Стрес – один з факторів, який впливає на рівень чоловічого гормону тестостерону. За словами Ігоря Чорнокульського, лікаря уролога-андролога та кандидата медичних наук, в період повномасштабної війни у чоловіків спостерігається повільне падіння тестостерону. Ймовірно, це пов’язано з постійним стресом та недосипанням.
В інтерв’ю для LIGA.Life лікар пояснив, коли слід перевірити рівень гормону, якими є ознаки зниженого та підвищеного тестостерону та чому безконтрольне використання його синтетичних аналогів для нарощування м’язової маси – невдала ідея.
Якщо коротко: тестостерон – гормон, який робить чоловіка відмінним від жінки. Його діяльність починається ще в лоні матері (під час внутрішньоутробного розвитку).
Так, до 40 днів вагітності ембріони обох статей розвиваються і виглядають однаково. Згодом завдяки дії невеликої кількості тестостерону починають формуватися чоловічі статеві органи, пояснює лікар.
Член та яєчка – первинні статеві ознаки, за якими визначають стать у пологовому будинку. Однак у 8-12 років у хлопчиків починається статеве дозрівання та розвиток вторинних статевих ознак – ріст волосся на тілі та обличчі, грубшання голосу, нарощення м’язів, вироблення сперми тощо. Усе це також – результат роботи тестостерону.
"Так званий "тестостерононасичений чоловік" – це кремезна людина невеликого зросту, з великою кількістю волосся на тілі, але лисою головою. В молодому віці тестостерон забезпечує набір м’язової маси, але "перекачані мʼязи" – результат не природного рівня гормону, а синтетичного. Його вводять в тіло додатково", – пояснює Ігор.
Але звідки береться тестостерон? Синтезується з холестерину у яєчках під впливом лютеїнізуючого гормону, а також у корі наднирників.
Холестерин часто звинувачують у шкоді судинам, серцю, мозку, печінці та навіть кишківнику. Тому радять обмежити його джерела – червоне м’ясо, яйця, масло, солодощі, маргариновмісні продукти, смажені страви тощо. Однак насправді наш організм виробляє більше холестерину, ніж отримує з їжі.
Тоді можна припустити: чим вищий холестерин, тим вищий рівень тестостерону? Не зовсім так.
"Провели експеримент за участі 20 чоловіків-вегетаріанців та 20 м'ясоїдів приблизно одного віку. Виявилося, що споживання тваринних жирів ніяк не впливає на рівень чоловічого гормону. Відтак, залежність між рівнями холестерину, який потрапляє в організм з їжею, та тестостерону не доведена", – розповідає уролог-андролог.
Як вже згадували на початку статті, на зниження тестостерону може впливати стрес, але це не єдиний винуватець. Неприродне зниження рівня гормону може виникати через:
"У такому разі лікар може призначити замісну терапію тестостероном. Її мета – вирівняти рівень гормону до фізіологічної норми", – пояснює Ігор.
"18-22 роки – піковий вік для вироблення чоловічого статевого гормону. У цей час хлопці відчувають його максимальні прояви: набір м’язової маси, підвищене сексуальне бажання. Але після 22 років його рівень щороку знижується на 1%", – пояснює експерт.
У середньому в 45-55 років чоловіки переживають клімакс – критичне падіння тестостерону. Серед ознак:
Також, за словами лікаря, через гормональні зміни можуть проявитися інші проблеми, зокрема загострення хронічних захворювань (таких як простатит) та гіперплазія передміхурової залози (доброякісна пухлина) або рак цього органу. За статистикою, це одна з найпоширеніших онкологій у чоловіків.
Для профілактики та раннього виявлення цих хвороб чоловікам після 40 років слід проходити щорічний чекап в уролога.
Так, але це рідкісне явище, каже лікар. На це може впливати декілька факторів:
Також трапляється аномально високий рівень тестостерону. Зазвичай він виникає у спортсменів, які вводять в організм високі дози анаболічних стероїдів, тестостерону або споріднених гормонів для нарощування м’язової маси. Але у результаті таке зловживання може призвести до неприємних наслідків:
"Неконтрольоване застосування тестостерону також може призвести до підвищення рівня жіночих статевих гормонів в організмі чоловіка. Про це слід пам’ятати перед прийомом великої дози синтетичного гормону", – додає лікар.
Є декілька сигналів в організмі, які вказують на потребу звернення до уролога та перевірки рівня гормону:
Ймовірно, лікар вам призначить здати аналіз на рівень тестостерону. Його слід робити зранку та натще. Адже протягом дня рівень гормону природно зменшується. Пік припадає на ранок.
Коментарі