Пояснення

Запитання експерту | Що, якщо пити забагато енергетиків? Вплив на сон, здоров’я та вагу – сомнолог і дієтолог

16.12.2021, 16:00 • 6 хвилин
Що, якщо пити забагато енергетиків? Вплив на сон, здоров’я та вагу – сомнолог і дієтолог - Фото
Фото: depositphotos.com

Кінець року – сезон дедлайнів. Окрім купівлі подарунків та прикрашання ялинки, всім потрібно закрити робочі питання. Найкращими друзями у цей період стають енергетичні напої. 

Виробники енергетиків зазначають на пакуванні "Споживай розумно" – не більше 500 мл на день. Проте, що, якщо споживати більше цієї норми?

Про потенційні наслідки та здорові альтернативи кофеїновмісним напоям для підтримки енергії в інтерв’ю для LIGA.Life розповідають дієтологиня Людмила Паламарчук та сомнолог Костянтин Зуєв.

Як енергетики впливають на здоров’я?

"Головна діюча речовина енергетиків – кофеїн. Проте у деяких напоях також присутні гуаранін та матеїн та інші види психостимуляторів з подовженою дією. Серед інших інгредієнтів є кислота таурин, яка дає збуджувальний ефект, та прості вуглеводи – цукор і фруктоза. Усі ці компоненти впливають на організм людини та внутрішні органи", – пояснює Людмила.

Перший орган, куди потрапляє енергетик, – ротова порожнина. Оскільки в напої міститься велика кількість цукру, то у роті формується сприятливе середовище для розмноження бактерій та розвитку карієсу

"Окрім того, таурин – кислота, яка руйнує зубну емаль. Відповідно зловживання енергетиками – причина частих походів до стоматолога", – додає дієтологиня.

Далі напій потрапляє у шлунок. І кофеїн, і таурин підвищують його секреторну функцію, тобто кислотність травного соку. 

"Постійне споживання таких напоїв, тим паче натще, може призвести до виникнення гіперацидного гастриту і виразкової хвороби або до їх загострення, якщо це хронічний перебіг", – зауважує Людмила.

Ударна доза цукру стимулює підшлункову залозу до виділення великої кількості інсуліну для нормалізації рівня цукру в крові. Ба більше, кофеїн знижує чутливість клітин до інсуліну.

Тобто у кров'яному руслі водночас є велика кількість і глюкози, й інсуліну. Цей стан називається інсулінорезистентністю. Якщо споживати енергетики часто, то ризик розвитку цукрового діабету 2 типу збільшується.

За словами Людмили, споживання енергетичних напоїв з алкоголем збільшує ризик виникнення панкреонекрозу – відмирання клітин підшлункової залози. Так вона не зможе виконувати свою функцію. 

"Серед молодих людей трапляються випадки панкреонекрозу. Причина – передозування сумішшю енергетиків та алкоголю. Це може навіть призвести до летальних випадків", – додає вона.

Печінка також реагує на велику кількість цукру, який надійшов одномоментно. Вона трансформує його в жир. Якщо енергетик містить ще й алкоголь, то це додатковий удар. 

Людмила пояснює, що за систематичного споживання надлишок цукру і алкоголю призводить до жирового переродження печінки – стеатогепатиту. Відповідно порушуються функції органу. Печінка не може виконувати свою роль. Від цього страждає весь організм людини.

Споживання енергетичних напоїв також сприяє здуттю кишківника через наявність вуглекислого газу та великої кількості цукру. Це провокує процеси бродіння. Ароматизатори, барвники та стабілізатори також завдають удар кишковому мікробіому, який має пряме відношення до імунітету людини. 

"Порушується бактеріальний баланс. Це сприяє розмноженню патогенної мікрофлори. Від цього страждатиме ваш імунітет", – пояснює Людмила.

Як енергетичні напої впливають на вагу?

Середня калорійність напою коливається в межах 50-100 ккал у 100 мл. Тобто баночка 500 мл матиме 250-500 ккал. Ті енергетики, які містять алкоголь, мають вищу калорійність. 

"250-500 ккал – повноцінний прийом їжі дорослої людини. Енергетик не містить білків та жирів, а лише прості вуглеводи, зокрема цукор. В баночці (500 мл) міститься гранична рекомендована доза цукру ВООЗ – 50 г", – пояснює Людмила.

Цукор швидко всмоктується і так само швидко відкладається у вигляді жирових запасів. За словами Людмили, постійне споживання таких напоїв може призвести до збільшення ваги, а у довгостроковій перспективі – до ожиріння

Як споживання енергетиків впливає на сон?

У процесі активності в організмі людини розщеплюються молекула АТФ, яка складається з аденозину плюс три залишки фосфорної кислоти. Відщеплення фосфорної кислоти призводить до виділення енергії, яку ми споживаємо. Таким чином накопичується аденозин – основний стимулятор засинання.

В процесі сну мозок людини має "очиститись" від нього. Під ранок концентрація аденозину падає. Дія мелатоніну – гормону сну – також знижується. Людина прокидається.

"Проте кофеїновмісні напої (кава та енергетики) блокують рецептори до аденозину і викликають стан неспання. Є люди, які швидко метаболізують кофеїн, протягом п’яти годин. Проте є ті, кому потрібно понад 12 годин. Так стан неспання подовжується, але аденозин дедалі більше накопичується", – пояснює Костянтин.

Подвійна доза аденозину, яка накопичилась за попередній й наступний день, стимулюватиме людину до засинання. Якщо людина випила енергетичний напій лише один раз і у невеликій кількості (до 500 мл), то наступної ночі вона матиме глибший сон. 

"Проте якщо це систематичне споживання, то розвивається психологічна залежність. Людина  постійно використовуватиме цей напій як допінг, щоби працювати більше, тренуватися інтенсивніше чи вести клубне життя. Рано чи пізно це призведе до зриву, безсоння, порушення циркадних ритмів", – додає сомнолог.

Також це може бути небезпечно для людей, які мають бути особливо пильними на роботі. За словами Костянтина, посилена доза аденозину діє на рецептори та викликає неконтрольоване засинання в непідхожий момент. 

Так, водій авто може заснути за кермом, а робітник – за верстатом. Це призводить до травм чи летальних випадків.

Чи викликають енергетики звикання?

"Тахіфілаксія – зниження чутливості до маленьких доз напою. Тобто людині, яка звикла до споживання одного енергетику, потрібно два і більше. Адже аденозин накопичуватиметься та провокуватиме ще більшу втому, а відповідно потребу в подвійній дозі "енергетичного допінгу". Це може призвести до виснаження організму, особливо нервової системи", – пояснює Костянтин.

Люди, які зловживають енергетиками та не сплять тривалий час, матимуть проблеми з працездатністю, творчим мисленням, синтезом нових ідей, увагою, концентрацією та пам’яттю. Вони можуть виконувати лише автоматичні спрощені дії.

Тому збільшується частота конфліктів вдома та на роботі – через неякісну роботу або неуважність. 

Як підтримувати рівень енергії без кофеїновмісних напоїв?

Найкращий спосіб підтримувати рівень енергії – висипатися, наголошують Костянтин та Людмила. 

Костянтин додає, що не слід цуратися денного сну. 

"Якщо ви відчуваєте втому протягом дня – поспіть 30 хв. Наприклад, греки мають традицію сієсти. Проте сучасна молодь відмовляється від неї. Так дослідження показало, що скорочення денного сну призвела до значного збільшення частоти серцево-судинних захворювань", – розповідає сомнолог.

Він також додає, що попри бажання побудувати успішну кар’єру та встигнути виконати усі справи, не слід уникати важливих речей – їжі та сну.

"Корисна їжа має стати вашим енергетиком. Пам’ятайте про принцип Гарвардської тарілки: половина тарелі – овочі, ягоди та фрукти, чверть – білкова їжа тваринного і рослинного походження. Інша чверть – вуглеводи. Улюбленим напоєм має стати негазована вода", – радить Людмила.

Вона також рекомендує додати в раціон продукти, які сприяють покращенню розумових навичок та настрою:

  • екстрачорний шоколад;

  • ягоди годжі;

  • продукти, що містять вітаміни групи В (печінка, м’ясо, бобові);

  • джерела триптофану (твердий сир, морепродукти, м'ясо індички, горіхи).

"Іноді здається, що цукерка чи тістечко можуть нас збадьорити та покращити настрій. Проте такий приплив енергії дуже короткочасний і несе більше шкоди, ніж користі. Споживайте солодощі, солодкі газовані напої, вироби з рафінованого борошна помірно", – зауважує дієтологиня.

Наостанок Костянтин Зуєв радить дотримуватись регулярного режиму сну, чергувати роботу та відпочинок, а також мозкову і фізичну діяльність, щоб організм міг відновитися та відпочити.

Читайте також:

Підписуйтесь на LIGA.Life в Facebook: тільки корисна інформація для українських родин

Альона Низовець
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини