Від стресу сивіють не всі, а сода не лікує грибок. Розвінчуємо міфи: шкіра, нігті, волосся
- Акне може розвинутись лише у підлітків
- Жирна їжа провокує акне
- Огірки можуть прибрати мішки та синці під очима
- Мішки під очима – ознака втоми та поганого сну
- Захист від сонця потрібен лише влітку
- Декоративна косметика прискорює старіння шкіри
- Вода – найкращий засіб для вмивання
- Можна вмиватися звичайним або антибактеріальним милом
- Чоловікам не потрібна доглядова косметика
- Гімнастика для обличчя прибирає зморшки
- Якщо засіб для обличчя пече, він добре працює
- Що більше води п’єте, то більш зволожена шкіра
- Людям з жирною шкірою не потрібне зволоження
- Що частіше людина стрижеться, то швидше росте волосся
- Гоління покращує густоту волосся
- Часте миття голови збільшує випадіння волосся
- Шкіра голови звикає до шампуню. Так може виникнути лупа
- Лупа – наслідок сухості голови
- Краще сушити волосся без фену
- Стрес спричиняє сиве волосся та облисіння
- Облисіння – лише чоловіча проблема
- Підвищений рівень тестостерону призводить до облисіння
- Білі плями на нігтях вказують на дефіцит кальцію
- Лампи для манікюру можуть викликати рак
- Між покриттям лаком потрібно дати нігтям "подихати"
- Вагітним не можна робити манікюр з покриттям
- Потрібно постійно видаляти кутикулу, щоб ніготь краще ріс
- Педикюр потрібен лише влітку, коли взуваємо відкрите взуття
- Зрізання куточків нігтів на нозі може зупинити їхнє вростання в шкіру
- Грибкову інфекцію можна підхопити лише влітку
- Грибкова інфекція – ознака поганої гігієни
- Миття ніг з содою допоможе позбутися інфекції
LIGA.Life розібрала з експертами найпопулярніші міфи про здоров’я шкіри, нігтів та волосся. Попередній текст стосувався їжі, фізактивності та сну. Детальніше читайте – за посиланням.
Акне може розвинутись лише у підлітків
Акне – найпоширеніше захворювання шкіри. Характеризується висипами, які з’являються через порушення сальних залоз. Найчастіше ця проблема виникає в період статевого дозрівання. Адже під впливом статевих гормонів сальні залози перепрацьовують.
"Це призводить до закорковування пор, запалення та утворення прищів, гнійників та комедонів, що є симптомами акне", – пояснює дерматологиня Катерина Бакіко.
Однак це захворювання знайоме не лише підліткам, але й немовлятам, маленьким діткам, в перед підлітковому віці, молодим людям та навіть дорослим.
Жирна їжа провокує акне
"Жирна їжа не впливає на жирність шкіри. Це поширений міф, який дерматологам постійно доводиться спростовувати", – каже лікарка.
Натомість дослідження доводять, що споживання молока та продуктів з високим глікемічним індексом (солодощі, випічка) може погіршити перебіг акне у деяких людей. Але, за словами Катерини, не всім пацієнтам з цією хворобою потрібна дієта.
Огірки можуть прибрати мішки та синці під очима
Фрукти, овочі та ягоди мають дуже слабку активність. Відтак очікуваного результату можна просто не побачити.
"Натомість косметична та дерматологічна промисловості пропонують доглядові засоби з вищою концентрацією діючих речовин. Вони дійсно можуть мати відбілювальні властивості чи знімати набряк повік. Але огірок не матиме такого ефекту", – додає лікарка.
Мішки під очима – ознака втоми та поганого сну
Не лише. Мішки та синці під очима можуть бути симптомами внутрішніх захворювань. Наприклад, проблем з нирками. Також вони можуть виникати у разі шкірних хвороб – контактного дерматиту, розацеа або в процесі старіння (грижові мішки).
Захист від сонця потрібен лише влітку
Захищатись від сонця слід і взимку, і влітку, особливо людям зі світлою шкірою, рудим волоссям, великою кількістю родимок та схильністю до сонячних опіків.
"Перед виходом на вулицю раджу наносити на відкриті ділянки шкіри сонцезахисний крем з SPF 15-25, а влітку – 50. Особливо це важливо робити взимку, коли сонце активне або багато снігу. Бо він теж може сприяти опікам", – радить експертка.
Влітку крем слід наносити не тільки на обличчя, але й вуха, шию, кисті, гомілки та інші відкриті ділянки. Також не забувайте про капелюх, сонцезахисні окуляри та відпочинок у затінку.
"Людям зі смаглявою від природи шкірою також раджу захищатись від сонця, особливо весною, восени та влітку", – додає Катерина.
Декоративна косметика прискорює старіння шкіри
Правильно підібрані косметичні засоби не сприяють старінню. Наприклад, нині більшість тональних кремів мають SPF, що є профілактикою фотостаріння (передчасного старіння шкіри під впливом ультрафіолетових променів).
"Якщо людина часто використовує важкий грим чи навіть лягає з ним спати, не змиваючи, то дійсно може виникнути подразнення чи сухість шкіри. Важливо знайти золоту середину та не пропускати процес зняття макіяжу та очищення шкіри", – наголошує Катерина.
Вода – найкращий засіб для вмивання
Залежить від віку. Наприклад, дітям зазвичай достатньо вмивання водою. Інколи можна використовувати ніжний засіб для очищення шкіри.
Проте у дорослих та підлітків сальні залози працюють продуктивніше. На шкірі збирається шкірне сало. У цьому середовищі активніше розмножуються бактерії. Тож для очищення води буде недостатньо, тому що вона не розчиняє жирні речовини. Потрібно підібрати очищувальний засіб за типом шкіри.
Можна вмиватися звичайним або антибактеріальним милом
Антибактеріальне мило слід використовувати лише за призначення лікаря. Воно доречне у догляді людей зі шкірними захворюваннями з надмірним розмноженням бактерій. У інших випадках воно не потрібне.
Щодо звичайного мила, то краще замінити його на рідкі засоби для вмивання обличчя. Вони м’якші, тому не сильно подразнюють шкіру. Проте під час війни не всі можуть обрати окремий засіб. Тож для дезінфекції шкіри звичайне мило також підійде.
Чоловікам не потрібна доглядова косметика
"Незалежно від статі, людям потрібен стандартний догляд: зволоження, захист від сонця та очищення. Це питання не краси, а здоров’я та профілактики шкірних захворювань, – каже Катерина і додає, – однак косметична індустрія часто нав’язує багато комплексів споживачам. Тому треба ставитись до догляду з розумом. Не потрібно панікувати через кожну зморшку та прищик, але треба розуміти, що з віком тіло змінюється і потребує посиленого догляду".
Гімнастика для обличчя прибирає зморшки
Важливий комплексний підхід. Бажаного ефекту можна досягти поєднуючи антивіковий догляд, захист від сонця, якісний сон, регулярний відпочинок, відвідування косметолога, гімнастика для обличчя та збалансоване харчування.
"Однак використання лише гімнастики – не панацея. Вона покращить кровообіг та лімфодренаж, але не більше", – додає лікарка.
Якщо засіб для обличчя пече, він добре працює
За словами дерматологині, є певні засоби, які можуть викликати печіння після нанесення на шкіру. Проте це зазвичай – медикаменти або кислоти. Про їхній побічний ефект лікар попереджає заздалегідь.
"Натомість якщо печіння нестерпне, змийте та зв’яжіться з дерматологом чи косметологом, щоб замінити його. Лікування має бути комфортним", – наголошує експертка.
Що більше води п’єте, то більш зволожена шкіра
Сухість шкіри може бути симптомом різних захворювань: дерматиту, цукрового діабету, порушення роботи щитоподібної залози тощо. Тобто пиття води не допоможе зволожити шкіру, якщо є внутрішні проблеми організму.
"Також важливим є стиль життя. Якщо людина вмивається милом, яке пересушує шкіру, постійно скрабує її та має сухе повітря в приміщенні, то шкіра сохне інтенсивніше. Тому слід підібрати належний догляд, харчуватись збалансовано, пити воду та слідкувати за здоров’ям", – додає лікарка.
Людям з жирною шкірою не потрібне зволоження
Жирна шкіра – результат виділення шкірного сала сальними залозами. Однак товща шкіри в цей час може бути зневодненою і потребувати зволоження. Для цього обирайте легкі зволожувальні лосьйони, флюїди та рідкі креми, які не закорковують пори і наповнюють їх водою.
"Додатково можна використовувати активні інгредієнти, які зменшуватимуть жирність шкіри та зволожуватимуть. Наприклад, ретинол, азелаїнова кислота, ніацинамід, AHA-кислоти тощо", – радить Катерина.
Що частіше людина стрижеться, то швидше росте волосся
"Волосся має свою швидкість росту, залежно від його типу та товщини, раси та віку людини. У середньому щомісяця здорове волосся росте на трішки більше ніж 1 см", – пояснює лікар-дерматолог, трихолог та спеціаліст з хірургічного відновлення волосся Кузьма Хобзей.
Цей міф виник через суб’єктивне сприйняття. Наприклад, ви підстригли каре. Через 1,5-2 місяці помітили, що волосся торкається плечей. Вам здається, що воно росте дуже швидко. Однак у вашої подруги з довгою зачіскою волосся росте з подібною швидкістю. Але через його довжину візуально зміни не такі видимі.
"Щоб дізнатися швидкість росту волосся, потрібно зголити невелику ділянку і через 48 годин виміряти довжину відрослого волосся. Так можна встановити середню швидкість росту на день та місяць", – додає експерт.
Гоління покращує густоту волосся
На густоту, як щільність росту волосся на шкірі голови, впливає генетика. Однак на густоту зачіски впливає кількість волосин та їхня товщина.
"Товщина волосини залежить від раси людини. Наприклад, у європейців волосся тонке, але його кількість велика. Натомість в азійців на 1 кв. см волосся менше, проте його товщина – більша. Тож якщо ми візьмемо в пучок волосся європейця та азійця, то візуально густота буде однаковою, але шляхи її досягнення – різні", – пояснює трихолог.
Також на густоту волосся впливає його довжина. Тому оцінювати густоту за хвостом – некоректно. Адже він охоплює волосся лише певної довжини. Наприклад, якщо зав’язати хвіст на маківці, то волосся з потилиці може не дотягнутися. Воно молоде і ще не виросло до такої довжини. Відповідно хвіст здається тоненьким, а густота волосся – бідною. Хоча товщина волосини чи щільність їхнього росту на 1 кв. см не змінилась.
Тож гоління ніяк не впливає на густоту волосся.
Часте миття голови збільшує випадіння волосся
Цей міф виник через неправильне розуміння причини та наслідку. Уявімо, що ви помили голову і побачили, що випало багато волосся. Так зробили висновок, що саме миття голови викликало випадіння. Але це неправда.
Насправді волосся на голові постійно оновлюється. Щоб старе випало, потрібен зовнішній вплив. Наприклад, розчісування, миття голови, заплітання тощо.
"Але це не означає, що вам потрібно рідше мити волосся чи розчісуватись. Адже працює феномен накопичення: умовно щодня після миття у вас випадає 100 волосин, але якщо ви не робили це тиждень, то за раз у вас випаде – 700", – пояснює трихолог.
Не бійтесь мити голову. Випадіння волосся – нормальний процес їхнього життя.
Шкіра голови звикає до шампуню. Так може виникнути лупа
"Я – прихильник підходу "не чіпай, поки працює". Шкіра може звикати до аквахімічної взаємодії та компоненту шампуню, але це не причини появи лупи. Ці міфи розпускають маркетологи, яким потрібно продати новий доглядовий засіб", – припускає Кузьма.
Якщо помітили, що під час користуванням шампунем, виникла лупа, можете замінити його на лікувальний засіб. Якщо лупа не зникає, зверніться до трихолога. Причина може ховатися не в догляді.
Лупа – наслідок сухості голови
Насправді це – симптом великої кількості станів. Зазвичай це прояв захворювання шкіри голови – себорейного дерматиту. Однак також може виникати через: алергічний контактний та атопічний дерматити, псоріаз, фолікулярний плоский лишай та фолікуліт.
"Кінець зими-початок весни – традиційний період загострення лупи. З часом вона зникне. Можна скористатись шампунем проти лупи. Однак якщо вона супроводжується запаленням шкіри, почервонінням, висипами, випадінням волосся та сильним свербежем – зверніться до лікаря", – радить Кузьма.
Краще сушити волосся без фену
Дослідження доводять зворотне: сушіння волосся природним шляхом збільшує його ламкість. Натомість фен дає спрямований струмінь повітря, який забезпечує рівномірне прилягання лусочок на поверхні волосся. Це запорука блиску та доглянутості волосся.
"До того ж волога шкіра голови – сприятливий клімат для розмноження грибка, а відповідно – розвитку себореї. Тож краще сушити волосся феном", – додає експерт.
Стрес спричиняє сиве волосся та облисіння
Не у всіх. Вирішальним фактором є генетика. Люди зі схильністю до облисіння та ранньої сивини дійсно під дією стресу спостерігатимуть ці наслідки.
"Однак якщо у людини в родині ніхто не лисіє та немає передчасної сивини, то стрес може вплинути на інші "слабкі місця", наприклад, викликати артеріальну гіпертензію чи гастрит", – пояснює лікар.
Облисіння – лише чоловіча проблема
Є багато видів втрати волосся: генетична, гормональна, за чоловічим або за жіночим типом тощо. Тобто ця проблема може виникнути в обох статей.
"У чоловіків залисини з’являються в лобно-скроневій зоні та на маківці. У жінок повна втрата волосся – рідкість. У них облисіння – це зазвичай прорідження в зоні центрального продолу (у верхній частині голови)", – пояснює Кузьма.
Підвищений рівень тестостерону призводить до облисіння
Це дуже спрощене і дещо спотворене твердження. Облисіння дійсно виникає внаслідок генетичної підвищеної чутливості волосся до чоловічого гормону, але не тестостерону, а дигідротестостерону.
"Цей гормон необов’язково має бути підвищеним, щоб виникло облисіння. У моїй практиці 95% чоловіків, які втрачають волосся, мають нормальний показник гормону. Тож прямої залежності між цими процесами немає. Гормон все ж має частку впливу, але ключовий фактор – генетика", – підсумовує трихолог.
Білі плями на нігтях вказують на дефіцит кальцію
Нігті не мають ніякого стосунку до кальцію, а тим паче до його дефіциту, стверджує Оксана Луцай, лікарка-подолог та засновниця навчального центру "School Lutsai".
Білі плями на нігтях – результат розділення чи пошкодження шарів кератину – білка, з якого складаються нігті. Наприклад, незріла клітина з ядром вийшла на видиму частину, так на нігті з’являється біла пляма. Альтернатива – виникло мікровідшарування. Туди потрапило повітря, і у результаті виник білий візерунок.
Також вони виникають внаслідок травмувань нігтів під час манікюру, обгризання або носіння дуже тісного взуття.
Лампи для манікюру можуть викликати рак
"Лампи для полімеризації нешкідливі за правильного використання. Вони мають захисний шар, який здатен вберегти шкіру від концентрованого ультрафіолетового випромінювання. Однак цей захист дійсний лише 8 000 годин. Далі лампу слід замінити", – пояснює експертка.
Людям з дуже світлою шкірою та світлочутливістю слід подбати про додаткову безпеку. Зокрема перед манікюром наносити крем з SPF-захистом, щоб мінімізувати негативний вплив незначного випромінювання.
Між покриттям лаком потрібно дати нігтям "подихати"
По-перше, нігті не вміють дихати. По-друге, покриття лаком не має руйнівного впливу на нігтьову пластину. Однак деякі люди бояться негативного впливу зняття лаку. Недарма.
"Будь-які полімерні матеріали, зокрема гель-лаки, проникають у верхню частину нігтьової пластини. Тож під час зняття лаку ми прибираємо певну частину пластини, стоншуючи її. Але панікувати не потрібно. Організм відновлює цю товщину", – пояснює подологиня.
Вагітним не можна робити манікюр з покриттям
Можна, але перед пологами потрібно обов’язково зняти покриття. Колір шкіри кінцівок та нігтів може вказати на зміни в організмі у разі гострих станів. Це допоможе лікарю швидко зреагувати. Також краще прибрати довжину нігтів, інакше вони заважатимуть встановленню оксиметру для вимірювання насичення киснем крові.
Потрібно постійно видаляти кутикулу, щоб ніготь краще ріс
"Немає зв’язку між ростом нігтя та зрізанням кутикули. Остання – це ущільнювач між шкірою пальців та нігтем. Ви можете її прибрати, але організм швидко відновить втрачене. Адже не дуже любить порожнечі. Можете прибрати кутикули з естетичних міркувань, але не перестарайтесь. Інакше в складку, яка виникне без кутикули, може легко потрапити інфекція", – радить Оксана.
Педикюр потрібен лише влітку, коли взуваємо відкрите взуття
Догляд за нігтями немає сезонності, адже це питання здоров’я, а не краси. Влітку збільшується доступ до зовнішнього подразника. Наприклад, пил на вулиці пересушує шкіру, а незафіксоване на п'яті взуття може шльопати і призводити до тріщин. Однак взимку вірогідність підхопити грибкову інфекцію не зникає. Це може відбутися вдома, в гостях чи в душі після тренування.
Зрізання куточків нігтів на нозі може зупинити їхнє вростання в шкіру
"У цьому разі діє подібний принцип, як з кутикулою. Скільки зрізали, стільки ж відросте. Це замкнене коло, яке не прибирає проблему", – стверджує подологиня.
До того ж вростання нігтя призводить до пошкодження та запалення шкіри. Тож цю проблему слід вирішувати на прийомі у подолога чи хірурга. Вони нівелюють куточки нігтя, роблять йому нову форму та працюють з пошкодженою шкірою.
Грибкову інфекцію можна підхопити лише влітку
Сезонність не має значення. Якщо імунітет організму ослаблений і на кінцівках є "вхідні ворота" для інфекції (тріщини, рани, відкриті складки), то грибка не минути. Тому за нігтями та здоров’ям шкіри стоп та рук треба слідкувати цілий рік.
Грибкова інфекція – ознака поганої гігієни
Це непряма дія. Звичайно регулярна гігієна важлива, тому що догляд за шкірою знижує ризик проникності інфекції. Однак також важливий імунітет. Наприклад, хронічні хвороби (діабет, гормональні зміни) роблять шкіру сухою, збільшуючи її проникність. Тож слід діяти в комплексі: гігієна, догляд і зміцнення імунітету.
Миття ніг з содою допоможе позбутися інфекції
"Хороші бактерії, які живуть на шкірі, захищаючи її від патогенної інфекції, люблять кисле середовище. А сода перетворює його у лужне. Цього робити не можна, адже так погані бактерії будуть процвітати, а хороші – вмирати", – пояснює лікарка.