Стиснуті кулаки та щелепи. Чому гнів – небезпечна емоція. Як з ним справлятися
Гнів – це сильна емоція, яка характеризується стресом, розчаруванням та роздратуванням. Кожна людина час від часу відчуває гнів. Це цілком нормальна реакція на складні життєві ситуації.
Цікаво про здоровий спосіб життя на YouTube-каналі LIGA Life
Гнів стає проблемою лише тоді, коли він проявляється надмірно і починає впливати на самопочуття та на спілкування з людьми.
Він може мати різну інтенсивність, від легкої дратівливості до люті. Коли людина сердиться в організмі відбуваються біологічні зміни, а саме:
- підвищення рівня енергії;
- підвищення артеріального тиску;
- збільшення рівня гормонів: адреналіну і норадреналіну;
- підвищення температури тіла;
- надмірна напруга м’язів.
Також змінюються зовнішні характеристики:
- підвищений голос;
- стиснуті кулаки та щелепи;
- тремтіння;
- прискорене серцебиття;
- надмірна пітливість.
Коли ви втрачаєте контроль над гнівом, це може завдати шкоди як емоційному, так і фізичному здоров’ю.
Якщо це відбувається занадто часто, то може призвести до: високого кров'яного тиску, депресії, тривоги, безсоння, зловживання психоактивними речовинами, виразки шлунку, захворювань кишківника та діабету 2-го типу.
Причини виникнення гніву
Гнів проявляється, коли людина відчуває біль, стає учасником конфлікту чи отримує погрози.
Іноді вона використовує гнів, щоб замінити інші неприємні емоції, наприклад, біль, страх, самотність. У цих випадках гнів стає вторинною емоцією.
Він також може бути реакцією на фізичний біль, почуття страху, захистом від нападу або у відповідь на розчарування.
Також є поширені тригери, які викликають цю емоцію, серед них:
- втрата роботи;
- переживання розлуки;
- невдача на роботі;
- втома;
- події, що викликали фізичні зміни у тілі (нещасний випадок, хвороба).
Гнів також може бути симптомом депресії, токсикоманії, синдрому дефіциту уваги з гіперактивністю або біполярного розладу.
Види гніву
Існує три основні типи гніву:
- Пасивно-агресивний: людина намагається придушити свій гнів, щоб уникнути боротьби з ним. Проявляється у вигляді сарказму, несвідомої шкоди іншим та саботуванні.
- Напористий: контрольоване керування гнівом. Людина спокійно слухає та розмовляє з іншою стороною конфлікту, щоб розв'язати його.
- Відкрито-агресивний: фізична (удар) та словесна агресія (крик). Мета такого гніву – заподіяти шкоду людині, на яку він спрямований.
Гнів також можна виразити вербальним та невербальним способом. Вони не виключають один одного. Часто можна побачити їхнє поєднання.
- Вербально. Людина виражає свій гнів усно, підвищуючи голос. Слова можуть бути образливими.
- Невербально. Похмуре обличчя, стиснуті щелепи та кулак. Людина також може завдати фізичної шкоди собі або іншим.
Способи боротьби
Коли людина дозволяє гніву взяти під контроль життя, це може вплинути на роботу, стосунки з іншими та самопочуття. Якщо вам важко стримувати свій гнів, експерти VeryWellMind радять:
- Визначте причину. Це може бути інша емоція (страх чи самотність), сварка з коханою людиною, неприємні думки. Головне – чітко проговорити, що вас турбує.
- Медитація допомагає контролювати емоції. Ви можете почати з простих практик, наприклад, виконати глибокі дихальні вправи. Коли ви зіткнулися з ситуацією, яка викликає у вас гнів, зачекайте секунду, перш ніж реагувати. Ви можете зробити кілька глибоких вдихів, щоб заспокоїтися, або спробувати порахувати, поки не відчуєте, що вам стало спокійніше.
- Спорт. Рухливість корисна не тільки для вашого фізичного здоров’я, але й для психічного. Це також спосіб направити емоції у корисну та продуктивну активність. Наприклад, плавання та швидкий біг добре допомагають вгамувати емоції.
- Не приховуйте емоції: висловлювання гніву в момент, коли ви його відчуваєте, – найздоровіший спосіб його пережити. Накопичення негативу може спричинити агресивнішу реакцію.
- Уникайте тригерів: якщо у вас часто виникає відчуття гніву під час розмови з конкретною людиною або на певну тему, спробуйте їх уникати. Хоча б до тих пір, поки не навчитесь контролювати гнів.
Навчитися справлятися зі своїм гнівом – це навичка, яку можна засвоїти.
Важливо пам’ятати, що правильне вираження гніву – це здорова емоція. У деяких випадках це допоможе уникнути небезпечної ситуації та додаткового стресу.
Читайте також:
- Дихайте та займайтесь спортом. Як позбутися нав'язливих думок та негативних емоцій
- Що можна та не можна їсти, коли відчуваєте стрес – поради дієтологів
- Опанувати емоції, стрес і вигорання. Як з цим справляється психотерапевтка Марта Приріз
Підписуйтесь на LIGA.Life в Telegram: тільки корисна інформація для українських родин