розповідає психологиня Олена Шершньова.

Фото: психологиня Олена Шершньова
Фото: психологиня Олена Шершньова

Психологічні бар'єри, які блокують фінансовий успіх

— Коли у людини є блоки, що заважають досягати фінансових цілей, вона це відчуває. Таку ситуацію варто досліджувати індивідуально, адже в кожного ці блоки свої. Проте, якщо говорити про найпоширеніші, то це:

  • Страх невдачі – коли ми просто не маємо інструментів і не знаємо, як емоційно витримати можливу поразку.
  • Синдром самозванця – коли нам здається, що ми не настільки професійні, як про нас думають інші.
  • Синдром відмінника – коли ми усвідомлюємо, що від нас багато очікують, і в результаті обираємо нічого не робити, аби тільки не розчарувати оточення.
  • Перфекціонізм – коли, боячись зробити щось неідеально, ми вирішуємо не робити взагалі.

Усі ці блоки можна й варто пропрацьовувати — в ідеалі у терапії, але й самостійна робота над собою теж буде краще, ніж бездіяльність. Головне – бачити перед собою мету.

На думку психологині Олени Шершньової, ціль має бути в проактивності.

Один із секретів успіху, зокрема фінансового, – це здатність діяти сміливо, нестандартно, виходити за рамки.

Фото: freepik.com
Фото: freepik.com

Як розпізнати та подолати страх перед фінансовими ризиками

Свої страхи, зокрема фінансові, можна й варто досліджувати самостійно, а не лише з психотерапевтом. Якщо ви хочете зробити це прямо зараз, спробуйте таку вправу, радить психологиня:

— Візьміть аркуш паперу та запишіть усе, що вам спадає на думку, коли чуєте слова "гроші" та "фінанси". Нехай це будуть епітети, концепції, прислів'я, приказки, крилаті вислови. Пишіть без роздумів – просто виплесніть на папір усе, що підказує ваша підсвідомість.

Зрештою ви отримаєте список, який покаже, де можуть ховатися ваші фінансові блоки. Наприклад, якщо серед записаного є такі фрази, як "Багато грошей – багато турбот", "Не в грошах щастя" або "Багаті люди – завжди злодії", стає очевидним, що ваше підсвідоме сприйняття фінансів пов’язане з негативними установками. Навряд чи вам хочеться жити з постійними клопотами чи асоціювати себе з поганими людьми.

Щоб досягти фінансового успіху, варто пропрацювати ці переконання: розвінчати їхню істинність, замінити на позитивні та відпустити їх.

Фото: freepik.com
Фото: freepik.com

Як "заткнути" внутрішнього критика

Для того, щоб побороти внутрішнього критика, навчіться йому протистояти: відстежуйте критичні думки, які виникають у вашій свідомості, і давайте їм контраргументи, каже Олена Шершньова. Вперше це можна зробити на папері: запишіть негативні думки та дайте відповідь на них логічними спростуваннями. Згодом цей процес перейде у внутрішній діалог:

— Наприклад, ви ловите себе на думці: "Навіщо я так зробив? Це було неправильно, нерозумно…"

Ваш контраргумент: "Стоп. Я так зробив, тому що це був мій вибір. Він був доцільний у той момент, і я маю право так чинити. Я розумна людина, і мій вибір завжди правильний для мене."

Відмовляйте внутрішньому критику так, як би ви заступалися за найкращого друга.

Ви можете це робити, навіть, жорстко і нецензурно. Головне, щоб це було переконливо і в результаті ви залишилися з відчуттям самосхвалення і внутрішньої самоповаги.

Після деякого часу практикування ви вже "на автоматі" зможете протистояти внутрішньому критику й не зважати на його зауваження, — пояснює експертка.

Фото: freepik.com
Фото: freepik.com

Як не скласти руки перед труднощами

Щоб не здаватися перед труднощами й рухатися вперед, важливо мати мотивацію. Потрібно чітко розуміти: для чого я це роблю?

Ви можете уявляти свою ціль, візуалізувати її, проговорювати або прописувати. Головне – мати чітку мотивацію та знати, куди й навіщо ви рухаєтеся.

Також важливо розуміти і відчувати, що невдачі вас не руйнують, наголошує Олена Шершньова:

— Навпаки, можете взяти собі таку потужну концепцію, що невдачі роблять вас сильнішим, загартовують. Це вже на ваш розсуд, але головне — точно усвідомлювати, що невдачі не руйнують та знати, як ви можете відновитися після них (маєте свої інструменти відновлення, як-от відпочинок, психотерапія, спорт, фізична активність тощо).

Коли ви знаєте, що невдача не зіб'є вас із ніг, а лише підштовхне вперед, ви зможете встояти та рухатися далі.

Фото: freepik.com

Практичні поради

Аби досягати своїх фінансових цілей, важливо пропрацювати негативні установки щодо грошей, дослідити, які ще можуть бути блоки, і, за потреби, звернутися до психотерапевта. Це, мабуть, перший крок, каже психологиня:

— Окрім цього, я дуже рекомендую мати перед очима приклади людей, які були проактивними, діяли рішуче, нестандартно, виходили за рамки й досягли фінансового успіху. Це можуть бути відомі успішні люди, за біографіями яких ви маєте можливість спостерігати.

Також пам’ятайте, що нас формує середовище.

Якщо ви будете намагатися все робити самотужки, то це займе набагато більше часу, адже, як відомо, "один у полі не воїн".

А якщо у вашому оточенні вже будуть люди, до яких ви зможете прислухатися, які можуть ділитися з вами досвідом та будуть розвивати вас навіть самим перебуванням поруч, то це буде саме той рецепт успіху для тих, хто хоче фінансово зростати, розвиватися і крокувати вперед.