Продукти, які потрібно додати до раціону в 30 років, щоб забезпечити здорове старіння до 70 років
Ілюстративне фото: Freepik

Команда експертів під керівництвом науковців із Школи громадського здоров’я імені Т. Г. Чана Гарвардського університету з’ясувала, які продукти варто додати до свого раціону, щоб дожити до 70 років без хронічних захворювань. За 30 років дослідження вчені стежили за понад 100 000 американців у віці 40, 50 і 60 років.

Виявилося, що здорове харчування збільшує ймовірність здорового старіння, навіть враховуючи інші фактори способу життя, як-от фізактивність і куріння. Про це повідомляє Nature Medicine.

Щоб визначити вплив харчування на старіння, дослідники спостерігали за звичками й результатами здоров'я, про які учасники самі повідомляли. Зокрема, і харчовими звичками. Дослідження охопило 30-річний період до досягнення учасниками 70-річного віку. За цей час вони регулярно та детально документували своє харчування, пише CNN.

За цими результатами дослідники класифікували споживання їжі, вимірюючи, наскільки раціон схожий до восьми типів дієт. Більша відповідність до однієї з дієт – більша ймовірність досягти того, що науковці визначили як здорове старіння – дожити до 70 років без хронічних захворювань, таких як діабет, гіпертонія чи серцеві захворювання, а також без когнітивних, фізичних чи психічних порушень.

У кінці дослідження виявилося, що приблизно 9,3% (9 771 з 105 015 осіб) досягли здорового старіння.

Що більше учасники додавали до свого раціону фрукти, овочі, цілозернові продукти, горіхи, бобові, ненасичені жири та знежирені молочні продукти, то більше це сприяло здоровому старінню. Натомість раціон, що містив більшу кількість трансжирів, натрію, газованих напоїв, червоного та обробленого м'яса, асоціювався з меншими шансами на здорове старіння.

"Учасники дослідження не були послідовниками якоїсь конкретної дієти. Вони просто повідомляли про своє харчування, а дослідники визначили, наскільки їхні звички відповідають певним харчовим моделям", – каже експертка з питань здоров’я, докторка Ліна Вен, яка раніше обіймала посаду комісарки охорони здоров’я міста Балтімор.

Ці вісім дієт передбачали:

  • Альтернативний індекс здорового харчування (AHEI),

  • Альтернативний середземноморський індекс (aMED),

  • Дієтичні підходи до зупинки гіпертонії (DASH),

  • Середземноморська інтервенція DASH щодо нейродегенеративної затримки (MIND),

  • Здорова рослинна дієта (hPDI),

  • Планетарний індекс здорової дієти (PHDI),

  • Емпірична дієта у разі запалення (EDIP),

  • Емпіричний індекс дієти у разі гіперінсулінемії (EDIH).