У травні 2023 року Росія здійснила понад 20 атак лише на Київ. Більшість з них відбувались вночі. Повітряна тривога та вибухи серед ночі й далі порушують сон українців і в червні.
LIGA.Life розпитала кандидатку біологічних наук та співавторку книг "Коли я нарешті висплюсь?" і "Пригоди клітин" Ольгу Маслову про те, як можна налагодити сон в період нічних обстрілів.
Не слід плутати проблеми зі сном під час обстрілів та безсоння, наголошує експертка.
"Безсоння – стан, коли людина не може спати, попри всі сприятливі для цього умови. Чи є сприятливими для сну умовами прольоти різних об’єктів над нами? Вважаю, що ні, – каже Ольга і додає, – поки в нас є психічно хворий сусід та голосна фізична небезпека, то очікувати від організму, що він буде спокійно спати, було б не дуже добре і навіть небезпечно".
Більшість порад про гігієну сну важко або й неможливо було виконати в умовах травневого Києва. Однак знизити шкоду безсонних ночей все ж можна. Біологиня радить:
"Відчуваєте потребу у жуванні кожної нічної тривоги – зверніть увагу і спробуйте позбутись такої звички, бо може призвести до системних метаболічних проблем ще й у парі з неякісним сном", – радить біологиня.
На своєму YouTube-каналі "Наукпопіл" Ольга поділилась технікою, яка допоможе заснути за сприятливих умов. Тобто якщо ви вже дотримались всіх порад гігієни сну, а саме:
Лежите у ліжку 20 хв і не можете заснути? Дотримуйтесь цих кроків:
"Зробили, але не заснули? Не накручуйте себе та не тягніться за телефоном. Слід розуміти, що після стресу від нічних обстрілів та прокидання через вибухи, швидке засинання може бути недоступним. Тому що так ви кидаєте світловий сигнал на сітківку. Просто лежіть і концентруйтесь на техніці. Якщо минула 1 год, і це починає дратувати, встаньте і почніть щось робити, не вмикаючи яскраве світло. Від зворотної дії мозок також може увімкнути засинання", – пояснює Ольга.
Навіть якщо ви не заснули цієї ночі, техніка релаксації принесе більше користі, ніж безперервне гортання соцмереж. Так ваш мозок хоч трохи буде отримувати відпочинок. Виняток – хронічне безсоння, коли ви, наприклад, не спите вже тиждень. У такому разі слід звернутися до консультанта зі сну чи лікаря.
Коментарі