Що почитати: 5 книжок про ментальне здоров’я, стрес та емоції
Колаж: Валентина Поліщук/LIGA.net

Насилля, стреси, психотравми, депресивні стани, емоційний інтелект – це те, з чим доводиться зіштовхуватися сучасній людині. Чому ми не маємо ігнорувати погане самопочуття? Як реалізуватися, коли все набридло, та навіщо відкривати силу емоцій?

На всі ці запитання можуть відповісти книги про ментальне здоров'я від українських видавництв. Розповідаємо про п'ять з них детальніше.

Що з тобою сталося. Про травму, психологічну стійкість і зцілення. Як зрозуміти своє минуле

Автори: Брюс Д. Перрі, Опра Вінфрі.

Видавництво: Vivat.

Опис: Ще 50 років тому фізичне покарання дітей вважалося цілком прийнятним. Тому Опру Вінфрі били з найменшого приводу: розлита вода, розбита склянка, невміння мовчати тощо. Та чи думав хтось тоді, що таке виховання негативно впливає на формування особистості дитини?

У майбутньому вже доросла людина не вмітиме казати "ні", відстоювати власну точку зору, будувати тривалі, стабільні стосунки, відчувати свою цінність, екологічно виражати емоції. 

Опрі знадобилася половина свідомого життя, щоб "стати капітаном власної душі й володаркою своєї долі". У цій книжці, написаній у форматі діалогу, зірка американських медіа та доктор медичних наук, дитячий психіатр, нейронауковець Брюс Д. Перрі обговорюють вплив батьків на життя дітей.

Поступово травмованому читачеві повертається відчуття нормальності, повноцінності, свободи. Бо крізь призму науки та життєвого досвіду героїв шоу Опри та пацієнтів Перрі він вчиться розуміти своє минуле і створювати майбутнє без обмежень.

Що почитати: 5 книжок про ментальне здоров’я, стрес та емоції
Що сталося з тобою. Фото: Vivat

Припини це. Як розпізнати насильство та протидіяти йому

Автор: Спартак Суббота.

Видавництво: Віхола.

Опис: Якщо чоловік б’є жінку, він вчиняє відносно неї фізичне насильство. А якщо він забороняє їй працювати, носити короткі сукні й ревнує? Дехто скаже, що такий чоловік дбає про свою жінку і по-справжньому її кохає. Але насправді він демонструє домінантну поведінку, вчиняючи психологічне насильство. Бо обмежує свободу дії цієї жінки та перекладає на неї відповідальність за свою низьку самооцінку (ревнощі). 

У цій книжці український психотерапевт Спартак Суббота розповідає про різні види насильства – фізичне, психологічне, педагогічне, економічне, сексуальне, його форми та ознаки. Завдяки цьому ви зможете зрозуміти, чи не чинять насильство відносно вас та чи не чините ви насильство відносно інших людей. Це допоможе "мінімізувати прояв такого деструктивного людського впливу".   

Що почитати: 5 книжок про ментальне здоров’я, стрес та емоції
Припини це. Фото: Віхола

Бути окей. Що важливо знати про психічне здоров’я

Автор: Дарка Озерна.

Видавництво: Yakaboo Publishing.

Опис: Можливо, ви чули фразу на кшталт: "У мене немає часу на депресію". Мовляв, коли людина зайнята роботою, їй ніколи "страждати фігнею". Але насправді клінічна депресія розвивається не через брак чи надлишок роботи, вона немає нічого спільного з сезонною хандрою і не є чимось таким, чого варто соромитися. Ми ж не соромимося хронічного гастриту чи ГРВІ.

У своїй книжці Дарка Озерна, біологиня та спеціалістка з генетики і біохімії, детально описує депресію, сезонне афективне порушення, анорексію, булімію, підвищену тривожність, посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) тощо. Дає читачеві базову інформацію, яка допоможе позбутися стереотипів щодо ментального здоров’я, та зрозуміти, чи все з ним гаразд.

Що почитати: 5 книжок про ментальне здоров’я, стрес та емоції
Бути окей. Фото: Yakaboo Publishing

Дозвіл на почуття. Відкрийте силу емоцій, щоб підкорити нові вершини

Автор: Марк Брекетт.

Видавництво: Vivat.

Опис: Стосунки – один з найважливіших аспектів життя. Одночасно ми перебуваємо в багатьох стосунках: з дітьми, батьками, близькими друзями, водієм на сусідній смузі, нашим керівником чи колегами. А відтак, "щомиті наш настрій передається в надісланих сигналах".

Якщо людина має піднесений настрій, охоче спілкується з іншими, дискутує, встановлює нові зв’язки. Якщо людині кепсько, вона дистанціюється, мінімізує соціальні зв’язки, зосереджуючись на власних думках і переживаннях, зривається на близьких, драматизує. 

Прочитавши цю книжку, навчитеся розпізнавати, розрізняти, маркувати, правильно виражати та регулювати свої емоції, підтримувати емоційний баланс. Будувати здорові стосунки з іншими людьми, але передусім – з собою, послуговуючись авторським підходом психолога-дослідника Марка Брекетта – ЛІДЕР (RULER). 

Що почитати: 5 книжок про ментальне здоров’я, стрес та емоції
Дозвіл на почуття. Фото: Vivat

Усе замахало. Але надія є

Автор: Марк Менсон.

Видавництво: Наш Формат.

Опис: Ледь не щодня у світі з’являються нові прилади, теорії, правила, покликані покращувати і спрощувати життя сучасної людини. Але чомусь ми досі почуваємося нещасними, нереалізованими та самотніми.

Чого нам бракує? Мотивації, стресостійкості, надії? Усього цього й нічого водночас, бо насправді нам потрібно навчитися дотримуватися золотої середини: не сильно надіятися на когось або на щось і не впадати у розпач.

Страждайте за правильні речі, які ви готові відстоювати до кінця, але не перетворюйте життя на страждання. Стресуйте, коли цей стрес виправданий, – важливий для вас публічний виступ, нова робота, переїзд в іншу країну абощо. Але не перебувайте постійно у хронічному стресі, бо довго не проживете.  

Крізь призму психології, філософії та історії автор допоможе вам вижити і реалізуватися у світі, де ми прокидаємося вже замаханими. 

Що почитати: 5 книжок про ментальне здоров’я, стрес та емоції
Усе замахало, але надія є. Фото: Наш Формат

Тетяна Крисюк для LIGA.Life