Зміст:
 1. Як між собою повʼязані спека та здоровʼя мозку
 2. Чому мозок чутливий до змін температури
 3. Як захистити мозок в період спеки

Всесвітня метеорологічна організація ООН назвала 3-10 липня 2023 року найспекотнішим тижнем за всю історію спостереження. Тоді ж припустили, що цей липень матиме найвищу глобальну температуру за 120 000 років. 

Долучайтесь до нас на Facebook та беріть участь в дискусіях

Сьогодні ж, 28 серпня, температура в Україні досягла 37°C. Цю спеку відчуває не тільки шкіра людини, але й мозок! За словами доктора медичних наук Остіна Перлмуттера, спека може збільшити ризики проблем з психічним здоровʼям та навіть ймовірність насильницької поведінки

У своїй статті для Psychology Today експерт пояснив звʼязок між спекою та здоровʼям мозку. LIGA.Life виокремила найголовніше.

Як між собою повʼязані спека та здоровʼя мозку

Декілька науково підтверджених звʼязків:

Однак чому виникає цей звʼязок? Є декілька фізіологічних причин:

 • Спека може сприяти дисбалансу процесів окиснення та відновлення всередині клітин. Це ключовий фактор розвитку певних хвороб, зокрема мозку. Окрім того, надмірний окислювальний стрес, який пошкоджує структуру клітини, може ще й завдати шкоди захисній оболонці мозку.
 • Дослідження на тваринах довело: високі температури впливають на роботу та структуру імунної системи. Тобто спека може спровокувати запальну реакцію в тілі. Наприклад, доведено, що постраждалі від теплового удару мають надмірне запалення, яке шкодить мозку. У перспективі це може призвести до пригнічення функції серотоніну ("гормону радості").
 • Клітини мозку мають ретельно контролювати рівень нейромедіатора глутамату. Це важливо для підтримки здорового балансу між активацією та дезактивацією нейронів. Високі температури можуть навпаки провокувати надлишок глутамату, доводять дослідження. Результат – розвиток ексайтотоксичності – процесу, який призводить до пошкодження та загибелі нервових клітин.

Читайте також: Операційний директор мозку. Як гіпоталамус впливає на нервову та ендокринну системи

Чому мозок чутливий до змін температури

Людина може регулювати внутрішню температуру тіла. Зазвичай вона залишається стабільною (близько 36-37°C). На відміну від ігуан та змій, у яких внутрішня температура тіла підвищується/падає разом з зовнішньою, ми можемо підтримувати працездатність тіла та мозку незалежно від погоди та коливань тепла/холоду. 

У відповідь на високі температури наші тіла мають два основні механізми:

 • збільшення припливу крові до шкіри. Наближаючись до навколишнього середовища, шкіра розсіює внутрішнє тепло. Щось подібне відбувається, коли дмухаєте на горнятко гарячої кави;
 • потовиділення. Коли піт потрапляє на шкіру, вода випаровується, створюючи ефект охолодження. 

Коли й ці процеси перевантажуються, то надлишок тепла накопичується і мозок може постраждати. Адже система терморегуляції тіла людини розташована саме там, а точніше в гіпоталамусі. Це наш "внутрішній термостат". 

Однак інколи він не витримує надмірного навантаження. Наприклад, коли людина довго перебуває під впливом надмірної спеки чи холоду. Через перенавантаження гіпоталамус може пошкодитись. 

Тобто за такою логікою сауна та баня також можуть шкодити мозку?

Не зовсім, запевняє доктор медичних наук. Дослідження доводять, що навмисний вплив високих температур може бути корисним для здоровʼя. Так одне з них за участі приблизно 14 000 дорослих довело: люди, які часто відвідують сауну, мають нижчий рівень хвороби Альцгеймера, ніж ті, хто робить це рідко. 

Річ у тім, що вплив тепла у сауні обмежений в часі і гідратація в цей спосіб заохочується. Окрім того, людина може позбутися джерела високих температур, якщо відчуває, що організм вже перевантажений. 

Як захистити мозок в період спеки

Експерт радить:

 1. Носіть вільний/легкий одяг. Це може допомогти розсіяти тепло та полегшити охолодження.
 2. Підтримуйте водний баланс і обов’язково поповнюйте запас електролітів, якщо сильно пітнієте.
 3. Уникайте високоінтенсивних активностей на свіжому повітрі, які можуть різко збільшити навантаження на тіло та мозок через спеку.
 4. Використовуйте внутрішні вентилятори та кондиціонери або знайдіть місця, де вони доступні.
 5. Зведіть до мінімуму споживання алкоголю, який може посилити зневоднення та погіршити усвідомлення симптомів, пов’язаних зі спекою.
 6. Зведіть до мінімуму додаткове тепло в приміщенні від приготування їжі, якщо це можливо.
 7. Використовуйте штори, щоб зменшити додаткове сонячне тепло.