Зміст:
  1. Навіщо захищати шкіру від сонця
  2. Як обрати захист від сонця
  3. Як використовувати і змивати захист від сонця

Сезон активного сонця у розпалі. Відтак слід подбати про здоров’я шкіри. Чому її важливо захищати від променів і як обрати засіб із SPF, LIGA.Life розпитала дерматологиню Ірину Власенко.

Долучайтесь до нас на Facebook та беріть участь в дискусіях

Окрім вікового старіння, люди переживають фотостаріння, яке відбувається під впливом сонячних променів UV-A та UV-В. Останній викликає почервоніння та опіки – те, що називаємо "згорів на сонці". Натомість UV-A спричиняє пошкодження клітин та ДНК. 

"Разове пошкодження ДНК не несе особливої загрози. Клітини здатні його відновити. Однак коли такого пошкодження стає забагато, вони не встигають це робити. Відтак наслідки тільки накопичуються", – пояснює Ірина.

По-перше, це може призвести до фотостарінняшкіра стає більш сухою та зневодненою. Покривається зморшками та пігментними плямами. Це виглядає не дуже естетично. Проте це питання суто зовнішнього вигляду, стверджує лікарка. 

По-друге, накопичення фотопошкоджень здатне призвести до онкології шкіри, що впливає на якість та тривалість життя. Тобто це вже питання здоров’я.

"Захист від сонця (фотопротекція) – єдиний доказовий спосіб запобігання виникненню захворювань та фотостаріння шкіри".

Фотопротекція включає не лише використання сонцезахисних засобів, але й дотримання відповідної поведінки:

  • носіння легкого закритого одягу з натуральних тканин;
  • носіння капелюхів, кепок чи інших головних уборів;
  • ходіння тіньовою стороною вулиці;
  • мінімальне перебування на вулиці в період активного сонця;
  • відмова від засмаги.

"Це хибна думка, що сонцезахисний засіб потрібен лише влітку. Взимку сонячні промені не викликають почервоніння та опіки, але також спричиняють фотопошкодження. Тому в холодний період року обирайте комфортний захист із SPF 25-30. Не любите багато баночок – SPF 50 може підійти для цілорічного використання", – пояснює дерматологиня.

Як обрати захист від сонця

Існує 2 види фільтрів фотопротекції:

  • Фізичний (діоксид титану та цинку). Діє як дзеркало, відбиваючи від шкіри промені. Схильний до окислення, тому слід наносити на шкіру повторно кожних 2 год активного перебування на сонці. Рекомендований дітям та людям із чутливою шкірою (акне, розацеа тощо).
  • Хімічний. Проникає у шкіру, поглинає промені і розсіює їх у вигляді теплової енергії. Не потребує частого оновлення, але через доторкання до шкіри та потовиділення слід наносити повторно кожних 4-5 год активного перебування на сонці.

"Не бійтесь використовувати засоби з хімічним фільтром. Раніше у них була мала молекулярна маса, відтак проникали до дерми, де є кровоносні судини. Нині вони мають більшу масу, тому не проникають так глибоко і є безпечнішими. Однак бажано їх обирати з дерматологом або косметологом, щоб не викликати подразнення", – радить Ірина.

Також має значення тип шкіри. Адже дискомфортні відчуття врешті-решт призводять до відмови від сонцезахисної поведінки. 

Тому людям із жирною шкірою та схильністю до висипів краще обирати флюїди. Вони легкі, наносяться тонким шаром і не залишають жирного блиску чи відчуття масної шкіри. Натомість людям із сухою шкірою краще обирати крем.

"Для дітей можна і лосьйони, і креми, і спреї. Адже зазвичай ним наносять один захист на все тіло, а не лише на обличчя. Дорослим такий захист не підійде, тому що шкіра обличчя чутливіша. Тож щільний засіб для тіла буде дискомфортним", – пояснює експертка.

Щодо спектра захисту від сонця, то для літа найкраще обирати SPF 50.

Але пам’ятайте, що спектри не сумуються. Якщо використовуєте праймер із SPF 25, а зверху наносите засіб із SPF 30, то спектр 55 не вийде. Діятиме засіб із найвищим захистом, тобто 30.

До речі, декоративна косметика з SPF – це не маркетинг, а дійсний захист. Тож можете використовувати BB крем, праймер, тональний засіб або пудру із захистом від сонця. Наприклад, пудра стане у пригоді, коли треба нанести засіб поверх макіяжу.

"Але пам’ятайте, що вуха, шия та інші відкриті поверхні тіла теж потребують захисту", – наголошує Ірина.

До того ж ціна має значення. Хороший засіб коштуватиме від 400 грн. Чим дорожчий засіб, тим імовірніше, що спектр захисту відповідатиме наліпці на пакуванні. Додатковий аргумент – засіб із вищою ціною проходить відповідні дослідження. Тож його ефективність доведена. 

"Раджу обирати дерматокосметичні засоби або виробництва Кореї. Обидва мають досліджену базу. До того ж у корейській косметиці використовують сучасні фізичні та хімічні фільтри", – радить лікарка.

Як використовувати і змивати захист від сонця

Сонцезахисний засіб слід наносити щоразу перед виходом на вулицю. Навіть якщо ви просто виносите сміття або на 5 хв вийшли в магазин. 

"На два пальці нанесіть дві лінії крему. Цього буде достатньо, щоб намастити обличчя, шию та вуха. Засіб із фізичним фільтром оновлюйте кожні 2 год перебування на сонці, хімічним – 4-5 год. Займаєтесь спортом – робіть це частіше", – радить дерматологиня.

Щоб ефективно зняти засіб, використовуйте не тільки косметику для вмивання, але й гідрофільну олійку або бальзам. Так під час контакту з водою утворюється молочко, яке добре очищує шкіру. Це допомагає прибрати надлишок ліпідного шару шкіри та жирного себуму, який утворюється протягом дня.

Читайте також: Як обрати доглядову косметику і не нашкодити шкірі. Радить дерматолог