Їсте більше солі – більше ризикуєте мати проблеми з пам’яттю і не лише. Ось як це працює
Наш спосіб життя може впливати на ризик деменції – втрату пам’яті, проблеми з мовленням тощо.
Про це кажуть дослідження. Нині деменція, у народі її ще називають старечим маразмом, – одне з найпопулярніших неврологічних захворювань, яке мають 55 млн осіб в усьому світі.
І в цьому контексті помічним є нове дослідження вчених з Китаю. Воно показує, що підвищений вміст натрію в їжі пов’язаний з більшим ризиком погіршення пам’яті. А високе споживання калію – з покращенням когнітивних функцій.
Довідка: Натрій та сіль часто ототожнюють. Але це хибна думка. Хімічна назва солі – натрій хлорид. За даними Harvard T.H. Chan School of Public Health, сіль – це приблизно 40% натрію та 60% хлориду. 90% натрію, який їсть людина, надходить у формі солі. Саме тому між поняттями часто ставлять знак дорівнює.
Виробники деяких продуктів можуть користуватися різницею натрію та солі та на пакуванні писати "без солі", але в інформації вказувати кількість натрію. Тож уважно читайте пакування.
Як натрій та калій впливають на здоров’я
Калій і натрій – це електроліти, які працюють разом у тілі, підтримуючи рідину та об’єм крові. Проте вони мають протилежні ефекти. Їмо надто мало калію, але надто багато натрію – ризикуємо підвищеним кров'яним тиском і можемо викликати довгострокові проблеми з серцем, розповідає Healthline дієтологиня Емі Фокс.
Натрій допомагає збалансувати рідини в організмі та регулювати кров’яний тиск. Відіграє вирішальну роль у роботі нервів і м’язів – передає нервові імпульси між мозком і тілом, дозволяючи м’язам скорочуватися.
Калій також підтримує водний баланс, посилає нервові імпульси й бере участь у скороченні м’язів. І ще протистоїть впливу натрію на організм. Це можна побачити на прикладі впливу електролітів на роботу мозку.
Високе споживання натрію з їжею пов'язане з порушенням роботи ендотеліальних клітин, які допомагають, зокрема, регулювати приплив крові до мозку. За словами Фокс, це може впливати на розвиток деяких захворювань головного мозку, зокрема церебральних хвороб дрібних судин – однієї з основних причин деменції.
Також деякі дослідження показали, що високий рівень натрію може спричинити хімічну зміну, а згодом злипання тау-білка. На думку вчених, це пов’язано з подальшим розвитком деяких видів деменції, включно з хворобою Альцгеймера.
Натомість калій – електроліт, який допомагає оптимізувати роботу мозку.
"Вважайте калій електриком свого тіла. Внутрішня електрична система організму необхідна для нервової стимуляції, скорочення м’язів і регуляції рідини у тілі. Калій допомагає мозку та нервам працювати якнайкраще, щоб забезпечити ясність думки. Це допомагає клітинам мозку "комунікувати" з м’язами", – підсумовує Фокс.
Як їсти менше натрію і більше калію
American Heart Association рекомендує їсти не більше ніж 2300 мг натрію на день. Ідеальна межа – до 1500 мг для більшості дорослих. National Institutes of Health (NIH) радить дорослим чоловікам споживати 3400 мг калію, а жінкам – 2600 мг. Щоб співвідношення натрію та калію було корисним:
Відмовтесь від оброблених продуктів
Наприклад, замість ковбаси придбайте шматок свіжого м’яса та приготуйте. Оброблені продукти містять чимало солі. Це один зі способів несвідомого переїдання натрію.
Їжте більше зелені, овочів та фруктів
Від природи вони майже не мають натрію. Це стосується і консервованих та заморожених продуктів. Головне – обирайте ті, що не містять солі, приправ та соусів.
Читайте пакування
Перевіряйте харчову цінність продуктів. Деякі виробники також вказують денну норму елементів (DV). Тож обирайте ті, які містять до 5% денної норми натрію, та уникайте з 20% і вище.
Будьте обережними з приправами
Зазвичай вони містять багато солі. Проте на прилавках є несолені варіанти, зокрема натуральні трави або спеції.
Готуйте їжу вдома
Фастфуд та інші оброблені продукти містять чимало натрію. Проте приготування їжі власноруч допоможе самостійно регулювати його загальне споживання.
Додавайте в раціон джерела калію
За даними Harvard T.H. Chan School of Public Health, калій є в:
квасолі та сочевиці;
сухофруктах (курага та родзинки);
молоці, включно з рослинним (соєве, мигдалеве);
горіхах (кеш’ю, мигдаль);