Білкова дієта: чи вона безпечна та виправдано популярна – розповідає нутриціологиня

Як стверджує нутриціологиня Паял Котхарі, авторка книги The Gut, популярність білкової дієти не є виправданою. А сам надлишок білка може призвести до проблем зі здоров'ям. Vogue розвінчує міфи щодо цієї дієти.
"Соцмережі, естетичні цілі й куль спортзалу зробили білок об’єктом гламурного захоплення, який можна порівняти з одержимістю", – розповідає експертка та додає: "Страх вуглеводів і віра в те, що білок дорівнює схудненню чи набору, м’язів панує всюди. Так, білок необхідний, але ця одержимість ним часто перебільшена, особливо коли вона затьмарює важливість клітковини, здорових жирів і різноманітності в раціоні".
Котхарі ділиться, що інфлюєнсери просувають як норму 100 г білка на день, хоча насправді для 1 кг ваги тіла достатньо 0,8–1,2 г. Вона каже, що "трицифрове" значення дійсно може підійти бодибілдерам, але перевантажить травну систему й нирки звичайної людини, особливо якщо не доповнюється клітковиною, водою і фізактивністю.
Які наслідки можуть бути, якщо перебільшити з білком
Дієта, де багато м’яса, але мало клітковини сприяє розмноженню бактерій, що продукують аміак і триметиламін. Своє чергою це може призвести до здуття, закрепу, ба навіть, пошкодження слизової кишечника, особливо коли раціон складається з червоного м’яса.
Експертка зауважує, що людський організм не потребує "фанатизму" щодо одного продукту. "Коли споживання перевищує 2 г на кг ваги тіла – це може перевантажити травну систему й мати шкідливі наслідки для товстого кишківника. Без клітковини надлишок білка погано ферментується, що веде до здуття, мігрені, зокрема руйнує баланс мікрофлори", – каже вона.
Клітковина – це їжа для корисних бактерій, тож без неї мікробіом голодує, а травлення стає "млявим", підкреслює Котхарі.
Ознаками того, що кишечник потерпає від надлишку білка, є неприємний запах газів, здуття, закрепи, діарея, печія, дисфункція печінки чи відчуття важкості після їди. Це також позначається на дратівливості та погіршенні сну.
Для того, щоб відновитися від перенасичення білка, варто повертати клітковину поступово. "Щодня замінюйте одну білкову страву на рослинну. Використовуйте спеції, ферментовані продукти", – радить нутриціологиня.
Також слід пам’ятати, що існують й дружні до кишечника білкові продукти – грецький йогурт без добавок, темпе, кефір і місо. Вони допомагають зменшити запалення в кишечнику.