Зміст:
  1. Що треба знати про єресь у світі "лікувальних масажів"
  2. Що треба знати про лікувальні масажі
  3. Що треба знати про нюанси масажу різних частин тіла
  4. Що треба знати про протипокази до лікувального масажу
  5. Що треба знати про баночний масаж, гідромасаж, аплікатори з голками та оздоровчі масажі 
LIGA.life продовжує регулярну рубрику, в якій, залучаючи експерта, розповідає про те, як обрати фахового лікаря й переконатися, чи не натрапили ви на поганого фахівця. Ми розглянули вже педиатра, невролога, гінеколога, стоматолога, отоларинголога, лікаря-дієтолога. Свої побажання щодо майбутніх тем залишайте у коментарях, редакція їх обов’язково розгляне.

Що треба знати про єресь у світі "лікувальних масажів"

Такої багато, каже Керестей. Масаж каменями, "вогняний масаж" (пацієнта накривають ковдрою і підпалюють її). Або масаж равликами: "Бачив ціну на нього – 1500-2000 грн. Про доказовість мова не йде, але  клієнти знаходяться".

До єресі експерт зараховує роботу різних мануальних терапевтів, які намагаються весь час "похрустіти" спиною, шиєю та іншими частинами тіла: "Це протипоказано, особливо в шийному відділі". 

Так само ніякі диски на спині вправляти не потрібно. Тому що вони не вилітають.

У Вадима Керестея, як фізичного терапевта та реабілітолога, було багато пацієнтів із важкими наслідками після так званих мануальних терапевтів, які вправляли якийсь диск на спині. 

"Бачив багато роликів, де б'ють молотками по остистих відростках хребців, "вправляють".  Так роблять як люди без медичною освіти, так і з медичною. Це дикість, яка може призвести до травмування остистих відростків, до зміщення хребців, які можуть пошкодити спинний мозок", – нарікає він. 

Експерт шкодує, що в Україні немає кримінальної відповідальності за ці "вправляння". 

Агресивні методи мануальної терапії, такі як різкі скручування, вдавлювання, чи Боже борони биття по спині різними предметами – це завжди єресь, підкреслює Вадим Керестей.

Він також нагадує, що справжній лікувальний масаж підходить для оздоровчого профілактичного ефекту. А щоб назавжди позбутися проблеми, краще виконувати терапевтичні вправи. 

"А люди, щоб нічого не робити, часто звертаються до різних недоказових ноу-хау в царині масажів. Сподіваються на "чарівну пігулку", щоб відразу подіяло. Багато тут залежить від ефекту плацебо", – вважає реабілітолог.

Яким має бути хороший лікувальний масаж і які масажі – єресь – пояснює реабілітолог
Вадим Керестей. Фото з особистого архіву героя

Що треба знати про лікувальні масажі

"Є термін "мануальна терапія" – у перекладі з латинської "манус" означає рука, а "терапія" – лікування. Масаж – це і є, в принципі, мануальна терапія", – каже кандидат наук, керівник реабілітаційного напряму медичної мережі "Адоніс", доцент кафедри фізичної реабілітації та біокінезіології університету імені Бориса Грінченка Вадим Керестей.

Водночас лікувальний масаж сам нічого не лікує, підкреслює він. Бо це лише один із різновидів фізичної терапії та реабілітації, доповнення до таких засобів, як терапевтичні вправи, лікувальна гімнастика, лікувальна фізкультура, використання переформованих фізичних чинників та доповнення до загального курсу реабілітації.

На лікувальний масаж зазвичай пацієнта скеровують. Людина, наприклад, звертається з болями до фізичного терапевта або до невролога, до хірурга або травматолога, вони проводять діагностику, і, маючи клінічну картину стану людини, за потреби призначають лікувальний масаж, розповідає Керестей.

Встановлений діагноз пацієнта важливий. Адже спеціаліст з масажу має добре володіти інформацією про стан пацієнта, щоб застосовувати масаж для усунення або зменшення проблеми, підкреслює він. 

Лікувальний масаж має проводити фахівець з медичною освітою. Хоча не обов’язково з вищою, каже реабілітолог. Він зауважує, що у державних і приватних лікарнях, акредитованих медзакладах, масажистами мають право працювати фахівці з фізичної реабілітації, середній медичний персонал та лікарі. 

"Люди без базової медичної освіти не мають права працювати масажистами у медзакладах. Це серйозне порушення закону", – підкреслює Керестей.

Головний фізіологічний вплив масажу на організм – покращення місцевого кровообігу, лімфообігу, задіяння шкірних рецепторів. Залежно від того, які техніки виконує масажист, масажем можна як підвищити, так і знизити нервову збудженість, каже він. 

Існує п’ять основних прийомів класичного масажу: погладжування, вичавлювання, розтирання, розминка, вібрація. 

З досвіду Керестея, мало хто зі спеціалістів масажу дотримується всіх п'яти. Кожен випрацьовує власну техніку в процесі роботи. Кожен має свій почерк. 

Важко назвати менш ефективні прийоми та техніки, бо це залежить від індивідуальної ситуації пацієнта, зауважує реабілітолог. "У деяких, наприклад, може бути сильний больовий синдром і такий прийом масажу як вижимання може призвести до болю. Для таких пацієнтів інколи більш ефективне розтягування і погладжування", – пояснює він. 

Головна суть і ефект лікувального масажу – максимально активізувати тканини та м'язи. Але масаж не повинен приносити сильних больових відчуттів, підкреслює Керестей. 

Якщо людина прийшла на лікувальний масаж спини, найімовірніше, у неї болі в спині і деякі тригерні точки. Тому під час масажу може бути трохи неприємно. 

Масаж також не повинен спричиняти гематом. Синці після масажу – ознака роботи некваліфікованих аматорів. "Тому за лікувальним масажем краще звертатися у медзаклад. Там вас масажуватиме людина з відповідною освітою", – зауважує Керестей.  

Він звертає увагу, що існує багато різновидів масажу, які не мають нічого спільного з лікуванням: "Йде комерціалізація. Продається все. Стараються знайти "ноу-хау", щоб залучити нових клієнтів та заробити на них". 

Підписуйтесь на LIGA.Life в Facebook: тільки корисна інформація для українських родин

Що треба знати про нюанси масажу різних частин тіла

Для правильного проведення будь-якого масажу важлива висота кушетки, на якій лежить пацієнт. 

Правильна висота кушетки зменшує навантаження на руки і суглоби масажиста і дозволяє правильніше впливати на тіло пацієнта. Тобто  якісніше робити масаж, розповідає Вадим Керестей.

"Висота кушетки стосується вже здоров'я самого спеціаліста, у якого протягом дня може бути і 20 пацієнтів. Він має виконувати масаж ергономічно для свого здоров'я, інакше довго в своїй професії не протягне", – пояснює він.

Висота кушетки завжди індивідуальна. Її треба підлаштовувати не під зріст людини, а під габарити, ширину. 

"Бо пацієнт може важити і 45 кг, і 120 кг (тоді його спина буде десь на 40-50 см над кушеткою). Кушетку слід підлаштовувати, щоб спина пацієнта була на рівні кисті масажиста, який стоїть поруч", – пояснює Керестей. 

Завдання спеціаліста з масажу – пацієнта так розмістити на кушетці, щоб він був максимально розслаблений. У разі напружених м'язів масаж неефективний, підкреслює він. Тому масаж не роблять пацієнту, який стоїть. 

Однак, наприклад, вагітним масаж у шийному відділі роблять винятково коли жінка сидить. "Пацієнтка сидить на стільці, руки опираються на масажний стіл, який піднятий вище. Масажист – над нею", – пояснює Керестей. З іншими людьми можна працювати, коли пацієнт лежить на животі чи на спині.  

Під час масажу шиї важливо не перетискати сонну артерію і загалом застосовувати більш делікатні підходи, ніж, наприклад, у разі масажування попереку, розповідає реабілітолог.  

"М'язи шийного відділу слабші та тендітніші. Найнебезпечніше, це коли масажист робить неакуратні, грубі, різкі рухи на шийному відділі - дьоргає, тягне, викручує шию з величезною швидкістю", – підкреслює він. 

Правильний масаж живота не роблять відразу, як пацієнт пообідав. Пацієнт не повинен бути ситим. Живіт слід масажувати за годинниковою стрілкою, тобто за ходом кишківника: "Не робимо масаж живота у разі різкого болю у животі невизначеної природи". 

Роблячи масаж грудної клітки, слід акуратно працювати з вижиманням і з пружиненням грудної клітки, щоб не травмувати грудину та ребра. "Важливо враховувати силу натискань, коли працюєте з літніми людьми, у яких кістки не такі міцні, як у молоді. Вони вже можуть мати остеопороз", – розповідає фізичний терапевт. 

Неакуратний рух на видиху пацієнта може призвести до перелому ребер чи перелому грудини.

Окрім косметичних масажів голови та обличчя, якими займаються косметологи з відповідною медичною освітою, існують також лікувальні масажі, каже експерт.

Лікувальні масажі обличчя застосовують, наприклад, в період реабілітації після невропатії лицевого нерва, трійчастого нерва. Коли гостра симптоматика вже минула, але є асиметрія обличчя, знижений тонус деяких м’язів. Завдяки ручному масажу можемо привести тонус обличчя в норму, пояснює Керестей. 

Існує також логопедичний масаж обличчя, язика, щік. Його роблять афазіологи для пацієнтів, які тривалий час були в реанімації та харчувалися через "зонд". А також пацієнтам після важких неврологічних порушень, інсульту або черепно-мозкової травми, які мають проблеми з ковтанням, розповідає реабілітолог.

"У мене було багато пацієнтів після черепно-мозкових травм, які не могли самостійно їсти, їх годували з ложечки. Завдяки масажам розробляли здатність і можливість пацієнтів легше і краще ковтати", – пригадує він. 

Про лікувальний масаж кінцівок, який призначають переважно після травм та оперативних втручань, щоб відновити функціональність кінцівки, важливо знати, що локальне масажування, наприклад, лише кисті чи передпліччя, зазвичай не ефективне, зауважує Вадим Керестей. 

Масаж кінцівки більш ефективний, якщо масажується вся рука. 

Втім, в окремих випадках, наприклад, у пацієнтів зі свіжим переломом і суглобом в іммобілізації (коли рухати його не можна), локальне масажування певних ділянок здатне покращити обмінні процеси, додає він.

За словами реабілітолога, всі лікувальні масажні процедури в Україні визначені нормами часу, затвердженими ще до незалежності. 

Тривалість масажу спини, наприклад, 25 хв, шийно-комірцевої зони – від 10-15 хв. 

Після будь-якого лікувального масажу пацієнту важливо хоча б кілька хвилин спокійно полежати, ще кілька хвилин посидіти, а лише потім вдягатися та йти. 

"Якщо є можливість, вийшовши з масажного кабінету, добре хвилин 15 залишатися на території клініки. Адже після масажу артеріальний тиск може знизитися або підвищитися. Потрібен час, щоб стан пацієнта стабілізувався", – пояснює Керестей. 

Що треба знати про протипокази до лікувального масажу

Майже всі пацієнти з хронічними болями в спині вертеброгенного характеру, пов’язаного із дегенеративно-дистрофічними змінами у міжхребцевому диску, є потенційними клієнтами масажистів, пояснює Вадим Керестей. 

А от для пацієнтів із захворюваннями опорно-рухового апарату або після оперативних втручань масаж має лише допоміжну функцію. Для них важливіші  фізичні вправи та лікувальна гімнастика, зауважує він.

У разі сколіозу сам масаж, однозначно малоефективний. У разі сколіозу, порушеннях постави та інших статикодинамічних порушень хребта 100% ефективними є тільки терапевтичні вправи (ЛФК).

Для пацієнтів після черепно-мозкових травм, інсультів, спинномозкових травм, масажі також менш ефективні: "Але поки в Україні залишається застаріле бачення і багато лікарів таким пацієнтам призначають лікувальний масаж". 

Лікувальний масаж може і нашкодити людині, якщо є протипокази. 

За будь-яких свіжих травм хребта, наприклад, мануальний вплив на хребці може призвести до важких наслідків, таких як стиснення спинного мозку, розповідає реабілітолог.

Масаж також протипоказаний у раіз ортопедичних травм, незрощених свіжих переломів, шкірних захворювань спини, у разі високої температури тіла, гострого запального процесу, запалення нервів, викликаного протрузією і грижею.

Якщо болі в спині, пов'язані з метастазами, з онкологією, з різними новоутвореннями в спині, в спинному мозку, в хребцях. "У таких випадках масаж може пришвидшити ріст пухлин", – підкреслює Керестей.

Гіпертонікам масаж слід робити дуже обережно, і масажні рухи повинні бути направлені від центру до периферії, щоб знищувати артеріальний тиск. Адже зазвичай після масажу артеріальний тиск збільшується, зауважує реабілітолог.

Що треба знати про баночний масаж, гідромасаж, аплікатори з голками та оздоровчі масажі 

Вадим Керестей розповідає, що досі багато спеціалістів використовують баночний масаж, який певною мірою імітує ручний масаж: "Хоча з погляду фізіологічного впливу найбільш ефективний звичайний ручний масаж".

Масаж водяним струменем, наприклад, гідромасаж "душ Шарко" проводять все менше: "Щоб його організувати, потрібні спеціальні кімнати, обладнання, напір води. А, в принципі, на тлі всіх затрат, його ефективність досить низька". 

Аплікатори з голками, за словами реабілітолога, завдяки множинних гострих кінцівок можуть впливати на шкірні рецептори і покращувати обмінні процеси. Тобто певний фізіологічний вплив на організм є, але досить мінімальний. 

"Звісно, є різні аплікатори, може бути різна пластмаса у аплікаторах, голки можуть бути сильно гострі, що призведе до травматизації. Хоча зазвичай всі доступні аплікатори в продажу безпечні для використання в домашніх умовах", – розповідає Керестей. 

Оздоровчі масажі, на проведення яких спеціалізуються масажні салони, можуть покращити обмінні процеси. Адже це також лімфодренаж, розповідає Керестей. 

"Такий оздоровчий масаж, звичайно, не повинен завдавати жодних больових відчуттів, а тільки приємні. Він має психологічний ефект і фізіологічний вплив на організм. Але на мою суб’єктивну думку, набагато краще для здоров'я, фізичного стану та нервової системи – це піти в зал і робити хороші терапевтичні вправи для спини, для всього тіла", – переконаний він.

Підписуйтесь на LIGA.Life в Facebook: тільки корисна інформація для українських родин